Dizel Motor Çeşitleri Nelerdir?

Dizel Motor Çeşitleri Nelerdir?

Söz konusu dizel olduğunda akla ilk gelen soru, “Dizel mi benzin mi?” olur. Bu soruyu, dizelin ve benzinin artıları ve eksileri kapsamında detaylı bir şekilde incelemiştik.

Şimdi, dizel motor türlerini tanıyalım. Çalışma prensiplerine göre farklı standartlarda üretilen dizel motor tipleri TDI, CDTI ve HDI olmak üzere 3 tanedir.

TDI Motor

“Turbo Direct Enjection” kelimelerinin kısaltmasıyla oluşan TDI motorlar, turbo beslemeli ve direkt enjeksiyonlu dizel motorlardır. Bu motor türünü ilk kez Volkswagen üretmiş ve hemen hemen tüm araçlarında kullanmıştır.

Normal dizel motorlarda mazot, motorun yanma odasına gönderilmeden önce özel bir bölümde soğutulurken TDI motorlarda bu soğutma bölümü bulunmaz. Normal mazotlu motorlarda bu soğutma işleminin amacı ise daha yoğun ve fazla yakıtın yanma odasına iletilmesiyle patlamanın şiddetini arttırmak, dolayısıyla aracın daha güçlü hareket etmesini sağlamaktır.

TDI motorlar ise direkt olarak yanma odasına gönderdikleri yakıtın %45’ini enerjiye çevirirler. Bu yüzden de verimlilikleri çok yüksektir. TDI motorların çevreci bir motor tipi olması da başka önemli bir avantaj.

CDTI Motor

CDTI’nın açılımı “Common Direct Turbo Injection”. Bu motorlarda “common rail teknolojisi” kullanılıyor. Peki, nedir bu teknoloji?

Motor içerisine giren yakıt ve hava karışımını 1,5 kata kadar arttırırken aynı zamanda motorun içine ihtiyaç duyulan yakıtı da gönderen bir teknolojidir. Bu da yüksek oranda yakıt tasarrufu demektir. Common rail teknolojisinin başka bir avantajı da arabanın çok sessiz bir şekilde çalışmasını sağlamasıdır. Dizel motorlar hakkındaki başlıca şikâyetlerden biri, fazla gürültülü olmalarıdır. Bu yüzden CDTI motorların sunduğu sessiz kullanım imkânı çok daha değerli bir hale geliyor.

HDI Motor

“High Pressure Direct Injection” kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulan HDI motorlar yüksek basınçla çalışır. Bu da verimliliğin artmasını sağlar. TDI motorlar gibi çevreci olan HDI motorların çıkardıkları duman siyah değil; açık renklidir. Diğer motorlara göre HDI motorlarda karbondioksit salınımı % 20, diğer gazların salınımı % 50, kurum oluşması da % 50 civarında daha azdır.

Siz de ikinciyeni.com’dan otomobil satın alırken bu özelliklere dikkat etmeyi unutmayın.