Akaryakıtta ÖTV Düzenlemesi: 2018 Mayıs'ta Neler Değişti?

Akaryakıtta ÖTV Düzenlemesi: 2018 Mayıs'ta Neler Değişti?

Dünya genelinde artan petrol fiyatları doğrultusunda 2018 yılında yükselen benzin, motorin, LPG ve petrol bazlı diğer ürün fiyatlarını dengelemek adına ÖTV düzenlemeleri yapıldı ve bu da Resmi Gazete’de yayınlandı. 17 Mayıs 2018 tarihli yayınlanan Resmi Gazete haberine göre yakıt fiyatlarına gelecek zamlar kadar ÖTV indirimi yapılacak.

Akaryakıtta ÖTV İndirimi Nedir?


akaryakitta-ozel-ttuketim-vergisi-indirimi-nedir
Akaryakıtta ÖTV indirimi, yükselen fiyatları dengelemek adına atılan bir adım. Son zamanlarda artışa geçen döviz kurları nedeniyle düzenli olarak yükselen akaryakıt fiyatları, hayatın birçok alanını etkiliyor. Mayıs ayı içerisinde, artan döviz kurlarının akaryakıt fiyatlarına olan etkisini azaltma amacıyla hükümet tarafından bir çalışma başlatıldı. Bu çalışmaya bağlı olarak akaryakıt ürünlerinin yurt içi rafineri çıkış tutarında, uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurlarına bağlı artışlarında bu malların tabi olduğu ÖTV, artış tutarı kadar azaltılacak. Akaryakıtta ÖTV indiriminin anlamı bu.

Özel Tüketim Vergisi, belirli mal ve ürünler üzerinden maktu ya da oransal olarak alınan bir harcama vergisi. 2002 yılında Avrupa Birliği uyum normları çerçevesinde, 4760 numaralı kanun ile yürürlüğe giren ÖTV, o yıldan beri hayatımızda. ÖTV ile ilgili geçmiş yıl bilgilerine ulaşmak için şuraya tıklayabilirsiniz: Özel Tüketim Oranları

Akaryakıtta ÖTV İndirimi Mayıs 2018 Bilgileri


akaryakitta-otv-indirimi-mayis-2018-bilgileri

Yürürlüğe giren kanunla beraber ÖTV tutarı, 17 Mayıs 2018’de belirlenen tutarları geçmeyecek. Akaryakıt fiyatlarında ve döviz kurlarında azalma durumunda ise söz konusu mallara ait ÖTV tutarları, 17 Mayıs 2018 tarihinde geçerli olan oranlar üzerinden uygulanacak.

4760 sayılı kanunla gelen ÖTV, 17 Mayıs 2018 tarihinde güncel biçimini aldı. “A” ve “B” cetvellerinde yer alan bazı mallar, bu düzenleme ile birlikte artık daha indirimli bir şekilde satın alınabilecek. Akaryakıtta ÖTV indirimi ile gelen değişiklikler şu şekilde: 

  • Bakanlar Kurulunun aldığı karar, 95 oktan katkılı ve katkısız kurşunsuz benzin fiyatlarını etkiliyor. Bu ürünlerden litre başına alınan ÖTV tutarı, 1.8915 TL’den 1.8765 TL’ye düşürüldü.
  • Motorin, kırsal motorin ve ağırlık itibariyle kükürt oranı yüzde 0.05’i geçmeyen diğer motorinlerden alınan litre başı tutarı, 1.3045 TL’den 1.2945 TL’ye indirildi.
  • 98 oktan kurşunsuz benzin, içindeki kurşun miktarı 0.013 gramı geçmeyen benzin, oktanı 98 veya daha fazla olan benzinlerden alınan litre başı 2.0135 TL vergi tutarı, 18 Mayıs 2018 itibariyle 1.9985 TL’ye düşürüldü.
  • Kükürt oranı yüzde 0.05’i geçen; fakat yüzde 0.2’yi geçmeyen kırsal motorini, deniz motorini (DMX, DMP, DMC) ve diğer motorinlerden, kükürt oranı yüzde 0.2’yi geçen deniz motorininden alınan 1.3045 TL vergi ise 1.2245 TL miktarına çekildi

Ayrıca akaryakıt ürünleri ithalat yoluyla temin ediliyorsa ÖTV de yeni düzenleme esas alınarak belirlenecek.

Yurt içi rafineri çıkış fiyatı bulunmayan malların ÖTV’si, EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından belirlenen fiyatlar esas alınarak hesaplanacak.

ÖTV Düzenlenmesi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?


otv-duzenlemesi-ne-zaman-yururluge-girecek
ÖTV düzenlemesi, 17 Mayıs 2018 itibariyle yürürlüğe girdi. ÖTV düzenlemesi ile artık akaryakıt fiyatları, artan döviz kurları ve yurt dışı fiyatlarının artışından etkilenmeyecek.
Akaryakıtta ÖTV düzenlenmesi, yakıt masraflarının artmasını önleyerek otomobil satın almayı düşünenler için bir avantaj oldu. İkinci el araba almayı düşünüyorsanız TÜV SÜD Ekspertiz Raporu hizmeti sunan ikinciyeni.com sizi bekliyor.