Dört Çeker Araçlarda Yeni Gözde Pick-up’lar

Dört Çeker Araçlarda Yeni Gözde Pick-up’lar

Tüm dünyada yükselen pickup ya da Türkçede sık sık kullanılan haliyle “pikap” trendine Türkiye de katıldı. 90’lara nazaran sokaklarda daha sık pickup’larla karşılaşıyoruz. Eskiden daha çok iş ve arazi için tercih edilen pickup’lar, günümüzde şehir içi kullanım içinde satın alınıyor. Geçtiğimiz 10 yılda dev binek araçlara benzemeye başlayan pickup’ları sizler için inceledik.

Sayılarla Konuşalım


turkiyede-pickup-satis-rakamlari-2017
Türkiye’de her geçen gün pickup satışları artıyor. Arazi ve iş için üretilen bu araçların şu an yaygınlaşmasının en önemli sebebi olarak yüksek vergiler gösteriliyor. Örneğin; Volkswagen Passat 2.0 dizel motorlu seçeneği için 115.241 TL vergi ödenmesi gerekirken aynı markanın pickup modeli Amarok’un 2.0 dizel motorlu seçeneği için 23.081 TL vergi ödeniyor. Vergi uçurumunun temel nedeni binek otomobillerde %50’den %110’a kadar ulaşan Özel Tüketim Vergisi, ticari araçlarda sadece %5 oranında kalıyor. Pickup’lar giderek yükselen satış sayılarına sahip. 2016 yılının ilk 6 ayında 7.818 pickup satılırken 2017’de bu rakam 8.381’e ulaştı ve yılsonunda 25.000’den fazla satılmaları bekleniyor.

Pickup’ların Avantajları


pickuplarin-avantajlari-nelerdirPickup’ların en önemli avantajı satın alma sırasında karşımıza çıkıyor. Hafif ticari araç statüsünde oldukları için %5 oranında ÖTV ödeniyor. Ancak Katma Değer Vergisi’nde herhangi bir indirim bulunmuyor. Diğer avantajlar şöyle:

  • İş, arazi ve şehir gibi pek çok farklı alanda kullanabiliyorsunuz.
  • Kış şartlarında binek araçlarla yaşadığınız kayma, patinaj gibi zorlukları yaşamazsınız.
  • Hobileriniz için endişelenmenize gerek kalmıyor. Örneğin; pikabınızla karavan ya da tekneyi yollarda rahatlıkla hareket ettirebiliyorsunuz.
  • Pickup’ların asıl üretim amacı arazi ve iş olduğu için oldukça yüksek araçlardır.

Pickup’ların Dezavantajları


pickuplarin-dezavantajlari-nelerdir
Her yıl muayene yaptırma zorunluluğu pickup'ların en önemli sorunu olarak öne çıkıyor. Diğerleri şöyle:

  • Hız sınırında binek araçlar yerine ticari araç uyarıları dikkate alınıyor. Yerleşim yerlerinde saatte 50 kilometre aşılamıyor.
  • Pickup’ların çoğunluğu kamyonetlerde olduğu gibi yük taşımaya uygun süspansiyonlarla geliyor. Bu nedenle arka koltuk konforu düşük oluyor.
  • İstanbul’da yaşayanlar köprü geçişlerinde Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim köprülerini kullanabiliyor.

Sizler için en beğenilen pickup modellerini ve fiyatlarını derledik. Karşınızda pickup dünyasının en iyileri:

ISUZU D-Max: Fiyat Performans Canavarı


isuzu-dmax-2015-dis-gorunus
Kaynak

Pickup denilince akla güçlü ve iri araçlar geliyor. ISUZU D-Max modeliyle bunların tamamını karşılıyor. Diğer markaların opsiyon olarak sunduğu hız sabitleyici, geri görüş kamerası gibi özellikleri birçok modelinde standart olarak sunuyor. Ayrıca ISUZU’nun Amerika’daki ünlü markalara da ithal ettiği 2.499 cc dizel motor ile Türkiye’de satılıyor. Modellere göre değişen yakıt tüketimi 100 kilometrede ortalama 7.3 litre ile 8.4 litre arasında değişiyor. ISUZU D-Max 2017’nin iki çeker modelleri 93.443 TL ile 112.707 TL arasında değişiklik gösteriyor. Dört çeker modelleri ise fiyat 112.656 TL ile 142.623 TL arasında değişiyor.

