Benzindeki Oktan Sayısı Neyi İfade Eder?

Benzindeki Oktan Sayısı Neyi İfade Eder?

Akaryakıt istasyonlarındaki benzin pompalarının üzerinde birtakım sayıların yazılı olduğunu görürsünüz. Bunlar, benzindeki oktan sayılarıdır. Peki, benzindeki oktan nedir, neyin göstergesidir?

Benzindeki oktan sayısı, benzinin vuruntu kalitesinin değerlendirilmesinde kullanılır. Oktan sayısı, benzinin yanma kalitesini ve zorlu koşullarda dayanma gücünü gösterir. Oktan sayısı yükseldikçe benzinin tutuşması zorlaşır. Bu zorluk aslında olumlu bir özelliktir; çünkü erken tutuşma ihtimalini engeller.

Erken Tutuşma Nedir?

Yakıtın istenilen zamandan önce tutuşmasıdır. Bu da motorun performansını azaltır ve ömrünü kısaltır. Oktan, tutuşmayı geciktirdiğinden önemlidir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Birçok kişi ne kadar yüksek oktanlı benzin kullanılırsa motor performansının o kadar fazla olacağını düşünür. Oysaki düşük oktanlı benzinin performansı daha fazladır ama vuruntuya sebebiyet verdiğinden motorun performansını düşürür. Oktan sayısının motor performansıyla ilişkisi bu şekildedir.

Yüksek Oktanlı Benzin Hangi Motorlarda Kullanılmalı?

Yüksek sıkıştırma oranı ile çalışan motorlarda yüksek oktanlı benzin kullanılmalıdır. Üreticilerin arabaların kılavuzlarında belirttikleri en fazla oktan sayısına uygun sayıda oktanlı benzinin kullanılması gerekir. Benzin oktan yükselticilerin günlük kullanılan araçlarda tercih edilmesi önerilmez. Oktan yükseltici, yüksek performans beklenen yarış araçlarında kullanılır. Zaten motorlarının sıkıştırma oranları da yüksek oktanlı benzine uyumlu olacak şekilde üretilmiştir.

Benzin Oktan Arttırıcılar Gereksiz Yere Kullanılırsa

Her aracın önceden belirlenmiş oktan sayısı aralığı olduğundan bahsetmiştik. Bu aralıktan daha az seviyede, yani düşük oktanlı benzin kullanılırsa erken tutuşma yaşanır. Aralığın dışına çıkılıp yüksek oktanlı benzin kullanılırsa da geç tutuşma meydana gelir. Bu da motorun performansını düşürür ve ömrünü kısaltır. Motorda vuruntular görülür.

Özetle, oktan sayısına göre benzin tercih etmeden önce aracınızın kılavuzundaki oktan sayısı aralığına dikkat etmeniz gerekir. Oktan sayısının sadece benzinli araçlar için geçerli olduğunu, dizel araçlarda bunun yerine “setan” kullanıldığını da belirtelim.