90'lara Damgasını Vuran Toyota Supra Geri Dönüyor!

90'lara Damgasını Vuran Toyota Supra Geri Dönüyor!

Kaynak

90’lar ve spor araba denildiği zaman akla gelen ilk araçlardan olan Toyota Supra, 2019 yılı itibarıyla yollara geri dönüyor. BMW ile ortak bir altyapı kullanan Toyota, efsanevi aracının yeni versiyonunda büyük ve güçlü bir motor seçeneği ile geçmişte olduğu gibi kendisinden söz ettirmeyi başarıyor.

İlk olarak kısaca Supra’nın hikayesinden bahsedelim. Amerikalıların “Sports Car” olarak adlandırdıkları G sınıfının bir üyesi olan Toyota Cellica, gelen isteklere göre bazı ufak değişikliklere uğradı ve biraz daha uzatılmış halde satışa sunuldu. Bu araç Celica Supra olarak adlandırılıyordu. Yıllar içerisinde Supra ile Cellica ayrılıp ayrı kulvarlarda ilerlemeye başladı. Aracın ilk olarak 2018 yılında gerçekleştirilen Tokyo Motor Show’da tanıtılması bekleniyordu. Ancak beklenen olmadı ve Toyota’nın Kuzey Amerika pazarına yönelik çabası nedeniyle tanıtım, 2019 yılının hemen başında yapıldı. Araç, North American International Auto Show ya da Türkiye’de sık kullanılan ismi ile Detroit Otomobil Fuarı’nda karşımıza çıktı.

Tasarım


yeni-toyota-supra-tasarimi
Kaynak


Tasarım ile ilgili öne çıkan birçok detay bulunuyor. Toyota ve BMW’nin teknoloji paylaşımına gitmesi nedeniyle Supra, geçtiğimiz yıl çıkan Z4’le aynı platformu paylaşıyor. Zaten 2019 model BMW Z4, yine teknoloji paylaşımı nedeniyle Supra’nın A90 kasasından bir hayli etkilenmiş. Kısacası iki dev markanın birbirlerini geliştirmek ve rekabeti artırmak için yaptığı çalışmalar nedeniyle iki aracın birbirine benzeyen yönleri bulunuyor. Ancak dışarıdan bakıldığı zaman sadece boyutları birbirine benzeyen iki efsanevi araç karşımıza çıkıyor. Aracın öne doğru eğim kazanan ve plakalıkta biten bir kaputu bulunuyor. Kaputun bittiği noktanın yan taraflarına ise farlar ekleniyor. Farların alt tarafında çizgi halinde uzayan LED gündüz farları bulunuyor. Yani spor araçların birçoğunda alışık olduğumuz gibi LED farlar bir alana toplanmış ve çizgi formatında kullanılmış. Aracın iç kısmına bakıldığı zaman ise BMW Z4 ile büyük bir benzerlik kurmak mümkün. Özellikle konsol kısmında yer alan tuş dizilimi, ekranın yeri ve sürücü ile ön yolcu koltuğu arasında kalan alan, BMW Z4 ile büyük bir benzerliğe sahip. Aracın, iç mekanın dizilim ve konfor açısından sorun yaşatmayacağı düşünülüyor. Araç, 2 kişilik şık bir dizayna sahip ve hem sürücü hem de yolcu için oldukça geniş bir yaşam aracı bulunuyor.

