BMW'nin Bazı Modellerinde ConnectedDrive Özelliği Olmayacak!

BMW'nin Bazı Modellerinde ConnectedDrive Özelliği Olmayacak!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun açıkladığı yeni düzenleme ile artık otomobil üreticileri, araç içerisinde kullandıkları SIM kartları ya Türkiye tarafından yetki verilmiş işletmelerden alacak ya da aldıkları SIM kartları bu işletmelerin denetimine açacak. Bu nedenle de başta BMW gibi Avrupalı üreticiler olmak üzere birçok markanın araçlarında SIM kartla aktif hale getirilen özellikler devre dışı bırakıldı.

BMW ConnectedDrive Nedir?

connected-drive-kaldirilan-modeller
ConnectedDrive, BMW’nin sürücülerin güvenliğini ve konforunu artırmak için geliştirdiği bütünlüklü bir sistemdir. Temel olarak içerisinde bazı asistanların ve güvenlik servislerinin kullanılmasını sağlar. Örneğin ConnectedDrive ile navigasyon güncellemesi ya da gerçek zamanlı trafik bilgisi almak mümkün.

ConnectedDrive ile sunulan hizmetlerden bazıları şöyle:

 • Teleservice: Aracın periyodik bakımı gibi hizmetler için size ulaşılmasını sağlıyor. Böylece periyodik bakım zamanını kaçırmanız gibi bir durum söz konusu olmuyor. Sizin için tüm süreç BMW tarafından yürütülüyor ve işlemler kolayca hallediliyor. Ayrıca aracın kapısı açık bırakılarak park edildiğinde ya da akü seviyesinin düştüğü anlaşıldığında uyarı için SMS atılıyor.
 • 3D Remote View: ConnectedDrive hizmetlerinden yararlanan BMW kullanıcıları, 3D Remote View ile aracın etrafını akıllı telefonlarından görüntüleyebiliyor. Böylece otopark gibi alanlarda araç kolayca bulunabiliyor.
 • Navigasyon Güncelleme: Aracın navigasyon sistemi otomatik olarak güncelleniyor ve optimize ediliyor. Böylece herhangi bir yol karışıklığının yaşanması engelleniyor.
 • Gerçek Zamanlı Trafik Bilgisi: Etrafınızdaki trafiği düzenli olarak takip eden sistem, düzenli olarak size bilgi veriyor. Trafiğin yoğunluğuna göre de alternatif yollar öneriyor.
 • Uzaktan Erişim: Aracın klima gibi fonksiyonları kolayca kontrol edilebiliyor. Ayrıca ConnectedDrive hizmeti ile aracın yerinden emin olunmadığında farları açmak ya da korna çalmak mümkün oluyor.
 • ConnectedDrive Uygulamaları: Sistem ile onlarca farklı uygulama sunuluyor. Bu uygulamalar yardımı ile hava durumu gibi bilgilere ulaşmak mümkün.
 • Acil Durum: Avrupa Birliği’nin koyduğu standartlar ile artık zorunlu hale gelen acil durum çağrısı, ConnectedDrive aracılığı ile BMW’de de sunuluyor. Araçla bir kaza geçirip ilgili tuşa basmanız halinde BMW’nin, konumunuzu 112 acil servisine bildirmesi sağlanabiliyor.

ConnectedDrive Hangi Araçlar İçin Sunulmayacak?

Yeni düzenlemenin getirdiği SIM kart engeli nedeniyle BMW ConnectedDrive’dan kaldırılan ve marka tarafından duyurulan özellikler şöyle:

 • Gerçek Zamanlı Trafik Bilgisi
 • ConnectedDrive Hizmetleri
 • ConnectedDrive Store
 • Uzaktan Erişim
 • 3D Remote View
 • Teleservice
 • Navigasyon Güncelleme (Yetkili Servisler tarafından güncelleme gerçekleştirilebilir)

Markanın sunmaya devam edeceği özellikler ise şöyle sıralanıyor:

 • Müşteri İlişkileri
 • Yetkili Servis
 • Yol Yardım
 • Apple CarPlay
 • 112 Acil Durum Çağrı Hattı

112 Acil Durum Çağrı Hattı ile ilgili yapılan açıklamada BMW özel bazı notlar düşüyor. Açıklamaya göre Temmuz 2014 tarihinden önce üretilen otomobillerde bu özellik zaten bulunmuyor. Temmuz 2014 ile 4 Nisan 2018 tarihinde üretilen otomobillerde ise manuel arama ya da acil çağrı fonksiyonu kullanılamayacak. 4 Nisan 2018 tarihinden sonra üretilen otomobillerde ise manuel ya da otomatik çağrı fonksiyonu 112 servisini arayabilecek. Ancak aracın kaza yaptığı konum, 112 servisine BMW tarafından gönderilemeyecek.

Çoğu kullanıcının araç için sistem ile entegre olduğunu düşündüğü Head-up Display gibi özellikler ise sunulmaya devam edecek.

BMW ConnectedDrive Ne Zaman Geri Gelecek?

BMW’nin yeni modellerine özel SIM kartlar ekleyeceği söyleniyor. Bu sayede kolayca hizmetlerin sunulmaya devam edilebileceği söyleniyor. Ancak BMW şu an için net bir tarih vermiş değil.

ConnectedDrive’ın Kaldırılması Gerekiyor mu?

connected-drive-kaldirilan-ozellikler-neler
Eğer bu özelliklere sahip bir araç kullanıyorsanız aklınıza ilk olarak “Müdahale edilmesi ya da servisle görüşülmesi gerekiyor mu?” gibi sorular gelebilir. Endişeye kapılmanıza gerek yok. Sadece yukarıda bahsettiğimiz hizmetlerin bir kısmından yararlanamayacaksınız. Yani özel olarak BMW ConnectedDrive sonlandırma ya da iptal etme gibi bir işlem yapılmıyor.

SIM Kartlar ile İlgili Başka Markalar Sorun Yaşıyor mu?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun SIM kartlar ile ilgili aldığı kararları karşılamayan tüm markalar ve bu markaların araçlarını kullanan tüketiciler benzer sorunlarla karşılaşıyor. Zaman içerisinde tüm markaların yerel işletmeler ile iş birliği kurması ve Türkiye’de belirlenen kurallara uygun SIM kartlar ile hizmet vermesi bekleniyor.

ConnectedDrive Aboneliği Nasıl İptal Edilir?

Sistem ile 1 ay ya da 3 ay gibi süreli olarak kullanım için alınan uygulamalar ise iade edilebilecek. İade ücretleri, BMW’nin Türkiye operasyonu tarafından yapılacak. Örneğin 30 TL ücret ödeyerek 1 aylık aldığınız uygulamayı 10 gün kullandıysanız kalan 20 günün parasını geri alacaksınız. Bunun için BMW müşteri temsilcileriyle görüşmeniz ve kimlik tespiti ile iade yöntemini belirlemeniz gerekiyor.

Kaynak

 • Etiketler:
 • BMW