B Sınıfında Büyük Rekabet: Volkswagen Polo mu, Hyundai i20 mi?

B Sınıfında Büyük Rekabet: Volkswagen Polo mu, Hyundai i20 mi?

Hyundai i20, Volkswagen Polo, Ford Fiesta, Renault Clio, Nissan Micra ve Toyota Yaris gibi B sınıfı otomobiller, şehir içerisinde rahat kullanılmaları ve düşük yakıt tüketimleri nedeniyle çok tercih ediliyor. B segmenti otomobiller içerisinde ise VW Polo ve Hyundai i20, son yılların öne çıkan iki modeli olmayı başarıyor. 40 yıla ulaşan maziye ve kendini ispatlayan teknolojilere sahip Polo ile son yılların en popüler ve dayanıklı araçları arasında gösterilen i20 arasında kararsız kalanlar için tüm yönleriyle iki aracı karşılaştırdık.

Dış Tasarım


hyundai-i20-volkswagen-polo-dis-tasarim-2018
Görünümün birçok insan için ilk sırada yer aldığı aşikar. Bir araç dış görünüm ile hem güçlü olmalı hem de göze hoş gelmeli. Hyundai i20, keskin ve güçlü hatları ile dinamik bir tasarıma sahip. Araç, diğer Hyundai modellerinden alışkın olduğumuz büyük ızgara sayesinde önden güçlü bir görünüme sahip. i20’de, kaput ile farları birbirinden ayıran bir sınır gibi konumlandırılmış olan LED gündüz sürüş farları, güçlü görünümü pekiştirmeyi başarıyor. Aracın bagaj ile entegre arka sinyalizasyon grubu ve yüksek bel çizgisi, dış görünüm konusunda öne çıkan diğer noktalar olarak sıralanıyor.

Volkswagen Polo, 40 yıllık mazisi nedeniyle bilindik çizgilerden pek taviz vermeyip küçük makyajlar ile seneler içerisinde yenileniyor. Polo’nun yatay ve uzun bir ızgara tasarımı bulunuyor. Aracın LED gündüz farları, ızgara çıtası ile aynı hat üzerinde yer alıyor. Far grundan başlayan ve kaputun bitimine kadar uzanan çizgiler ise aracın görünümünü daha güçlü hale getiriyor. Ortalama bir bel çizgisi ile sunulan araç, bagaj kapağındaki çizgiler sayesinde bütünlüklü bir görünüme erişiyor.

İç Tasarım


hyundai-i20-volkswagen-polo-ic-tasarim-2018
Volkswagen Polo, sürücüye odaklanan konsol ve kablosuz şarj için özel bölmeler gibi ayrıcalıklar ile sunuluyor. Aracın bilgi ekranı için güneş siperi ise B sınıfında yer alan diğer rakiplerine göre daha bombeli bir görünüme sahip. Polo, 180 cm boyundaki bir insanın rahatça oturabileceği şekilde dizayn ediliyor. Ayrıca sürücü neredeyse araç içerisindeki tüm özellikleri direksiyon üzerinde yer alan tuşlar ile kontrol edebiliyor.

Hyundai i20’nin, rakibi Polo’ya göre iç tasarım konusunda işlevsel noktalara daha çok eğildiğini söylemek mümkün. i20 modelinin kabininde neredeyse her noktada işlevsel ve çok fazla eşyanın konulabileceği gözler bulunuyor. Hyundai’nin tasarım ekibi, ufak açılar ile geniş konsolu sürücüye odaklıyor. Multimedya ekranının bulunduğu kısımdan başlayan konsol hattı, bilgi ekranının güneş siperi ile birleşiyor. Birçok seçenekte çift renk tonunun kullanıldığı Hyundai i20, ayrıca geniş baş ve diz mesafesine de sahip.

Donanım


hyundai-i20-volkswagen-polo-donanim-2018
Birbiri ardına gelen haberlere göre 2018, Hyundai i20 için oldukça başarılı geçmiş gibi görünüyor. J. D. Power tarafından açıklanan verilere göre Hyundai i20’nin tüketici deneyimi gerçekten başarılı ve araç, İngiltere pazarında lider konumunda yer alıyor. i20 bunu dayanıklı ve rakiplerine göre güçlü donanım seçenekleri ile gerçekleştiriyor. 2015 yılında yenilenen ve Yeni Hyundai i20 adıyla anılmaya başlayan aracın Jump, Style, Elite ve Active isimli 4 farklı donanım seviyesi bulunuyor. Hyundai i20’nin standart donanım paketi olan Jump’ta; aydınlatmalı torpido, yol bilgisayarı ve direksiyondan kumandalı müzik sistemi bulunuyor. Aracın üst seviye donanımlarında ise 7” dokunmatik multimedya ekranı ve yağmur sensörü mevcut.

Volkswagen Polo; Trendline, Comfortline ve Highline olmak üzere üç farklı donanım seviyesi ile sunuluyor. Ancak donanım seviyelerinde çok büyük değişiklikler bulunmuyor. Volkswagen Polo’nun standart donanımı Trendline ile beraber, eve geliş-evden çıkış fonksiyonu, start/stop sistemi ve yükseklik-derinlik ayarlı direksiyon sunuluyor. Aracın diğer donanım seviyelerinde ise otomatik klima ve yağmur sensörü gibi özellikler yer alıyor. Polo, dijital gösterge paneli gibi sınıfında çok fazla rastlanmayan özellikleri ise opsiyon olarak sunuyor.

