2019'un En Güvenli Araçları

2019'un En Güvenli Araçları

Kaynak

Her yıl olduğu gibi 2019 yılında da birçok araç, Euro NCAP ve IIHS gibi kuruluşlar tarafından güvenlik testlerine dahil edildi. Çoğunlukla yeni ya da yenilenen modellerin dahil edildiği testler sonucunda 2019’un en güvenli aracı belirlendi. Peki, süreç nasıl işliyor?

Bir aracın yeterince güvenli ve sağlam olduğunu anlayabilmenin en kolay yolu kaza yapmaktır. Tabii ki binlerce TL verdiğiniz aracınız ile bunu yapmayacağınızın farkındayız. Ancak sizin yerinize bu testleri tamamen bağımsız şekilde yapan kuruluşlar bulunuyor.

Euro NCAP ve IIHS gibi kuruluşlar, aslında sigorta şirketlerinin yatırımlarıyla gerekli testleri yapıyor. Çünkü sigorta şirketleri bir aracın ne kadar güvenli olduğunu bildiği zaman ona göre sigorta ücreti belirliyor. Bu şirketlerin verdiği destekle test kuruluşları araçları inceliyor ve en güvenli araçlar belirleniyor. Bu araçların kaza ve ölüm ile ilgili risk primleri de daha düşük oluyor.

2019’da Araç Güvenliği Konusunda Öne Çıkanlar


Güvenli araç denildiği zaman akla gelen ilk markalardan olan Volvo, herhangi bir aracının Euro NCAP testlerine girmemesi nedeniyle bu yıl listede yer almıyor. Bunun dışında listeye girmeyi başaran markaların, en çok öne çıkan özellikleri ise geçtiğimiz yıllara göre teknoloji kısmında üstün başarı yakalamaları. Kısacası artık en sağlam araba sıralaması yapılırken teknoloji de önemli bir yer tutuyor.

Son olarak güvenlik konusunda en iyi araba markaları ve modellerini değerlendirirken sadece Euro NCAP’i baz aldığımızı belirtmemiz gerekiyor. Çünkü Kuzey Amerika merkezli IIHS’da yer alan araçların birçoğu, ülkemizde satılmıyor. IIHS ile Euro NCAP kriterleri arasında büyük benzerlikler bulunduğunu da belirtelim.

2019’un En Güvenli 5 Arabası


Euro NCAP araçları; yetişkin yolcu, çocuk yolcu, yaya etkisi ve güvenlik ekipmanları yönünden değerlendirip kriter başına yüzdelik bir puan veriyor. Puanların ortalamasına göre ise araçlar yıldız alıyor. Ortalama 20 puan 1 yıldıza eşit oluyor ve %90 üzerinde başarı sunan araçlar, 5 yıldız ile ödüllendiriliyor.

5- SEAT Tarraco: Yeni SUV
Volkswagen Grubu; T-Roc, Ateca ve T-Cross gibi çok sayıda araç çıkararak bu alana doğru genişleyeceğini belli etti. Bu genişleme hamlesinin son halkasında yer alan SEAT Tarraco, yüksek performansı ile büyük SUV’ler arasından sıyrılmayı başarıyor. Ayrıca aracın donanım açısından zengin olması gibi nedenlerle ciddi bir satış rakamına ulaşması bekleniyor. Araç özellikle %97’lik yetişkin güvenliği seviyesiyle öne çıkıyor.

4- Skoda Scala: Yeni Hatchback
Volkswagen Grubu tarafından satın alınmasının ardından büyüyen ve gelişen bir başka marka olan Skoda, yeni 5 kapılı hatchback otomobili Scala ile listeye girmeyi başarıyor. Agresif hatları ve güçlü motor seçenekleri ile öne çıktığı için büyük oranda gençlerin dikkatini çeken Scala, güvenlik konusunda da sınırları zorluyor. 1138 kilogramlık ağırlığı ile sınıfının ortalamasını yakalayan araç, buna rağmen şasi dayanıklılığı konusunda üstün bir performans sergiliyor. Araç %97 yetişkin ve %87 çocuk yolcu güvenliği ile EuroNCAP testinden 4.’lük ile ayrılmayı başarıyor.

3- Mazda 3: Uzak Doğu’nun Güvenli Limanı
En iyi 5 araç arasına girmeyi başaran tek Uzak Doğu markası olan Mazda ve Türkiye’de büyük bir hayran kitlesine sahip olan modeli 3, Japon motor ve vites teknolojisine alışkın kullanıcılar için adeta güvenli bir liman olmayı başarıyor. Araç içerisinde yer alan şerit yardımı ve otomatik acil frenleme gibi sistemler, teknolojik olarak Mazda 3’e güçlü bir güvenlik ağı sunuyor. Aracın güçlü şasisi ise çarpışmalardan yolcuların çok daha az etkilenmesini sağlıyor. Öyle ki araç, yetişkin yolcu güvenliği açısından %98’lik başarıya ulaşıyor.

2- Volkswagen T-Cross: SUV Alanında Güvenli Genişleme
Volkswagen, yıllardan beri ürettiği ve B sınıfının en iddialı araçları arasında yer alan Polo’dan ilham alarak yeni bir araç geliştireceğini yıllar önce açıklamıştı. SUV modelleri arasına T-Roc gibi yeni nesil araçları da katan Volkswagen, T-Cross ile bu alana son yatırımını yapmış oldu. ISOFIX gibi çocuk donanımlarının yanı sıra hız yardımcıları ve şerit takip sistemi gibi önlemler sayesinde T-Cross, rahatlıkla 5 yıldıza ulaşabiliyor. Aracın %97’lik yetişkin yolcu güvenliği skoru ise 2019 için Euro NCAP en iyiler listesinde 2. sıraya ulaşmasını sağlıyor.

1- Tesla Model 3: İddiasını İspatladı

Tesla, elektrikli motorları ve geliştirdiği teknolojileri ile otomobil dünyasının en iddialı markası. Bu nedenle de tüm gözler sürekli üzerinde. Katıldığı birçok hız yarışında elektrikli motorlarından aldığı güç ile başarılı olan marka, Euro NCAP’te de başarılı olarak en iyi araçları üretme konusunda iddialı olduğunu ispatladı. 2019 yılının en başarılı aracı olan Tesla Model 3’ü daha önce incelemiştik.

Araç, test ile sıra dışı dizaynı ve ilginç iç mekanına ek olarak güvenli olduğunu da kanıtladı. Araç içerisinde birçok noktada bulunan hava yastıkları herhangi bir çarpışma durumunda yolcuları koruyor. Ayrıca araç içerisinde çok sayıda radar ve lazer sensör de bulunuyor. Böylece tam bir koruma sağlıyor ve engelleme sistemleri ile olası kazalara karşı fren ya da yön değiştirme gibi işlemleri yapabiliyor. Tesla Model 3, %94’lük güvenlik ekipmanı skoru ile 2019 yılına kadar Euro NCAP’ten bu alanda en yüksek skoru alan model oluyor.

En güvenli araçlara makul fiyatlara sahip olmak için ikinciyeni.com’un ikinci el ihalelerine katılabilirsiniz. Böylece en güvenli araçlara uygun fiyat ve iade garantisi ile ulaşıp güvenli sürüşün tadını çıkarabilirsiniz.