Almanya'nın Yeni Elektriklisi Volkswagen I.D. ile Tanışın

Almanya'nın Yeni Elektriklisi Volkswagen I.D. ile Tanışın

Kaynak

Avrupa Birliği üyesi ülkeler birer birer fosil yakıtlı araçların yasaklanacağı tarihleri açıklıyor. Almanya için bu tarih 2030 olarak açıklandı. BWW, Mercedes, Audi, Porsche ve Volkswagen gibi otomobil markaları da bu değişiklik ile ilgili çalışmalarına hız verdi. Markalar, farklı segmentlerde ve kasa tiplerinde çok sayıda konsept araç ile otomobilseverlerin karşısına çıkıyor. Volkswagen’in 2019 yılında piyasaya sürülmesi beklenen elektrikli otomobil ailesi I.D., Alman otomobil firmalarının elektrikli araçlar ile ilgili vizyonunu da ortaya koyuyor.

Volkswagen I.D. Tasarımı ile Eski Modelleri Andırıyor
Volkswagen I.D. Neo hem 5 kapılı yapısı hem de görünümü ile elektrikli ve fütüristik tasarıma sahip bir VW Golf gibi görünüyor. Golf ile I.D. Neo benzer boyutlara sahip olmasına rağmen iç hacim konusunda Neo bir hayli önde duruyor. VW I.D. Neo neredeyse VW Passat kadar iç hacme sahip.

I.D. ailesinin diğer üyeleri ise efsanevi Volkswagen T1’e gönderme niteliğinde olan VW I.D. Buzz, sedan kasa tipine sahip olan VW I.D. Vizzion, spor modeli VW I.D. R ve crossover kasa tipi ile otomobil piyasasını şimdiden sarsan VW I.D. Crozz. Volkswagen 5 üyeye sahip olan yeni elektrikli araç ailesinde klasik ile gelecekten gelen hatları birleştirmeyi başarıyor. I.D. çift renkli tasarımı ile kaputunu adeta gizliyor. Ön far grubundan cama doğru uzayan kaput çizgileri ise aracın olduğundan daha kaslı görülesini sağlıyor. Benzer hatlar I.D. Crozz ve I.D. Buzz modellerinde de ilk bakışta göze çarpıyor. Volkswagen elektrikli araba konusunda kendi tasarım dilinden farklı öğeler ile beslenmeyi tercih ediyor. I.D. ailesinin en küçük üyesi olan Neo adlı hatchback model, önden arkaya doğru yükselerek uzayan bel çizgisi ve bagaj kapağı ile entegre arka far grubu sayesinde yırtıcı bir görünüme kavuşuyor.

Volkswagen I.D. Neo Teknik Özellikleri ile Rakiplerine Meydan Okuyor


volkswagen-i-d-neo-tasarim
Kaynak

2019 sonunda üretilmeye başlanması, 2020 yılında da satışına sunulması beklenen Volkswagen I.D. Neo’nun farklı batarya seçenekleri bulunuyor. Şu ana kadar 330, 450 ve 600 kilometre menzillere sahip bataryalar duyuruldu. %100 elektrikli olan aracın ne kadar sürede şarj olacağı ile ilgili bir bilgi ise henüz bulunmuyor.

I.D. Neo ile İlgili Diğer Önemli Bilgiler


  • Volkswagen I.D. Neo’nun 2025 yılında otonom sürüşe uygun olması bekleniyor. Yani bir başka deyişle hem fosil yakıtlara hem de sürücülere elveda diyebiliriz.
  • Volkswagen I.D. Neo’nun 35 bin euroya satılması bekleniyor. Yani yaklaşık olarak 230 bin TL’ye alıcı bulacak.
  • Volkswagen I.D. Neo, Volkswagen Grubu markaları olan Audi, Seat, Skoda ve Volkswagen’in elektrikli dönüşümü için geliştirilen MEB platformu üzerine inşa ediliyor.
  • MEB platformu aslında bir aracın boyutuna göre modüler olarak batarya kapasitesinin büyütülmesini sağlıyor ve böylece crossover ya da hatchback otomobil için aynı platform kullanılabiliyor.
  • Volkswagen Grubu, I.D. ailesi dahil olmak üzere MEB platformu ile 2020 yılına kadar 27 farklı elektrikli otomobil üreteceğini duyurdu.
  • Volkswagen I.D. Neo, en büyük rakiplerinden olan Tesla Model 3’ten yaklaşık 100 kilometre daha fazla yol katedebiliyor. Üstelik tahminen 7 ile 9 bin euro daha ucuza satılacak.