Yakından Bakış: 2022 Model Honda Civic İncelemesi

Yakından Bakış: 2022 Model Honda Civic İncelemesi

Kaynak

Honda’nın tarihi incelendiğinde Civic’in önemli bir yere sahip olduğu görülecektir. C sınıfında en başarılı modellerden biri olarak gösterilen ve çıktığı günden bu yana sınıfının en çok satan modellerinden biri olmayı başaran otomobil, 2022’de güncellenecek.
Honda’nın, Civic tarihi incelendiğinde her zaman için yenilikçi tasarımlardan yararlandığı görülecektir. 2022 model Honda Civic için de benzer bir durum söz konusu. Hazırsanız 2022 model Honda Civic’i incelemeye başlayalım.

2022 Model Honda Civic Tasarımı


Honda Civic Sedan, donanımları ve tasarımı ile C sınıfında Volkswagen Golf, Hyundai i30, Opel Astra ve Ford Focus gibi araçlarla rekabet halinde. Özellikle tasarım konusunda rakiplerine göre daha iddialı tercihler yapmaktan kaçınmayan Honda, 2022 model Civic’te de benzer bir yol izliyor.

Önden bakıldığında oldukça alçakta kalan kaput, aracın senelerden beri devam eden sportif tarzının devam ettiğini gösteriyor. İki parçalı bir ızgaranın tercih edilmesi ve LED farların ön far grubunu çevrelemesi ile ön tarafta oldukça keskin bir görünüm elde ediliyor.

Kaynak

Aracın ön far grubu kısmen, arka far grubu ise rakiplerine oranla çok daha az olacak şekilde yanal olarak uzuyor. Ancak yine rakiplerinin önemli bir kısmından farklı olarak düz ve yüksek bel çizgisi tercih ediliyor. Böylece araç, yandan bakıldığında yere daha yakın ve çok daha sportif bir görünüme kavuşuyor.

Arka far grubuna bakıldığında çift parçalı ve bagaj ile entegre bir tasarımın tercih edildiği görülüyor. Ayrıca aracın bagaj kapağının sonunda ufak bir çıkıntı bulunuyor. Böylece aracın rüzgar sürtünme katsayısının düşmesi sağlanıyor.

Rakiplerine göre çok daha sade bir iç mekan tasarımına sahip olan 2022 model Civic’te 9” multimedya ekranı öne çıkıyor. Honda Connect özelliğine de sahip olması beklenen multimedya ekranı, CR-V’de de olduğu gibi oldukça yüksek çözünürlüğe sahip.

2022 Model Honda Civic’in Donanımları


Kaynak

2022 model Honda Civic’in öne çıkan donanımları şöyle sıralanıyor:

  • Koltuk Isıtma: Tek tuşla aktif hale gelen koltuk ısıtmasının 3 kademeli olarak çalışacağı açıklandı.
  • Tek Tuşla Açılan Cam Tavan: Elektrikli olarak açılıp kapanabilen cam tavan, içeriye temiz hava ve güneş ışığının girmesine izin veriyor.
  • Uzaktan Çalıştırma: Soğuk havalarda anahtarın üzerinde yer alan tuşlardan yararlanarak motoru önceden çalıştırıp kabini sürüşe hazır sıcaklığa getirebilirsiniz.
  • 8 Yönlü Sürücü Koltuğu: Aşağı ve yukarı doğru 8 yönlü hareket ettirilebilen sürücü koltuğu, kolayca istenilen sürüş pozisyonu yakalayabiliyor.

2022 Model Honda Civic’in Teknik Özellikleri

Honda Civic Sedan’ın şimdiye kadar açıklanan bilgilere göre motoru, 158 beygir güç üretebiliyor. 1.5 litrelik turboşarjlı ve 4 silindirli olan motor, CVT veya manuel şanzıman seçeneğine de sahip. CVT şanzıman diğer birçok Honda modelinde olduğu gibi vites kulakçıklarıyla da kullanılabiliyor. Böylece kullanıcılar CVT şanzımanlı bir Civic alıp dilediğinde manuel vites deneyimini de yaşayabiliyor.

2022 Model Honda Civic’in Güvenlik Özellikleri

Kaynak

Honda’nın klasikleşen güvenlik paketi Honda SENSING ile beraber sunulacak olan 2022 model Civic, büyük bir olasılıkla Euro NCAP’ten 5 yıldız almayı başaracak. Çünkü aracın içerisinde teknoloji konusunda en yeni donanımlar kullanılıyor. 2022 model Honda Civic’te bulunan donanımlar şöyle sıralanıyor:

  • Çarpışma Azaltıcı Fren Sistemi: Honda SENSING, çarpışma olacağını anladığı zaman ilk olarak uyarıda bulunuyor. Ancak sürücü herhangi bir müdahalede bulunmazsa araç otomatik olarak frenleme yapıyor ve olası bir çarpışmanın etkisini mümkün olduğu kadar azaltıyor.
  • Uyarlanabilir Hız Kontrolü: Adaptif Cruise Control özelliği ile 2022 model Honda Civic Sedan, trafikte önünüzdeki araca göre yavaşlayıp hızlanabiliyor. Böylece herhangi bir şekilde sorun yaşamadan araçla kilometrelerce yol alınabiliyor.
  • Şeritte Kalma Yardımcısı: Şerit çizgilerini takip eden Honda Civic Sedan, sinyal vermeden şeritten ayrılmaya çalışmanız durumunda uyarı veriyor.

Honda SENSING tüm bu güvenlik yardımcılarını kamera, sensör ve radarlarla sağlıyor. Ancak araç içerisinde bulunan sensör gibi ekipmanlar hakkında detaylı bilgi verilmedi.

Araçla ilgili detaylı bilgiler zamanla açıklanacak. Ancak siz şimdiden bir Honda Civic Sedan, Civic Type R veya Civic Hatchback sahibi olmak istiyorsanız ikinciyeni.com’un ikinci el araçlarını inceleyebilirsiniz.