CES Asia 2018 İncelemesi: Geleceğin Otomobilleri

CES Asia 2018 İncelemesi: Geleceğin Otomobilleri

Kaynak 

İlk olarak ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen ve yıllar içerisinde çeşitli bölgelerde de yapılmaya başlanan Tüketici Elektroniği Fuarı (CES), her yıl milyonlarca ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Bu yıl CES Asia 2018 adıyla Çin’in Şangay şehrinde düzenlenen fuar, çeşitli teknolojik aletler ve bu aletlerle entegre olarak çalışabilen otomobillerle kullanıcıları heyecanlandırmayı başardı. “Geleceğin otomobilleri nasıl olacak?” sorusunun cevabını bulabilmek için CES Asia 2018’e yakından bakalım.

CES Asia 2018, Çin merkezli bir fuar olduğu için ilk olarak Uzak Doğulu otomobil üreticileri dikkat çekiyor. KIA gibi bildiğiniz markalar kadar geleceğe damga vurması beklenen Byton gibi yenilikçi Çin kökenli markalar da CES Asia 2018’de yerini aldı. En çok dikkat çeken modelleri inceledik.

Tesla’nın İlk Ciddi Rakibi: Byton

 teslanin-ilk-ciddi-rakibi-cinli-byton

Kaynak 

Elektrikli otomobil denildiği zaman akla ilk gelen markalardan biri Tesla. 2000’lerde kurulan ve asırlık otomobil devlerine kafa tutan marka, kendisi gibi bir rakip bulmuşa benziyor. Ayrıca Çin ve ABD şu an için en çok elektrikli otomobilin üretildiği ve kullanıldığı ülkeler olarak öne çıkıyor. ABD’li Tesla’nın yeni ve belki de ilk ciddi rakibi, Çinli Byton olacakmış gibi duruyor. Konsept araçlarını tanıtan Byton, CES Asia 2018’e adeta damgasını vurdu. Byton’un duyurduğu K-Byte Concept adlı araç, fütüristik tasarımıyla kullanıcıları heyecanlandırmayı başarıyor.

byton-k-byte-concept-elektrikli-sedan

Kaynak 

Parçalara bölünerek dağıtılan ön far grubu ve normalde ızgara görmeye alışık olduğumuz noktaya yerleştirilen elektronik panellerle Byton K-Byte Concept, adeta gelecekten gelmiş gibi görünüyor. Arka kısımda birleştirilen ve yatay olarak uzatılan stop lambalarıyla da bu görünüm perçinleniyor. Şu an için aracın kaç kilometre menzili olduğu ya da ulaşabileceği maksimum sürat bilinmiyor, ama otonom sürüşe müsait olduğu söyleniyor. Araç üzerinde çok sayıda kamera ve sensör bulunuyor. Tahmini satış fiyatının ise Tesla’nın çıkardığı benzer modellere göre %40 daha ucuz olması ve 35 bin $ gibi oldukça makul bir düzeyde tutulması bekleniyor.

 byton-m-byte-concept-suv

Kaynak 

Byton’un sergilediği bir diğer araç ise etkileyici rengiyle M-Byte Concept. SUV kasa tipiyle sunulan araç, en az K-Byte kadar fütüristik çizgilere sahip. Aracın arka kısmında birleşik stop lambalarıyla yakalanan şık görünümle ön tarafta yer alan dağıtılmış LED farlar, birbirleriyle uyum içerisinde çalışıyor. Ancak aracın kabin tasarımı oldukça ilginç. Araç içerisinde tüm konsol boyunca uzanan ekranın yanı sıra direksiyon üzerinde de ayrı bir ekran bulunuyor. Ayrıca ön koltukların kafalıklarının arkasında da tablet formatında ekranlar yer alıyor. Ekranlar yardımıyla aracın tüm özellikleri kontrol edilebiliyor. Markanın iddiasına göre M-Byte, tam otonom sürüş için uygun. Yani kullanıcı oturup kafasını yaslayacak ve araç istediği herhangi bir noktaya gidebilecek. Araç ile ilgili bir başka detaysa 530 kilometre mesafeyi tek şarjla gidebilmesi, yani en uzun menzile sahip elektrikli araçlardan biri olması. M-Byte’ın tahmini satış fiyatıysa 45 bin $.

Elektrikli KIA Niro


kia-niro-elektrikli-concept

Kaynak 

Hibrit yapısı ve düşük yakıt tüketimiyle ülkemizde büyük beğeni toplayan KIA Niro’nun, elektrikli konsept modeli olan KIA Niro EV Concept, CES Asia 2018’in ilgi odağı araçları arasında yer alıyor. Güney Koreli üretici, araç içerisine yerleştirdiği ışıklandırmalar, ekranlar ve ilginç tasarımlarıyla kullanıcıları büyülemeyi başarıyor. KIA’nın kendine has ızgara tasarımı, yerini LED ışıklandırmaya sahip ekrana bırakıyor. Aracın 2020’li yıllarda piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bilinen detaylar arasında en dikkat çekici olan nokta ise 4. seviye yani neredeyse tam otonom bir araç olması.

SMART Vision EQ ForTwo

 yeni-smart-vision-eq-fortwo

Kaynak 

Dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında yer alan Mercedes-Benz ve saat üreticisi Swatch’ın ortaklaşa kurduğu SMART, sevilen aracı ForTwo’un konsept aracıyla kullanıcıları büyülemeyi başarıyor. İki kişilik olan SMART Vision EQ ForTwo, oldukça yumuşak hatlara sahip. Tasarım konusunda yenilikçi davranan SMART, yanal olarak hafifçe uzayan farlar ve aracın tamponunda yer alan devasa ekranla oldukça ilgi çekici. Aracın kapıları neredeyse tamamen şeffaf ve yukarı doğru açılıyor. %100 otonom ve elektrikli olan aracın tavanı da neredeyse tamamen camdan oluşuyor. Özel bir malzemeden yapılan cam tavan ve kapılar, aracın tamponunda yer alan ekran gibi renklendirilebiliyor ya da istenilen herhangi bir görüntü cama yansıtılabiliyor. Tam otonom bir araçtan beklenececeği gibi direksiyon bulunmuyor. Ön konsolun neredeyse tamamı kişiselleştirilebilen ekrandan oluşuyor ve tüm kontroller bu ekran üzerinden sağlanıyor.

CES Asia 2018’den Hareketle Beklentiler


CES Asia 2018’de sergilenen araçların çok büyük kısmını konsept otomobiller oluşturuyor. Bir başka deyişle bu araçlarla büyük ihtimalle yollarda karşılaşmayacağız, ama çok benzer araçlar kullanıcılara sunulacak. Araçların özellikleri üzerinden ilerlersek gelecekte karşılaşacağımız araçların bazı özellikleri şöyle:

  • Elektrikli otomobiller, sanılandan çok daha erken yaygınlaşacak.
  • Ortalama elektrikli araç menzili, 2025 yılında 500 kilometrenin üzerine çıkacak
  • Izgaraların yerini ön tarafta yer alan ve yayaları bilgilendirecek ekranlar alacak.
  • Otomobil kabinleri daha çok aydınlatma ve ekrana kavuşacak.
  • Yeni tasarım trendlerinde ön far grubunun tamamen dağıtılması ve LED çizgilerin kullanılması işten bile değil.