Adım Adım Kaput Altı Temizliği

Adım Adım Kaput Altı Temizliği

Arabanın en önemli parçası olanmotorun temizliğini düzenli olarak yapmak, uzun ömürlü kullanımın başlıca koşuludur. En çok merak edilen konulardan biri ise motoru yıkatmanın zararlı olup olmadığıdır. Motoru yıkatmak gerekli mi ya da zararlı mı, daha önce yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

Şimdi kaput altında bulunan motoru nasıl temizleyebileceğinizden bahsedelim:

Çer Çöp Temizliği

Önce motorun bulunduğu kısımda biriken ot ve yaprak gibi çöpleri temizleyin.

Akü Bağlantısını Kesin

Motoru temizlerken elektrik aksamına zarar vermemek için aküyü çıkarın ve çıkarmışken temizleyin. Akü arabanın içindeyken temizlik yapacaksanız kabloların kutup başlarına su değmediğinden emin olun.

Arabanın aküsü biterse ne olur?

Elektrikli Donanımın Üzerini Kapatın

Güvenliğinizi riske atmamak için kabloları, bujilerin etrafını ve distribütör başlığının üzerini kapatın.

Kirleri ve Yağları Çözündürün

Bunun için motoru birkaç dakika çalıştırın. Kirler ve yağlar ısındıklarında daha çabuk çözünürler. Dikkat edin, sıcaklık elinizi yakmayacak ölçüde olmalı.

Yağ Sökücü Kullanın

Yağ sökücüyle motor temizliğine başlayın. Fakat arabanızın boyalı sac kısmına değdirmeyin; çünkü yağ sökücünün verniği sökme etkisi de var. Yağ sökücü bu kısımlara değerse zaman kaybetmeden o bölgeyi suyla duruladıktan sonra kurulayın.

Yağ sökücünün görevini yapması için 3-5 dakika bekleyin. Yağ sökücü, motordan damlamaya başladığında durulamaya geçebilirsiniz.

Fırçadan Yardım AlınSert kıllı bir fırça ile yağ ve kir kalıntılarını temizleyin. Kutup başlarındaki korozyonu önlemek için tel fırça kullanın. Korozyon önleyici spreyi de temizliği yaptıktan sonra kullanabilirsiniz.

Plastik parçaları sert fırça, sünger ve oto şampuanı ile temizleyebilirsiniz.

Durulama Zamanı

Yağ sökücü ve oto şampuanı ile temizlediğiniz bölgeleri durulamak için bahçe hortumu kullanın. Basınçlı hortum kullanmayın. Çünkü basınçlı su, kabloların çıkmasına ve motorun zarar görmesine neden olabilir.

Motor bakımı için nelere dikkat etmelisiniz, tıklayın.