Ford Ranger: Amerikan


ford-ranger-2017-dis-gorunus
Kaynak

Amerika Birleşik Devletleri’nde 26 yıldır en çok satan aracın bir pickup olduğunu biliyor muydunuz? Türkiye’de pek karşılaştığımız büyüklükte bir araç olmasa bile Ford F serisi Amerikalılar tarafından oldukça seviliyor. 3.5 litreye kadar motor hacmine sahip olan Ford F serisi modellerinin satış rakamları 35 milyonu geçmiş durumda ve dünya üzerinde bugüne kadar en çok satılan hafif ticari araç konumunda.

F serisinin kardeşi ise özellikle Avrupa ve Türkiye pazarındaki emisyon kurallarına uyabilmek için düzenlemeler yapılan Ranger. Ford seride 10 ayrı renk paketi ve iki ayrı motor seçeneğiyle karşımıza çıkıyor. Ranger’da 2.2 ve 3.2 litre turbo beslemeli dizel motorlar, 4x2 ve 4x4 seçenekleriyle sunuluyor. Standart paket olan XLT’de 8” dokunmatik ekran, diferansiyel kilidi ve park sensörüne sahip oluyorsunuz. Ford Ranger’ın en beğenilen seçeneklerinin fiyatları şu şekilde:

  • 2017 model Ford 2.2 L TDCI 4x2 XLT 6 ileri manuel vites: 107.535 TL,
  • 2017 model Ford 2.2 L TDCI 4x4 XLT 6 ileri otomatik vites: 124.500 TL,
  • 2017 model Ford 3.2 L Wildtrak 6 ileri otomatik vites: 159.345 TL. 

Toyota Hilux: İspatlanmış Teknoloji


toyota-hilux-2017-dis-gorunus
Kaynak

Türkiye’de yıllardır pickup denildiğinde akla ilk olarak Japon markaları geliyor. Japon markaları arasında Toyota ikonik aracı Hilux’la karşımıza çıkıyor. 1968 ile 2015 yılları arasında altı farklı nesille karşımıza çıkan Hilux özellikle Türkiye ve Orta Doğu’da iş aracı olarak kullanılıyordu. Ancak yedinci nesil Hilux, arkasına kasa yerleştirilmiş bir SUV görünümüyle şehir içi kullanım için daha uygun bir seçenek olarak sunuluyor. 2017 model Hilux 2.4 ve 2.8 litrelik dizel motor seçenekleriyle karşımıza çıkıyor. Hilux 2017’nin iki çeker seçenekleri 99.400 TL ile 117.500 TL arasında değişirken dört çeker modelleri 117.200 TL ile 149.000 TL arasında değişiyor.

Nissan Navara: Konforun Pickup Hali


nissan-navara-2017-dis-gorunus
Kaynak

Nissan 1997 yılında ilk kez piyasaya sürdüğü Navara ile pickup segmentindeki mücadeleye katıldı. İç donanım olarak rakipleriyle benzer özellikler sunsa da özellikle 2017 modelinde daha da güçlenen arka süspansiyon sistemiyle ön plana çıkıyor. Pickup’lar arazi ve yük taşıma fikriyle ortaya çıkan araçlar olduğu için şehir içi kullanımda fazlaca salınım yaşanıyor. Navara da bunun önüne geçebilmek için bağımsız süspansiyon kullanılıyor. Nissan Navara 2017’nin fiyatları 92.495 TL ile 136.515 TL arasında değişiyor.

Volkswagen Amarok: Şehir İçinde Gözde


volkswagen-amarok-2017-dis-gorunus
Kaynak

Volkswagen yükselişte olan pickup piyasasına 2010 yılında Amarok ile giriş yaptı. C segmenti araçlardaki çığır açan tasarımları ve donanım özellikleriyle tanınan marka, aynı özellikleri Amarok’ta da kullanıyor. Volkswagen Amarok, C segmenti bir aracın pickup haline getirilmiş versiyonu gibi gözüküyor. Pickup’lardan beklenen dayanıklılık yerini biraz daha narin bir yapıya bırakıyorken donanım özellikleri ve konforuyla şehir içi kullanıcıların gözdesi haline geliyor. Amarok’un 2.0 ve 3.0 litrelik motorlara sahip seçenekleri bulunuyor.

2017 model Volkswagen Amarok’un fiyatları 119.320 TL ile 192.530 TL arasında değişiyor. İsterseniz Türkiye’nin en beğenilen pickup’larını, isterseniz de farklı kasa tiplerini ikinciyeni.com’da bulabilirsiniz. Pickup’lar arazide ya da yük taşırken hasar görebiliyor. İkinciyeni’de, TÜV-SÜD’ün düzenlediği ekspertiz raporuyla sizin yerinize satın alacağınız pickup’ın kontrolü yapılıyor.