Benzin mi Dizel mi?

Benzin mi Dizel mi?

Araba karşılaştırması yapılırken en çok yakıt tüketimine ve aracın fiyatına bakılır. Yakıt tüketimi deyince de akla ilk “Benzinli mi alsam, yoksa dizel mi alsam?” sorusu gelir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki ikisinden birinin diğerine bariz bir şekilde üstünlüğü yoktur. Benzinle çalışan otomobillerle dizel yakıt kullanan otomobillerin birbirine karşı belli konularda avantajları ve dezavantajları vardır.

İkinci el otomobil satın almayı, online ve güvenilir bir sistemle sunmayı önemseyen ikinciyeni.com olarak “Dizel mi, benzinli mi?” sorusuna sizin için yanıt sunacak bir araştırma hazırladık.

Bu arada yakıt tüketimini azaltmanın yolları yazımız da ilginizi çekecektir.

Dizel Araçlar Gerçekten Daha Tasarruflu mu?

 
Dizel mi, benzinli mi hesaplaması yapılırken birçok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Temelde her iki yakıt tipi de petrol ürünü olup molekül yapısı, kaynama noktası, üretim tekniği gibi fiziksel farklarından dolayı farklı özelliklere ve fiyatlara sahiptir

Dizel mi, Benzinli mi Daha Hesaplı?

 
“Dizel daha mı ekonomik?” sorusu en çok merak edilen konudur. Maalesef bu sorunun net olarak “evet” ya da “hayır” şeklinde bir cevabı yok. Bu sorunun yanıtı, otomobilinizi kullanım sıklığınıza ve kullanım alanınıza göre değişir. Dizel ikinci el otomobilin ya da sıfır kilometre bir otomobilin kilometre başına tükettiği yakıtın fiyatı, benzinli olana göre daha az olacaktır. Dizel araçlar, benzinli araçlara göre %25’e kadar daha az yakıt harcarlar. 


Benzinli ikinci el otomobille dizel ikinci el otomobilin satış fiyatı da farklıdır. Özellikle Türkiye’de pahalı benzin fiyatları, dizele olan talebi arttırdığı için genellikle model ya da marka ne olursa olsun dizel otomobiller daha yüksek fiyatlıdır. Diğer yandan otomobilinizi yıllık kullanım miktarınız da söz konusu fiyat farkını kapatabilir. Yani dizel aracınızı uzun yıllar boyu kullanarak, satın alırken benzinliye göre ödediğiniz miktarın fazlasını çıkartabilirsiniz.

Dizel Araçların Avantajları Nelerdir?

 

benzin-ve-dizel-avantajlari

 • Dizel otomobiller daha tasarruflu yakıt alma avantajı sunarlar.
 • Dizel motorla çalışan otomobiller, üretim yapıları gereği daha güçlü torka sahiptir.
 • Güçlü tork yapısı, SUV gibi büyük araçlarda ve yük taşımada avantaj sağlar.
 • Dizel motorlar özellikle iş makineleri, çekiciler gibi ağır işler için üretilmiştir.

Dizel Araçların Dezavantajları Nelerdir?

 • Dizel otomobiller benzinli olanlara göre daha pahalıdır.
 • Motor gücü, benzinle çalışan bir otomobile göre daha düşük olabilir. Dolayısıyla düşük hız, düşük performans ile beklentileri karşılamayabilir.
 • Benzinle çalışan bir otomobile göre dizel bir otomobilin motoru çalışma esnasında daha fazla ses çıkarır. Ancak belirtmek gerekir ki yeni model dizel motor çeşitlerine sahip otomobillerde son teknoloji ile bu sorun büyük ölçüde aşılmıştır.
 • Benzinle çalışan bir motora göre dizel otomobilin motoru daha sık bakım ister. Bu yüzden dizel motorun bakım masrafı benzinliye oranla biraz daha pahalı olabilir.
 • Eğer gerçek bir çevreciyseniz bilmelisiniz ki dizel yakıt kullanan bir otomobil, benzinli bir otomobile göre atmosfere daha fazla sera gazı salar. Bu da çevreye daha çok zarar verir. Bu konuda da son yıllarda üretilen otomobillerde iyileştirmeler yapılmıştır. “Benzin mi dizel mi daha çevreci?” sorusunun cevabını da bu şekilde vermiş olalım.

Benzinli Araçların Avantajları Nelerdir?

 • Benzinli ikinci el ve sıfır kilometre arabalar, dizel olan muadillerine göre daha ucuz olabilirler.
 • Motor devir gücü daha fazladır.
 • Motor performansı genel olarak daha iyidir.
 • Dizele göre daha az bakım gerektirir. Bu da daha az masraf demektir.

Benzinli Araçların Dezavantajları Nelerdir?

 • Dizel benzin litre fiyatı söz konusu olduğunda benzinin fiyatının dizelinkinden daha fazla olduğu açıktır.
 • Torku düşük olduğu için yük taşıyan araçlarda olumsuz sonuç verebilir.
 • Dizele göre ikinci elde satışı daha zor olabilir.

“Arabada Benzinli mi, Dizel mi” Kararını Verirken Bunlara Dikkat Edin!

dizel-araba-secerken-dikkat-etmelisin

Satın alacağınız otomobili yılda kaç kilometre kullanacağınızı hesaplayın. Eğer çok sık kullanacaksanız yakıt masrafının düşüklüğü, aracın pahalılığını amorti edeceği için dizelden yana seçim yapabilirsiniz. Yılda 15 bin kilometrenin üzerinde yol yapıyorsanız dizel sizin için daha uygun bir tercih olabilir.

Dizel mi, Benzinli mi Performans Bakımından Daha İyi?

 
Otomobilde nasıl bir performans beklediğinizi düşünün. Eğer yük taşıyacaksanız tercihinizi torku yüksek dizel bir arabadan yana kullanın.

Benzinli mi, Dizel mi Daha Seri?

 
Sizin için hız ve motor gücü önemliyse benzinli otomobilleri tercih edin. Sıklıkla motor bakımına gidemeyeceğinizi düşünüyorsanız yine benzinli bir otomobil sizin için daha iyi bir seçim olacaktır. Araç küçük, yıllık kat edilen yol az ise benzinli almak daha mantıklı.

Benzinli mi, Dizel mi Daha Uzun Ömürlü?

 
Her iki motor tipinin dayanıklılık ve kullanım ömrü ise farklı kriterler üzerinden değerlendirilebilir. Ancak dizel motorlarda periyodik bakım, motorun ömrünün uzaması bakımından oldukça önemlidir. Ayrıca dizel motorlarda kalitesiz yakıtın kullanılması da bu motorun ömrünü kısaltırken benzinli motorun daha uzun ömürlü olmasını beraberinde getirir. Yani dizel motorlar, kalitesiz yakıttan daha olumsuz etkilenir.
İster benzinli ister dizel ikinci el otomobilleri geniş marka/model çeşitliliği ile ikinciyeni.com’dan satın alabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken üye olup açık artırmaya katılmak.