Dizel Araç Kullanma Teknikleri Nelerdir?

Dizel Araç Kullanma Teknikleri Nelerdir?

Söz konusu dizel araba olduğunda akla gelen ilk konu, daha az yakmasına rağmen motoru ve yakıtı nedeniyle yeterli performansın elde edilememesi inancıdır. Son yıllarda gelişen otomotiv teknolojileri sayesinde benzinli ile dizel araçlar arasındaki güç ve performans farkı kapanma noktasına gelse de bu düşünce hala kendini gösteriyor.

Benzinli araçla dizel araçların farkları, daha çok çalıştırırken ve kullanırken yapılan bazı uygulamalarda kendini gösterir. Eğer genellikle benzinli araba kullanıyorsanız ve dizele geçecekseniz dizel araba kullanmanın püf noktalarını okumanızı öneririz.

Dizel Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi GerekenlerBir dizel araç kullanırken en sık yapılan hata, aracı vurdurmak olarak anlatılan durumu gerçekleştirmektir. Aracı vurdurmak, vitesi boşa alıp yokuş aşağı arabayı bırakmak ya da ittirmek ve belli bir hıza ulaştıktan sonra çalıştırmak olarak tanımlanabilir. Yeni nesil dizel araçlarda motor kapalıyken yağ basıncı oluşmayacağı için vurdurma yapılırsa dizel pompasına aşırı yük bineceği için motora zarar verebilir. “Dizel araba vurdurulur mu?” sorusu da cevabını bulmuş oldu. Bundan kaçınmak gerek.

Ayrıca tek seferlik bile olsa kalitesiz yakıt kullanmak ve periyodik olarak aracı servise götürmemek de motorunuzda hasar oluşmasına neden olabilir. Çünkü dizel yakıt, daha fazla partikül taşır ve filtrelerin belli aralıklarla temizlenmesi gerekir.

Bu genel bilgiler dışında dizel arabaları çalıştırırken ve kullanırken dikkat edebileceğiniz bazı adımlar da bulunuyor.

Çalıştırırken

  • Motoru çalıştırmadan önce kontağı yarım çevirin ve uyarı ışıklarının sönmesini bekleyin. Yarım kontak olarak adlandırılan bu uygulama sayesinde motoru ısıtmış olursunuz.
  • Dizel arabayı çalıştırırken ani kalkışlardan sakının. Uyarı ışıkları, bujilerin kızgınlaşmasıyla birlikte sönecektir. Özellikle soğuk havalarda yakıt katılaşacağı için ani kalkışlar, motora aşırı yük bindirebilir. Bu nedenle kışın dizel araç kullanımı, özellikle motoru çalıştırırken biraz daha dikkat ister.

Seyir Halindeyken

  • Dizel araba kullanımı esnasında devir saatine dikkat edin ve yüksek devirde uzun süre kullanmamaya özen gösterin. Bunun yerine devir saati 2-3 arasındayken vites arttırın. Bu hem motora güç binmesini önler hem de yakıt tüketiminin artmamasını sağlar.
  • Gaza basmayacaksanız ya da yavaşlıyorsanız vitesi boşa almayın. Bunun yerine daha düşük vitese geçin.

Stop Ederken

  • Aracı park ettikten sonra 25-30 saniye kadar motoru rölantide çalıştırmaya devam edin. Bu sayede motor hava alır ve yüksek basıncı düşer. Ayrıca sıcak havalarda motor daha fazla ısınacağı için rölantide bekleyerek motorun normal ısıya inmesini sağlayabilirsiniz.
  • Bir de yakıtı sonuna kadar kullanmamaya dikkat edin. Dizel araç motorları, yakıtsız kalması durumunda servis desteği isteyeceğinden depo tamamen tükenmeden yakıt takviyesi yapmalısınız.

Kışın Dizel Araç Kullanımı

Dizel motorlar, normal koşullarda bile benzinli motorlara göre daha geç ısınırlar. Yani “Kışın dizel araç neden çalışmaz?” sorusunun cevabı, motorun geç ısınmasıdır. Soğuk havalarda ve kışın dizel motor çalıştırmak da bu nedenle biraz daha dikkat ister. Takviye kablolar kullanmak, itip “vurdurarak çalıştırmak” ya da rölantideyken gaz vermek, motora zarar verir. Bunun yerine marşı çok zorlamadan çalıştırmayı denemek gerekir. Aksi durumda aküye zarar vermek de olası.

Özellikle havanın sıfırın altına düştüğü durumlarda ve gecelerde, dizel motorun donma sorununu önlemek için otomobillerin kullanılmasalar bile günde 2 defa 10’ar dakika rölantide çalıştırılması gerekir. Ayrıca dizele eklenen antifrizler de donmanın önlenmesine yardımcı olur.
Bunun dışında kışın dizel aracı çalıştırmak kadar nasıl park edildiği de önemlidir. Motorun rüzgardan korunması için kuzeye değil de güneye bakacak şekilde arabayı park etmek yardımcı olabilir.

Peki, Ya Turbo Dizel Arabalar?Buraya kadar anlattığımız uygulamalar normal dizel motorlar için geçerliydi. Eğer arabanız turbo dizel motora sahipse dikkat etmeniz gereken birkaç nokta daha bulunuyor:

  • Çalıştırma aşamasında mutlaka motoru 25-30 saniye kadar ısıtın. Bunu yaparken de gaz vererek motoru ısıtabilirsiniz.
  • Motoru ısıtmadan kullanmak, bir de bunu yüksek devirde yapmak, dizel aracın motoruna ciddi zararlar verebilir. Turbo dizel motor soğukken yüksek devirde kullanmak, tribünlerde hasar oluşturabilir.
  • Dize aracı stop ederken de 25-30 saniye gaz vermeden yani rölantide çalışır vaziyette tutmak gerekir. Çünkü turbo tribünler dönerken motoru kapatırsanız yağlanma duracak ama tribünler yağsız olarak dönmeye devam edecektir. Bu da turboya zara verir.
  • Uzun süre arabanızı kullanmadıysanız piston ve silindirdeki yağlar tamamen süzülecektir. Bu nedenle arabanızı birkaç gün üst üste kullanmadıysanız ilk çalıştırmanızda yüksek devirlere çıkmamaya özen gösterin. Bu dizel araba kullanma teknikleri ile daha güvenli sürüşe ve uzun ömürlü araçlara sahip olabilirsiniz.

İster dizel ister benzinli olsun, TÜV SÜD ekspertiz raporuna sahip ikinci el dizel otomobilleri satın almak için ikinciyeni.com en güvenilir adres. Açık artırmadaki araçları inceleyip teklif vermek için üye olmanız yeterli.