Güvenlik


hyundai-i20-volkswagen-polo-guvenlik-2018
Volkswagen Polo, tüm donanım seviyeleri için aynı güvenlik seçeneklerini sunuyor. Trendline, Comfortline ve Highline seçenekleri ile gelen donanım özellikleri şöyle:

 • Eğim kalkış asistanı 
 • İkincil çarpışma freni
 • Piroteknik ön emniyet kemerleri
 • Hıza duyarlı elektromekanik servo direksiyon
 • Yorgunluk tespit sistemi

Hyundai neredeyse tüm donanım seviyelerinde benzer güvenlik donanımları kullanmayı tercih ediyor. Hyundai i20 Active olarak kodlanan en üst donanım seçeneği ile yokuş kalkış destek sistemi, sürücü ve ön yolcu hava yastıkları, perde ve yan hava yastıkları, aktif ön koltuk başlıkları ve yükseklik ayarlı ön emniyet kemerleri sunuluyor. En düşük donanım seviyesi olan Hyundai i20 Jump’ta ise Active’e göre sadece yan ve perde hava yastıkları ile yükseklik ayarlı ön emniyet kemeri bulunmuyor.

Performans


hyundai-i20-volkswagen-polo-performans-2018
Hyundai i20 ya da sık söylenen ismi ile Yeni i20’nin, MPI ve T-GDI kodlu 3 benzinli motor çeşidi bulunuyor. Dizel motor cephesinde ise 1.4 CRDi motor bulunuyor. Toplam 4 farklı versiyonu bulunan Yeni i20’nin motor seçenekleri ve üretebildikleri maksimum güç gibi teknik özellikler şöyle:

 • 1.2 litrelik MPI benzinli motor, 84 beygir güç ve 122 Nm tork üretiyor. Araç, 5 ileri düz vites seçeneği ile sunuluyor ve şehir içerisinde 100 kilometrede 6.6 litre yakıt tüketiyor.
 • 1.4 litrelik MPI benzinli motor, 100 beygir güç ve 134 Nm tork üretiyor. Araç, 4 ileri otomatik vites seçeneği ile sunuluyor ve şehir içerisinde 100 kilometrede 8.5 litre yakıt tüketiyor.
 • 1.0 litrelik T-GDI benzinli motor, 120 beygir güç ve 172 Nm tork üretiyor. Araç, 7 ileri DCT otomatik vites seçeneği ile sunuluyor ve şehir içerisinde 100 kilometrede 5.9 litre yakıt tüketiyor.
 • 1.4 litrelik CRDi dizel motor, 90 beygir güç ve 240 Nm tork üretiyor. Araç, 6 ileri düz vites seçeneği ile sunuluyor ve şehir içerisinde 100 kilometrede 4.9 litre yakıt tüketiyor.

Volkswagen Polo, 2 benzinli ve 2 dizel motor seçeneği ile sunuluyor. Dizel versiyonlar hem düşük yakıt tüketimi hem de yüksek tork değerleri ile öne çıkıyor. Volkswagen Polo’nun motor seçenekleri ve özellikleri şöyle sıralanıyor:

 • 1.0 litrelik benzinli motor, 75 beygir güç ve 95 Nm tork üretiyor. Araç, 5 ileri düz vites seçeneği ile sunuluyor ve şehir içerisinde 100 kilometrede 6 litre yakıt tüketiyor.
 • 1.0 litrelik TSI benzinli motor, 95 beygir güç ve 175 Nm tork üretiyor. Araç, 5 ileri düz ya da 7 ileri otomatik vites seçeneği ile sunuluyor. 5 ileri düz vites ile şehir içerisinde 100 kilometrede 5.6 litre yakıt tüketiyor. 7 ileri otomatik vites ile şehir içerisinde 100 kilometrede 5.8 litre yakıt tüketiyor.
 • 1.6 litrelik TDI dizel motor, 80 beygir güç ve 230 Nm tork üretiyor. Araç, 5 ileri manuel vites ile sunuluyor ve şehir içerisinde 100 kilometrede 4.5 litre yakıt tüketiyor.
 • 1.6 litrelik TDI dizel motor, 95 beygir güç ve 250 Nm tork üretiyor. Araç, 5 ileri düz ya da 7 ileri otomatik vites seçeneği ile sunuluyor. 5 ileri düz vites ile şehir içerisinde 100 kilometrede 4.5 litre yakıt tüketiyor. 7 ileri otomatik vites ile şehir içerisinde 100 kilometrede 4.5 litre yakıt tüketiyor.

Fiyatlar


hyundai-i20-volkswagen-polo-fiyatlar-2018
Her iki aracın da Türkiye fiyatları, araç piyasası değerlendirildiği zaman makul görülüyor. Hyundai i20 ve Volkswagen Polo’nun fiyatları şöyle:

 • 2018 model Volkswagen Polo 1.0 75 PS Manuel Trendline: 95.400 TL.
 • 2018 model Volkswagen Polo 1.0 TSI 95 PS DSG Otomatik Comfortline: 117.600 TL.
 • 2018 model Volkswagen Polo 1.6 TDI 80 PS Manuel Trendline: 124.900 TL.
 • 2018 model Volkswagen Polo 1.6 TDI 95 PS DSG Otomatik Highline: 153.000 TL.
 • 2018 model Hyundai i20 1.2 MPI Manuel Jump: 86.342 TL.
 • 2018 model Hyundai i20 1.4 MPI Otomatik Style: 96.684 TL.
 • 2018 model Hyundai i20 1.4 CRDi Manuel Elite (Panoramik Cam Tavanlı): 115.328 TL.