Bulaşıcı Hastalıklardan Korunun: Araç Sterilizasyonu Nasıl Yapılır?

Bulaşıcı Hastalıklardan Korunun: Araç Sterilizasyonu Nasıl Yapılır?

Aralık 2019 itibarıyla tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, hemen her alanda olduğu gibi araç sterilizasyonunun nasıl yapılacağı ile ilgili de tartışma yarattı. Kimilerine göre aracın her kullanımdan sonra dezenfekte edilmesi, kimilerine göre ise partikül önleyici filtrelerin bir an önce değilştirilmesi gerekiyor. Çok sayıda soru işareti barındıran bulaşıcı hastalıklara karşı araç sterilizasyonunu ve alınması gereken önlemleri sizin için yazdık.

Koronavirüs, SARS, MERS ve Diğer Virüsler Nasıl Bulaşır?

Öncelikle bulaşıcı hastalıkların türlerine göre bulaşma şekillerinin değiştiğini bilmek gerekir. Bazı hastalıklar sadece hayvanlardan insanlara bulaşabilirken bazı hastalıklar insandan insana bulaşabiliyor. Ayrıca yine bazı virüs türleri solunum yoluyla, bazıları ise kan teması ile geçiş sağlıyor. Yani araç içerisinde alınacak önlemler farklılık gösteriyor.

Yaygın kullanılan ismi ile koronavirüs, aslında bir virüs türünün genel adı. Uzun yıllardır tanınan koronavirüsler, ilk olarak 2000’li yılların başında SARS salgını ile kendinden söz ettirdi. Devam eden yıllarda ise MERS salgını yaşandı.

Günümüzde yaşanan salgının kaynağı ilk olarak bilinmiyordu. Daha sonra SARS-CoV-2 ve COVID-19 adıyla anılmaya başlandı. Yani aslında hastalığın ismi COVID-19. Koronavirüsler, genellikle solunum yoluyla bulaşıyor. Bulaştıktan sonra birçok insanda yüksek ateş ve baş ağrısı gibi belirtiler gösteriyor. Bazı insanlarda ise durum ilerleyip zatürre gözlemleniyor.

Kan ile bulaşabilen hastalık çeşitlerinde ise genellikle kanla temas gerekiyor. Temastan sonra virüs bünyeye giriyor ve bir süre sonra insanı enfekte edebiliyor.

Koronavirüs ve Diğer Bulaşıcı Hastalıklardan Nasıl Korunulur?

COVID-19 gibi solunum yoluyla bulaşan hastalıklardan korunmanın uzmanlara göre en etkili yolları; sık sık elleri yıkamak, dezenfektanlardan yararlanmak, elleri göz, ağız ve burun gibi noktalara götürmemek. Ayrıca maske, siperlik ve eldiven gibi kişisel koruyucu donanımları kullanmak da öneriliyor. Böylece virüsün bulaşmasının önüne geçilebiliyor.

Kan ve kan ürünleri ile bulaşabilen hastalıklar için ise ilk yardım gibi özel durumlar dışında kan ya da kan ürünlerine temas edilmemesi gerekiyor.

Sürücüler İçin Koronavirüs ve Diğer Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Önlemleri Nelerdir?


Ev ya da iş yerinden çıkarken mutlaka maske ve eldiven kullanmaya dikkat edin. Bunun dışında almanız gereken önlemler şöyle:

 • Aracın dışına temas edecekseniz mutlaka eldiveninizin elinizde olmasına dikkat edin.
 • Eldiven ve maskeyi aracınıza girmeden hemen önce bir poşete koyun ve ağzını sıkıca kapatın.
 • Araçtan çıkarken yeni maske ve eldiven kullanın.
 • Akaryakıt istasyonlarında insanlarla temas etmekten kaçının ve sosyal mesafeyi koruyun.
 • Akaryakıt gibi sistemlerin ödemelerini akıllı telefonunuzun NFC ve QR kod özellikleri ya da temassız kartlarla yapmaya özen gösterin.
 • Kıyafetlerinizi günübirlik değiştirin ve kesinlikle yüksek sıcaklıkta yıkayın.

Araç Temizlemek Etkili Bir Sterilizasyon Yöntemi midir?Araçların temizlenmesi, detaylı yıkama yapılması ve paspas gibi parçaların düzenli olarak dezenfektan yardımı ile yıkanması; etkili sterilizasyon yöntemleri arasında gösteriliyor. Ancak genellikle koranavirüs gibi salgınlarda antibakteriyel maddeler kullanılıyor. Fakat bunların bazıları, virüslere karşı etkisiz olduğu için işe yaramıyor. Bu nedenle araç temizliği sırasında virüslere karşı etkili maddeleri kullanmanızı öneririz.

Oto yıkama işlemi sırasında aracın dışı ile temas etmemeniz yararlı olabilir. Çünkü aracınıza taşıyıcı bir kişi temas ettiyse size bulaşma riski söz konusudur. Bu nedenle araba yıkama işlemi için otomatik sistemlerden yararlanmanızı öneririz.

Eğer aracı köpüklü yıkama ya da fırçalı yıkama yapan işletmelere götürecekseniz “iç dış yıkama” olarak tabir edilen yöntemden uzak durun. Yani aracın içerisine bir görevlinin girmesine izin vermeyin ve iç temizliği kendiniz yapın. Ayrıca dış temizlik sırasında araç şampuanı ve tazyikli su kullanıldığından emin olun.

Araç iç temizliği için ilk olarak eldiven kullanın ve eldiveni araçla temas etmeden hemen önce takın. Bunun dışında yapmanızı önerdiğimiz diğer işlemler şöyle:

 • Araç için kullandığınız fırça, şarjlı süpürge ve diğer ekipmanları başka bir yerde kullanmayın.
 • Aracın camlarını açıp havalanmasını sağlayın.
 • Zemin temizliği konusunda titiz davranın.
 • Araç içerisinde elinizle sık sık temas ettiğiniz yerlere dezenfektan sıkın.
 • Sıvı maddelerin paslanma gibi sonuçlar doğurmaması için dikkatli olun.

Filtreler Bulaşıcı Hastalıklardan Korunmada Etkili mi?

Klimaların filtreleri, polen gibi partiküllerin araç içerisine girmesini engelliyor. Buna dair ciddi çalışmalar olmamasına rağmen kimi uzmanlara göre filtreler, bulaşıcı hastalıkları da engelleyebiliyor. Bu nedenle filtrelerin periyodik bakımlar sırasında düzenli olarak değiştirilmesi öneriliyor.

 

EN ÇOK OKUNANLAR