C Sınıfında Lüks Rekabeti: BMW 1 Serisi mi, Mercedes A Serisi mi?

C Sınıfında Lüks Rekabeti: BMW 1 Serisi mi, Mercedes A Serisi mi?

Kaynak

“Premium”, “C sınıfı” ve “hatchback” sözcükleri akıldan geçtiği anda akılda canlanan araçların başında gelen Mercedes A Serisi ve BMW 1 Serisi; tasarım, teknik özellikler ve donanım olarak rakiplerinin oldukça önünde yer alıyor. Her iki aracın da güçlü ve zayıf yönleri bulunuyor. 2018 model A Serisi ile 1 Serisi arasındaki farkları ve öne çıkan özellikleri sizin için bir araya getirdik.

Tasarım


2018-model-mercedes-a-serisi-tasarimi
Kaynak

Almanya’nın iki büyük markası olan Mercedes ve BMW, tasarım hatlarını uzun yıllar korumalarıyla tanınıyor. Her iki markanın da kendine has tasarım dili bulunuyor. 2018 model Mercedes Benz A Serisi’ne bakıldığı zaman, markanın keskin hatlara sahip tasarım anlayışının etkileri hemen fark ediliyor. Mercedes, kompakt sınıftaki birçok araçta görüldüğü gibi LED gündüz farları, ön far grubunu çerçeveliyor ve kaputtan ayırıyor.Yanal olarak uzayan far grubu, Yeni A Serisi’nin bir hayli agresif görünmesini sağlıyor. Sınıfına göre geniş olan ızgarasından başlayıp ön cama hücum eden kaput çizgileri, bagaj kapağıyla entegre ve üçgen formuna yakın farları ile arabanın yan kısmını boydan boya geçen yüksek bel çizgisi, Yeni Mercedes A Serisi’ni oldukça kaslı bir görünüme kavuşturuyor.

2018-model-bmw-1-serisi-tasarim
Kaynak

Öncelikle BMW’nin de LED ön farları ile fark yarattığından bahsetmek gerekiyor. Tıpkı Mercedes gibi BMW’nin de LED gündüz farlarını, ön far grubunu kaputtan ayırmak için kullandığı görülüyor. BMW 1 Serisi, artık markanın alametifarikası haline gelmiş olan böbrek ızgaralara sahip. Ancak ızgaraların, aracın boyutları değerlendirildiği zaman diğer BMW modellerine göre daha küçük olduğu görülüyor. 1 Serisi’nin bel çizgisi, çamurluktan başlıyor ve yükselerek stop lambasına kadar ulaşıyor. Tıpkı Mercedes A serisi gibi BMW 1 Serisi’nin de bagaj ile entegre stop lambalarına sahip olduğu görülüyor.

İç Mekan


2018-model-bmw-1-serisi-ic-mekani
Kaynak

BMW, iç mekanda her zaman olduğu gibi sürücü odaklı bir tasarım tercih ediyor. Aracın multimedya ekranı gibi konsol üzerinde yer alan birçok donanımı, sürücüye doğru hafif açılı olarak yerleştirilmiş. Alçak sürüş pozisyonu ve yan aynaların yerleştirildiği noktalar, yüksek süratlere çıkılsa dahi aracın rahatça kontrol edilmesini sağlıyor.

2018-model-mercedes-a-serisi-ic-mekani
Kaynak

Mercedes’in iç mekan konusunda S Serisi ile başlayan değişim rüzgarı, A Serisi ile son halkalara yaklaşıyor. Tıpkı büyük sedan versiyonlarda olduğu gibi A Serisi’nde de dijital gösterge paneli ile multimedya ekranı bitişik, uzun ve dikdörtgenimsi bir yapıya sahip. Bir Alman üreticiden beklenildiği gibi döşemeler oldukça başarılı. 5 kişilik oturma düzenine sahip olan araç, tatmin edici bir baş ve diz mesafesi ile sunuluyor.

Donanımlar


2018-model-mercedes-a-serisi-donanimlari
Kaynak

Mercedes A Serisi, donanımlar konusunda bir hayli zengin; ama Sesli Komut Sistemi diğerlerinin bir adım önünde yer alıyor. “Mercedes” denildiği an devreye giren sistem, istediğiniz bilgileri size sunabiliyor. Sesli asistanların çalışma mantığına sahip olması ve aracın hemen her özelliği ile entegre çalışması nedeniyle oldukça işlevsel. Ayrıca Mercedes A Serisi’nde bulunan bazı donanımlar şöyle:

 • Araç durum bilgilerine uzaktan erişim,
 • Ambiyans aydınlatma,
 • Lastik basınç kontrol sistemi.

2018-model-bmw-1-serisi-donanimlari
Kaynak

Mercedes A Serisi, geçtiğimiz yıl yenilendiği için bazı donanımlar açısından daha önde. Ancak BMW’nin yıllardan beri sürdürdüğü “en iyi ve yenilikçi donanımı tüm markalardan önce araçlarına yerleştirme politikası” nedeniyle 1 Serisi’nin çok da geride olmadığı görülüyor. BMW 1 Serisi ile standart olarak spor direksiyon sunuluyor. Bunun dışında sunulan özelliklerden bazıları şöyle:

 • Yağmur sensörü,
 • Gürültü önleyiciye sahip cam tavan,
 • Mikro filtreli klima.