Donanım


yeni-toyota-supra-donanimi
Kaynak

Aracın donanımlar açısından da BMW Z4 ile benzer olması bekleniyor. İlk izlenimde konsolun üzerinde yer alan hemen her şey BMW’nin son yıllarda çıkan modelleri ile ortak. Araç içerisinde bulunan multimedya ekranı, sürücü ve ön yolcu koltuğu arasında yer alan noktadan kontrol edilebiliyor. Aracın konsolu, sürücüye odaklandığı için kullanım bir hayli kolay. Aracın LED farları, dijital gösterge paneli ve otomatik kliması bulunuyor. Bunun dışında A90 kodu ile tanıtılan araçta bulunması beklenen donanımlar şöyle:

  • Kablosuz şarj ünitesi: Kablosuz şarj özelliğine sahip olan akıllı telefonunuzu, üzerine yerleştirip şarj edebileceğiniz ünite.
  • Adaptif Cruise Control: Trafiği izleyerek otomatik olarak araç hızını belirleyen ve hareket etmenizi sağlayan sistem.
  • Kör Nokta Uyarı Sistemi: Yan aynada yer alan uyarı sembolü, kör noktanıza biri girdiği zaman uyarır ve olası bir kazanın önüne geçer.
  • Ön Çarpışma Önleyici Sistem: Aracın üzerinde yer alan radar ve kamera gibi görüntüleme üniteleri, sürücünün karşısına çıkan engelleri algılar. Sürücü, engellere karşı tepkisiz kalırsa Ön Çarpışma Önleyici Sistem devreye girip aracı durdurur.
  • Otomatik Uzun Yanan Farlar: Güvenli bir sürüş için kısa ve uzun farlar arasında otomatik geçiş yapar.
  • Şerit Takip Sistemi: Araç yoldaki şeritleri algılar ve sinyal vermeden şerit değişikliği yapılmasına izin vermez.

Bu özellikler dışında premium ses sistemi, Apple CarPlay ve Android Auto ile navigasyon gibi özelliklerin de Toyota Supra’da bulunması bekleniyor.

Teknik Özellikler


5. jenerasyon Toyota Supra, 3.0 litrelik motor ile sunulacak. Supra, turbo şarjlı ve 6 silindirli motoru ile 335 beygir güç üretebiliyor. Araç, önden motorlu ve arkadaş itişli olmasının yanı sıra 50:50 ağırlık dağılımı sayesinde de yere sağlam basıyor. Supra’nın 3 litrelik motoru ve yere tam olarak yapışması sayesinde 0’dan 100 km/s hıza ulaşması için 4.1 saniye yeterli. Aracın motoru 335 beygir güç ve 494 Nm tork üretebiliyor. 8 ileri otomatik vites seçeneği ile sunulan aracın içerisinde tıpkı rakiplerinde olduğu gibi seçilebilir sürüş modları olması ve bu modlar sayesinde de aracın spor ya da şehir içi gibi kullanım aralıklarına sahip olması bekleniyor. Kısacası yeni Toyota Supra, özellikler bakımından bir hayli iddialı ve birçok rakibinin önünde yer alıyor.Toyota Supra’nın yeni kasası ve özellikleri ile eski kasası ve özelliklerini karşılaştırdığımız zaman karşımıza çıkan sonuçlar şöyle:

toyota-supra-karsilastirmasi

Toyota Supra Ne Zaman Çıkacak?


Yeni Toyota Supra’nın ilk olarak 2019 yılında çıkacağı konuşulmuştu. Bu nedenle de birçok yerde araç, 2019 model Toyota Supra olarak adlandırıldı. Ancak araç, 2019 yılında üretilse bile 2020 model yılı ile satışa sunulacak. Bir başka deyişle 2020 model Toyota Supra diyeceğiz.

Toyota Supra’nın Fiyatı Ne Kadar?


yeni-toyota-supra-fiyatlari

Kaynak

Toyota Supra 2020, iki versiyon ile sunulacak. Baz versiyonun 50 bin dolara satılması bekleniyor. Premium olarak adlandırılan ikinci modelin ise 55 bin dolara satılması öngörülüyor. Premium versiyonun içerisinde özel hoparlörler ve detaylar olacak.

Bu fiyatlar size biraz pahalı gelmiş olabilir. Farklı bir roadster ya da spor araba tercihi yapmak için ihale ile satılan arabalara bakabilir ve ikinci el araba siteleri arasında size garanti sunan tek seçenek olan ikinciyeni.com’a göz atabilirsiniz.