Atmosferik Motorla Turbo Motor Farkı Nedir

Atmosferik Motorla Turbo Motor Farkı Nedir

“Turbo motor mu atmosferik motor mu?” sorusunun eskisi kadar çok sorulmamasının nedeni, turbo teknolojisinin gelişmesinden dolayı artık atmosferik motorlu araçların neredeyse yok olmaya yüz tutması.

Atmosferik motorların özelliklerine baktığımızda, yakıtı ya da hava-yakıt karışımını yanma odasına vakum etkisiyle çektiklerini görürüz. Turbo motorda ise hava, egzoz gazlarından ya da direkt motorun kendisinden hareketle çalışır. Bu da atmosferik motora göre daha fazla basınç elde edilmesini sağlar.

Turbo Motorların Özellikleri

Turbo motor, atmosferik motora aşırı besleme sistemi takılmasıyla elde edilir. Aşırı besleme sistemi de yüksek basınçla daha fazla hava emilmesini sağlayan motor parçasıdır. Bu yüzden turbo motorlar, atmosferik motorlara göre daha avantajlıdır.

Turbo Motorun Avantajları

1- Turbo motorlar daha yüksek basınçla havayı silindirlere gönderdiklerinden daha fazla hava, dolayısıyla da daha fazla tork ve güç üretimi gerçekleştirirler.

2- Daha düşük hacim ve daha az silindirle aynı gücü elde eden turbo motorlarda kullanılan metal oranı ve parça sayısı daha azdır. Bu da hem motorun hem de aracın genel ağırlığında azalmayı sağlar. Motorun ağırlığının azalması ile de aracın performansı artar, üretim maliyeti düşer.

3- Düşük devirlerde maksimum tork değeri üretebildiklerinden vites değiştirmeyi de daha düşük devirlerde gerçekleştirmeyi mümkün hale getirirler. Bu da daha az gaza basmak, yani daha az yakıt tüketimi demektir.

4- Turbo motorlar atmosferik motorlara göre çok daha sessizdir.