Güvenlik


2018-model-bmw-1-serisi-guvenlik-donanimlari
Kaynak

2019 model BMW 1 Serisi, güvenlik önlemleri açısından oldukça başarılı. Ön ve arka park mesafe kontrolü, adaptif süspansiyon ve geri görüş kamerası gibi özellikler, BMW 1 Serisi’nde öne çıkan unsurlar arasında yer alıyor. Bunlar dışında BMW 1 Serisi’nde bulunan güvenlik ekipmanları şöyle:

 • Aktif hız sabitleyici,
 • Aracın her yanına yayılmış olan hava yastıkları,
 • Adaptif LED farlar.

Önümüzdeki yıllarda otonom sürüş özelliğine sahip otomobillerin prototiplerinin sokaklara çıkması bekleniyor. Ancak bugünden sunulan ve otonom sürüşün ilk evrelerinden olan aktif şerit takip yardımcısı gibi özellikler, Mercedes A Serisi’nde yer alıyor. Mercedes A Serisi’nin öne çıkan bazı güvenlik donanımları şöyle:

 • Aktif fren yardımcısı,
 • Mercedes Benz Acil Durum Çağrı Sistemi,
 • Çocuk koltuğu sabitlemeye yarayan ISOFIX bağlantı noktaları.

Teknik Özellikler


2018-model-mercedes-a-serisi-teknik-ozellikleri-neler
Kaynak

Mercedes A Serisi ve BMW 1 Serisi’nin, segmentlerinde öne çıktıkları en önemli nokta performans oluyor. Her iki aracın da yüksek beygir güçlerine ulaşabilen versiyonları bulunuyor. Performans ve teknik özellikleri anlatmaya A Serisi ile başlayalım.

Mercedes, motor kapasitelerine göre araçlarını sınıflandırıyor ve bu şekilde model ismi üretiyor. Ayrıca marka, bölgesel yasalara ve beklentilere göre çok sayıda farklı model de sunuyor. Örneğin A 180 kodlu benzinli bir model bulunuyor; ama bu model, Türkiye’de satılmıyor. Türkiye’de hali hazırda satılan A 180d, A 200 ve A 250 şeklinde 3 farklı Mercedes A Serisi modeli bulunuyor. Araçların teknik özellikleri ve yakıt tüketim değerleri ise şöyle:

 • 2018 model Mercedes A180d, 1461 cc hacimli dizel motora sahip. 116 beygir güç ve 260 Nm tork üretiyor. Mercedes A180d, 0’dan 100 km/s hıza 10,5 saniyede ulaşıyor. Araç, şehir içerisinde 100 kilometre için 5,2 litre motorin tüketiyor.
 • 2018 model Mercedes A200, 1332 cc hacimli benzinli motora sahip. 163 beygir güç ve 250 Nm tork üretiyor. Mercedes A200, 0’dan 100 km/s hıza 8 saniyede ulaşıyor. Araç, şehir içerisinde 100 kilometre için 6,9 litre benzin tüketiyor.
 • 2018 model Mercedes A250, 1991 cc hacimli benzinli motora sahip. 224 beygir güç ve 350 Nm tork üretiyor. Mercedes A250, 0’dan 100 km/s hıza 6,2 saniyede ulaşıyor. Araç, şehir içerisinde 100 kilometre için 8,4 litre benzin tüketiyor.

2018-model-bmw-1-serisi-teknik-ozellikleri-neler
Kaynak

BMW 1 Serisi’nin tıpkı Mercedes A Serisi gibi çok sayıda farklı modeli bulunuyor, ama Euro normları gibi bölgesel kısıtlamalar nedeniyle bunlardan bazıları Türkiye’de satılıyor. BMW’nin Türkiye’de satışa sunduğu 1 Serisi versiyonları ve teknik özellikleri şöyle:

 • 2018 model BMW 118i, 1499 cc hacimli benzinli motora sahip. 136 beygir güç ve 220 Nm tork üretiyor. BMW 118i, 0’dan 100 km/s hıza 8,5 saniyede ulaşıyor. Araç, şehir içerisinde 100 kilometre için 6,2 litre benzin tüketiyor.
 • 2018 model BMW 116d, 1496 cc hacimli dizel motora sahip. 116 beygir güç ve 235 Nm tork üretiyor. BMW 116d, 0’dan 100 km/s hıza 10,3 saniyede ulaşıyor. Araç, şehir içerisinde 100 kilometre için 3,9 litre motorin tüketiyor.

Fiyatlar


2018-model-mercedes-a-serisi-fiyatlari-nasil
Kaynak

Her iki aracın da geniş bir fiyat aralığı bulunuyor. BMW 1 Serisi, 175 bin TL ile 255 bin TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Mercedes A Serisi ise 232 bin TL ile 290 bin TL arasında değişen fiyatlara sahip. Bütçenize uygun ikinci el BMW 1 Serisi ya da Mercedes A Serisi modellerini ise ikinciyeni.com’da bulmanız mümkün.

BMW 1 Serisi mi, Mercedes A Serisi mi?


Mercedes A Serisi ve BMW 1 Serisi özellikleri karşılaştırıldığı zaman, her iki aracın da öne çıkan farklı yönlerinin bulunduğu görülüyor. Donanım zenginliği ve performans açısından Mercedes A Serisi, güvenlik ekipmanları ve yakıt tüketimi açısından ise BMW 1 Serisi bir adım önde yer alıyor.