Arabanın Performansını Arttırmanın Yolları

Arabanın Performansını Arttırmanın Yolları

Bir arabanın performansını arttırmanın iki farklı yolu bulunur. Bunlardan ilki, araç ve motor bakım işlemlerini titiz bir şekilde belli periyotlarla gerçekleştirmek. Diğeri ise halk arasında modifiye ve tuning olarak bilinen yöntemden yararlanmak. Yani bazı araç parçalarını, performansa ekstra katkı sağlayacak ürünlerle değiştirmek.

Düzenli Bakım ile Araç Performansını Arttırmak

  • “Araç performansı nasıl arttırılır?” bakım işlemlerini doğru zamanda ve doğru yerde yapmakla orantılı. Bunun ilk adımı da araçta bulunan bütün depoların temizliğini sağlamak. Yakıt ve yağ depoları ile yağ ve hava filtrelerinin içine, zamanla dolan kirlerin ve partiküllerin temizlenmesi, aracın bu nedenle düşen performansını orijinal seviyesine getirir.
  • Motorun hareketli parçalarını sararak sürtünme ve aşınmaları önleyen motor yağı, araç performansını arttırıcı ürünler arasında yer alır. Bu nedenle motor yağı ve fren hidroliği gibi diğer yağların eksilmesi ihtimaline karşı belli aralıklarla kontrol etmek gerekir. Seçilecek ürünler de kaliteli olmalı.
  • Klima gazının 2 yılda bir değiştirilmesi ve araç soğutma sisteminin bakımının sık sık yapılması, aldığınız performansın artmasını sağlar.

Değişimle Araç Performansını Arttırmak

Eğer arabanın performansını arttırmak için standart parçalar yerine ek ürünler kullanmak istiyorsanız da önerilerimize göz atmanızda fayda var.

Motor Performansını Arttırmak

  • Arabanın performansını arttırmak için yapılan motor modifiyesinde amaç, aslında beygir gücünü arttırmaktır. Bu da
  • aracın daha seri hızlanmasını ve daha yüksek hızlara çıkabilmesini sağlar.
  • Bunu sağlamak için de emme manifoltu, egzoz manifoltu, NOS tüpü (nitroksit) taktırmak ya da eksantrik milinin derecesini değiştirmek gerekir.
  • Ayrıca motora monte edilen soğuk hava supapları da havadan daha soğuk havası motorun içine vererek motorun daha hızlı çalışmasını sağlar.

Fren Performansını Arttırmak

Sürücü güvenliğinin en önemli parçalarından biri olan fren sisteminde performans arttırmanın yolları, spor amortisör ve spor yaylar kullanmaktan geçiyor. Ayrıca fren balatası ve hidrolik yağda kaliteden şaşmamak gerekiyor. Unutmadan, araçta yapılacak her değişiklikte öncelikle bunun frenleri nasıl etkileyeceği göz önünde bulundurulmalı.

Chip Tuning Yaptırmak

  • Elektronik beyne sahip araçlarda motor yönetim sisteminin yazılımı değiştirilir. Buna da chip tunning yani çip ayarı denir. Aracın beynindeki chip yerine başka yazılımlara sahip chip takılır. Böylece araç performans arttırıcı chip tuninglerle motorun daha yüksek performans sunmasını sağlayacak özellikler yüklenir.
  • Bu sayede turbo, turbo dizel ve benzinli araçlarda %15-30 arasında güç artışı sağlamak mümkün.

Performans Lastikleri KullanmakAraba performans arttırma yollarından biri de lastikleri değiştirmek. Klasik lastikler yerine performans lastikleri kullanmak, desenleri ve yanak ölçüleriyle sürtünme katsayısını azaltır. Bu da hem daha güçlü performans hem de yakıt tüketiminde tasarruf anlamına gelir.
Yüksek hızlarda bile yol tutuş konusunda daha etkili oldukları için hız kesmeniz gerekmez. Böylece sabit hızın avantajlarından faydalanırsınız.

Jantları Hafifleştirmek

Ağır olan döküm jantlar yerine daha hafif sac jantları kullanmak, otomobilin performansını arttırma konusunda oldukça etkilidir. Şöyle: Jantlardan elde edilecek 1 kg’lik hafifleme, performansın %10’a kadar atmasını sağlar. Yani araç hafiflediği için daha kolay ve çok hızlanır. Üstelik geniş jant kullanmak da fren sistemine olumlu etkide bulunur.