Arabada Müzik Dinlemeden Olmaz!

Arabada Müzik Dinlemeden Olmaz!

Otomobilin icadından bugüne hem performans hem de konfor konusunda çok önemli bir yol kat edildi. Tahta tekerlekler üzerinde ilerleyen ve bazen atlar tarafından çekilen, dört bir yanı açık, buharla çalışan arabalardan, bugünün insan cildine dost döşemeleri, klimaları, hızları, internet ile entegrasyonları ile adeta akıllı arabalara doğru çok büyük bir yol aldık. Araba kullanırken ya da araba ile seyahat ederken konforu arttıran birden fazla etmen var. İyi ses yalıtımı, sarsılmayı önleyen gövde tasarımı, otomatik vites rahatlığı bunlardan bazıları. Ancak bir otomobili sizin için tutku haline getiren en önemli konfor detayı oto ses sistemidir. Adeta arabanıza bir ruh katarak onu bir makineden sizinle hayatı paylaşan bir dosta, yol arkadaşına dönüştürür. Otomotiv sektörüne dair her detaya duyduğumuz müthiş heyecanla ikinciyeni.com olarak arabada müzik dinlemenin hem felsefesine hem de teknolojisine biraz değinmek istedik.Oto Teyp Müzik Çalar Alırken Bunlara Dikkat Edin!

Oto teyp ya da oto içi müzik sistemleri konusunda dikkat edilmesi gerekenler şöyle özetlenebilir:

 • Eğer arabanızın orijinal oto aksesuarlarını sizden önceki kullanıcı veya siz değiştirdiyseniz bu aksesuarların standart kasko poliçesi kapsamına girmediğini bilmelisiniz. Dolayısıyla poliçeye ek teminat isteyerek sigorta güvencesi elde edebilirsiniz. Trafik Sigortası ile Kasko Sigortası arasındaki fark, burada önemli mi, diye düşünüyorsanız, hemen söyleyelim Trafik Sigortası zaten sizin kendi aracınızdaki hasarı teminat altına almaz.
 • Alacağınız ses sisteminin otomobilinizle hem görsel açıdan hem de teknik açıdan uyumlu olmasına dikkat edin.
 • Ön konsoldan kolayca kumanda edilebilmesi de yolda dikkatinizi dağıtmadan müzikle ilgili değişiklikleri yapmanıza yardım edecektir.
 • Oto teyp RCA voltaj çıkışı yüksek bir ürün tercih ederek hem kablo miktarını azaltır hem de ses kalitesini yükseltebilirsiniz.
 • USB ve AUX girişleri olan bir cihaz alarak farklı kaynaklardan müzik dinleme konforunu yaşayabilirsiniz.
 • Uydu radyoları desteği sunan oto teypler de radyo keyfini pürüzsüz kılacaktır.

  Müzik Rahatlatır mı?

  Psikoloji ve nöroloji alanında müziğin insan üzerindeki etkileri hakkında bugüne kadar milyonlarca akademik araştırma yapılmış. Sonuçta, insanın ritmik sesleri dinlemekten nasıl bir keyif aldığı, yaş, eğitim, cinsiyet fark etmeksizin herkesin bir biçimde ritim duymayı keyifli bulduğu anlaşılmış. İlk çağlarda ağaç ve taşları birbirine vurma noktasından bugüne gelinen müzikal kalite düşünülürse, müzik konusunun sadece keyiften çok öte bir şey olduğu daha iyi anlaşılır. Peki, arabada müzik dinlemek rahatlatıyor mu? Eğer dinlediğiniz müzik size iyi geliyorsa iş çıkışından sonra yolda geçen dakikaları müzikle rahatlayarak değerlendirmeniz çok iyi bir fikir olabilir. Çünkü müzik, duygularınızı, düşüncelerinizi bir kaç saniye içinde alıp başka bir ruh haline doğru taşımakta ustadır.

  Arabada Ne Dinlemek Lazım?

  Arabada dinleyeceğiniz müziğin ne türde olacağı tamamen sizin zevkinize kalmış tabii. Ama dinlediğiniz müziğin ritmi davranışlarınızı etkiler. Örneğin spor salonunda slow müzik çalmaz. Çünkü orada insanları, ritmik ve bir parça hızlı hareket etmeye yönlendirmek gerekir. Benzer şekilde araba kullanırken de çok ritmik, aşırı hızlı tempolu bir müzik, size gereğinden fazla cesaret vererek daha fazla gaza basmanıza neden olabilir. Ayrıca müziğin sesini çok fazla açmanız da önerilmez. Zira araba kullanmak, sinyaller, işaretlerle daha çok görme duyusunu kontrol etmekle ilgili olsa da korna ve diğer sesli uyarıcılar da trafikte son derece önemlidir. Diğer araçların sesini ve kornaları duyamayacak kadar yüksek sesle müzik dinlememelisiniz.

  Çok Romantik Bir Hediye Önerisi

  Kız arkadaşınıza yeni arabasını kutlamak için ne alacağınızı mı düşünüyorsunuz? Belki de siz uzaktayken babanızın her gün sizi hatırlamasını istiyorsunuz. Benzer şekilde sevgilinize ona çok özel hissettirecek ama her an da sizi anımsatacak bir hediye vermek istiyorsunuz. Hemen en sevdiği şarkılardan elektronik bir albüm hazırlayın. Çok hoş bir paketle arabasına bırakın. Unutamayacağı çok romantik ve çok keyifli bir hediye olacaktır.