Arabanızı Değiştirme Zamanının Geldiğini Nasıl Anlarsınız?

Arabanızı Değiştirme Zamanının Geldiğini Nasıl Anlarsınız?

Yeni bir araba almak çoğu kişinin hayalidir. Bazılarının da arabaları ile o kurdukları duygusal bağ o kadar kuvvetlidir ki eskiyen motoruna, arabadan gelen rahatsız edici seslere, sürekli servise gitmek durumunda kalmalarına ya da yedek parça bulamamalarına rağmen arabalarını değiştirmeyi asla düşünmezler. Arabanızı değiştirmek hangi durumlarda göreceli bir durum olmaktan çıkıp gerçekten gerekliliğe dönüşür? Yeni bir araba alma zamanının geldiğini nasıl anlarsınız?

Bakım ve Onarım Masraflarınız Arttıysa

Arabanın yaşına ve kullanımına bağlı olarak belli zaman aralıklarında bakım ve onarım için servisin yolunu tutmanız normal. Ancak klimanın bozulması, sileceklerin takılıp kalması, şanzıman sorunları gibi birçok sebep yüzünden arabanızı servise normalden daha sık götürmek zorunda kalıyorsanız arabanızı değiştirme zamanınız gelmiş demektir. Çünkü böyle bir durum, araba kullanma keyfinizi azalttığı gibi masraflarınızı da çoğaltır.

Arabayı keyifli kullanmak için tik atmanız gerekenler neler?

Güvenlik Problem Olmaya Başladıysa

Aracınız yaşlıysa yeni modellerdeki güvenlik donanımlarından yoksun demektir. Yan hava yastıkları, arka görüş kameraları, kör nokta uyarı sistemi, elektronik denge kontrolü gibi yeni teknolojilerin olduğu yeni bir araba, güvenli sürüşü mümkün kılar.

Güvenli sürüş için bilmeniz gerekenler neler?

Aileniz ya da Arkadaşlarınız Arabanıza Binmek İstemiyorlarsa

Gerek kendilerini güvende hissetmedikleri, gerekse de arabanızın görüntüsünü eski moda buldukları için aileniz ya da arkadaşlarınız arabanıza binmek istemiyorlarsa onlara kulak verin. Yıllardır kullandığınız arabanız biricik dostunuz haline gelmiş olabilir ya da siz onu, koltuk döşemeleri yırtılsa bile çok seviyor olabilirsiniz. Ama gıcır gıcır bakımlı bir kaporta, konfor ve güvenlik unsurları, bir arabadan beklenen temel özellikler, unutmayın.

Yakıt Masraflarınız Çoksa

Yeni çıkan arabaların yakıt tüketimi eski modellere göre daha az oluyor. Daha fazla kilometrede daha az yakıt tüketebileceğiniz arabalar varken eski arabanızın bütçenizi zorlamasına izin vermeyin.
Arabanızın çok yakma nedenlerini biliyor musunuz? Çözümleri ile birlikte bu yazıda.

Arabanız Emisyon Testini Geçemiyorsa

Egzoz gazı muayenesi de denilen emisyon testi, araçların egzozlarından çıkan gazların hava kirliliğine ve çevreye zarar vermemesi için yapılan ölçümdür. Arabanızı herhangi bir araç muayene istasyonuna götürerek emisyon bu testi yaptırabilirsiniz. Aracınız emisyon testinden geçemiyorsa bu durumu yeni bir araba almak için kırmızı alarm olarak algılayabilirsiniz. Yeni üretilen arabalardaki teknolojiler, zararlı gaz salınımını daha düşük seviyede tuttukları için daha çevreci.

Araba Almak İstiyorum Ama Karar VeremiyorumÖncelikle şunu söyleyelim: İkinci el araba seçeneği sayesinde, bir yeni model arabaya bütçenizi zorlamadan sahip olabilirsiniz. En iyi markaların en yeni model ikinci el otomobillerini bulabileceğiniz ikinciyeni.com’da tüm araçlar, TÜV SÜD ekspertiz raporlarına sahip. Yani alacağınız ikinci el otonun tüm donanımları, bakım geçmişleri ve km değerleri bu raporlarda yazıyor.

Sizin için en iyi arabanın hangisi olduğunu değerlendirirken dikkat etmeniz gerekenleri de şu yazımızdan okuyabilirsiniz.

İkinci el araba almak istiyorum.” diyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri de “Şu an araba almak için uygun bir zaman mı?” sorusudur. Araba almak için en uygun zamanı da bu yazımızda açıkladık, okuyunuz.