400 Bin Pert Otomobil Yollarda!

400 Bin Pert Otomobil Yollarda!

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından yayınlanan verilere göre trafikte yaklaşık 11 milyon araç yer alıyor. Bu araçların yaklaşık %25’i de 20 ve üstü yaşa sahip. Yani her 4 aracın 1’i yaşlı. Motorlu Kara Taşıtları raporunun dikkat çeken maddelerin biri de hurda olarak kabul edilen araçların oranı. Açıklanan verilere göre %27’den fazlasının hurda olarak kabul edilen sınıfta yer alıyor. Bu da bugün trafikteki 11 milyon aracın 3 milyonunun bu sınıfta yer aldığı anlamını taşıyor.

Yılda Ortalama 40 Bin Araç Trafikten Çekiliyor


yilda-ortalama-40-bin-araba-trafikten-cekiliyor
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından hazırlanan rapora göre ise sadece 2016 yılında 43 bini aşkın araç, ağır hasar kaydı ile trafikten çekilmiş durumda. Önceki yıllara göz atacak olursak 2012 yılında 43.018, 2013’te 41.062, 2014’te 36.523 ve 2015’te 41.174 araç ağır hasarlı kabul edilerek trafikten çekilmiş. Yani son 5 yılda 200 binden fazla araç anlamına geliyor. 10 yıllık periyot için de 400 binden fazla olarak kabul ediliyor. Ancak 2016’da ağır hasarlı kabul edilen 43 bin aracın 41 binden fazlası tamir edilerek tekrar trafiğe çıkmış. Üstelik bu oran önceki yıllarda da hemen hemen aynı. Yani 400 bini aşkın hurda aracın neredeyse tamamı tamir edilerek tekrar trafiğe çıkmış durumda.

Sadece bir yılda 43 bin ağır hasarlı ya da halk dilindeki adıyla pert aracın %97’sinin tekrar trafiğe katılmış olması kadar önemli olan diğer nokta ise bu araçların hangi kurumlar tarafından, hangi uzmanlıkla, hangi araçlarla ve hangi kalitede tamir edildiği.

Hasar Oranında Değişiklik


pert-arabalarin-hasar-oranini-degistiriyorlar
Bir arabanın ağır hasarlı kabul edilmesi için %70’in üzerinde hasara sahip olması gerekiyor. %70 ve daha fazla hasarı bulunan araçlara verilen “hurda çekme belgesi” normal şartlarda o otomobillerin bir daha trafiğe dönememesi anlamını taşıyor. Ancak bu arabalara “trafikten çekme tescil belgesi” verilmesi durumunda ise onarımın ardından tekrar trafiğe dönme şansı artıyor. Burada yasal boşluklar ve hasar oranının %70’ten daha düşük gösterilmesi gibi yöntemlerle araçlar tekrar trafiğe kazandırılıyor. Ancak yetkili servisler dışında daha ucuz ve denetimi düşük tamircilerde yapılan bu işlemlerin, normal şartlarda sigorta eksperlerinin denetimi altında yapılması ve bu kişilerin sorumluluk alarak muayeneye sevkini sağlaması gerekiyor. Muayene istasyonları da eksper imzasını görmeden aracı muayeneden geçirmemeli ve böylece aracın trafiğe dönmesinin önüne geçilmeli.

Bu Araçların Trafikte Olmasının Sakıncaları Neler?


pert-otomobillerin-trafikte-olmasinin-sakincasi-neler
Pert denilen araçlar, sigorta şirketlerinden satın alınarak onarıma gönderiliyor. Böylece sorumluluk şirketlerden çıkmış oluyor. Satın alan kişi ya da kurumlar ise yetkili servisler yerine başka servislere yönelerek düşük maliyetlerle onarılıyor. Burada maliyeti düşük tutmak için işçilik, kullanılan malzeme kalitesi gibi noktalarda da daha düşük ve yetersiz seçenekler tercih ediliyor. Eski teknolojiler, kalitesiz malzemeler, kullanılmış parçalar ve profesyonel olmayan işçilik bir araya geliyor, düşük ücretlerle onarım işlemi gerçekleştiriliyor.

Bu işlemin ardından da araçlar, standart muayeneye sokuluyor ve tekrar trafiğe çıkma izni alıyor. Bu durumun orta ve uzun vadedeki yansıması ise çabuk bozulan motor, birleştirilirken yeni teknolojilerden yararlanılmadığı için hızlıca kopan parçalar, çevre kirliliği ve yüksek oranda trafik kazası oluyor. Bu nedenle 2. el otomobil satın alırken standart muayene ile yetinmeyip detaylı bir ekspertizin ardından karar vermek gerekiyor.

İhaleye çıkardığı tüm araçlar için TÜV-SÜD ekspertiz raporu hazırlayan ve burada yer alan bilgilere alıcıların kolaylıkla ulaşmasını sağlayan ikinciyeni.com, gönül rahatlığıyla 2. el araç satın almanıza imkan tanıyor. Beğendiğiniz aracın geçmişi hakkında tüm bilgileri öğrenmenizi sağlayarak kötü sürprizler yaşamamanız için ikinciyeni.com size yeter.