Dizel Arabaya Benzin Koyunca Ne Olur?

Dizel Arabaya Benzin Koyunca Ne Olur?

Bu soruya alternatif olarak daha iyi niyetli bir soru daha var ki o da şu: “Dizel araç benzinle çalışır mı?” Hemen cevap verelim: Çalışmaz, çalışsa da kısa bir süre sonra araba tekler ve durur. Özetle dizel arabaya benzin koyulmaz. Peki, neden?

Motor Parçaları Zarar Görür

Dizel yakıt pompaları; yakıtla yağlanan ve yüksek basınçla çalışan mekanizmalardır. Dizel arabanıza benzin koyduğunuzda yağlanmayı azaltmış, metal parçaların birbirine sürtünmesini arttırmış olursunuz. Bu da pompanın ciddi anlamda zarar görmesine neden olur. Öyle ki zarara uğrayan pompadan dökülen metal parçaları yakıta karışabilir, yakıt sistemine de ciddi zararlar edebilir. Yanma veya patlama nedeniyle krank mili kırılabilir. Sistemin tamir edilmesi veya değiştirilmesi de büyük masraflara yol açabilir.

Yanlış yakıtın dizel motorun içinde dolaştığı her saniye büyük zarardır ve bu zarar, contalarla sızdırmazları da etkiler. Anahtarı çevirdiğinizde motora giden yanlış yakıt, hasara uğrattığı parçaların kalıntılarıyla birlikte yakıt borusu, yakıt tankı, enjektörler gibi tüm sistem parçalarını bozguna uğratabilir.

Dizel Arabaya Benzin Koydular, Şimdi Ne Olacak?

Dizel araçlarla benzinli araçların yakıt depolarının ağzı birbirlerinden farklıdır. Yani yakıt pompalarının gireceği alanın genişliği aynı değildir. Bu durum özellikle son yıllarda üretilen arabalar için geçerlidir. Fakat yine de her dizel ya da benzinli araçta bu anlamda belirgin bir fark olmayabilir. Benzin istasyonlarında çalışanlar yanlışlıkla dizel otomobilinize benzin koyduğunda şunları yapın:

  • Hiç zaman kaybetmeden depodaki benzinin çekilmesini sağlayın.
  • Depoyu çok iyi bir şekilde temizleyin.
  • Deponuzu doğru yakıtla doldurun.