2018'in En Güvenli Otomobilleri

2018'in En Güvenli Otomobilleri

Kaynak

Gelişen yazılım ve şasi gibi teknolojiler sayesinde otomobil markaları adeta kazalara meydan okuyor. Tabii bunda testler ve kullanıcıların güvenli araçlara yönelmesi de önemli bir pay sahibi. Kullanıcıların sıklıkla takip ettikleri bağımsız test kuruluşları tarafından yapılan çarpışma testleri ile otomobiller sınanıyor ve puanlama yapılıyor.

Dünyanın önde gelen iki test kuruluşu olan IIHS (Yol Güvenliği Sigorta Enstitüsü) ve EuroNCAP (Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı), yolcu güvenliği için farklı derecelendirme yöntemleri kullanıyor. IIHS, Kuzey Amerika pazarında satılan araçları incelerken EuroNCAP ise ağırlıklı olarak Avrupa pazarına yönelik testler yapıyor. Bu nedenle yılın en güvenli modellerine geçmeden önce EuroNCAP test çeşitlerinden bahsetmekte fayda var.

EuroNCAP Nasıl Test Yapıyor?


euroncap-guvenlik-testleri-nasil-yapiliyor
EuroNCAP’in çok sayıda merkezi bulunuyor ve bu merkezlerde sanılanın aksine sadece çarpışma testi yapılmıyor. İlk olarak %40 örtüşmeli ve deforme olabilen bariyer testi ile başlayalım. Güvenlik testine alınan araç, 64 km/s hızla aracın ön tarafından %40’ı çarpacak şekilde hareket ettiriliyor ve plakaların bulunduğu standa çarpıyor. Hız olarak 64 km/s’nin belirlenmesinin nedeniyse bilimsel verilere dayanıyor. EuroNCAP’in elde ettiği verilere göre ölümlü kazaların önemli bir kısmında araçlar 64 km/s hızla bir yerlere çarpıyor. %40 örtüşmeli ve deforme olabilen bariyer testi, daha çok araç çarpışmalarını simüle etmek için kullanılıyor.

EuroNCAP’in son yıllarda geliştirdiği özel test ise tam örtüşmeli ve deforme olmayan bariyer testi. Araç tamamen sert ve esnemeyen bir bloka çarpıyor. EuroNCAP’in bu testinde amaçlanan şey ise ön ve arka koltuklarda sıkışma yaşanıp yaşanmadığını ölçmek. Araçlar iki örtüşme testi dışında yaya ile çarpışma, yan darbe, yandan takla, ani frende kafa travması ve şehir içi frenleme testlerine tabi tutuluyor. Tüm testler sonucunda EuroNCAP; yetişkin yolcu güvenliği, çocuk yolcu güvenliği, yaya güvenliği ve güvenlik yardımcısı alanlarında araçları 5 yıldız üzerinden puanlanıyor. Biz sadece standart donanım ile yapılan testleri incelemeyi uygun gördük. Çünkü bazı donanım paketleri Avrupa’da satılmasına rağmen Türkiye’de satılmayabiliyor. 2018’in en güvenli 5 aracına, bir başka deyişle EuroNCAP’ten 5 yıldız almayı başaran araçları sondan başa doğru inceleyelim.

5) Yeni Jenerasyonu ile Fark Yarattı: Ford Focus
Ford’un “Dinamik. Heyecanlı. Güçlü.” sloganıyla tanıttığı aracı Focus, EuroNCAP testleri ile aynı zamanda oldukça güvenli olduğunu da ispat ediyor. 1312 kilogramlık ağırlığa sahip olan yeni Ford Focus, 5 kapılı hatchback modeli ile katıldığı EuroNCAP testlerinden 5 yıldız ile ayrılmayı başardı. C sınıfı araç; %85’lik yetişkin yolcu güvenliği, %82’lik çocuk yolcu güvenliği, %72’lik yaya güvenliği ve %75’lik güvenlik ekipmanı skoruna sahip. Araç ile ilgili en büyük eleştiri ise standart donanımında diz hava yastığı bulunmaması.

4) Elektrikli Otomobiller Artık Hayatımızda: Nissan Leaf
Renault-Nissan İttifakı’nın meyvesi olan Leaf, aslında Türkiye’de satılan Renault Zoe ile oldukça benzeşiyor. Aracın Avrupa’da satılan modelleri, Sunderland/Birleşik Krallık’ta üretiliyor. Güçlü batarya teknolojisi ve C sınıfı bir araçtan beklenmeyecek kadar yüksek performansı ile araç, başta Avrupalı kullanıcılar olmak üzere herkesin ilgisini üstüne çekiyor. Nissan Leaf; %93’lik yetişkin yolcu güvenliği, %86’lik çocuk yolcu güvenliği, %71’lik yaya güvenliği ve %71’lik güvenlik ekipmanları skoru ile EuroNCAP’ten 5 yıldız almayı başardı.

3) Konfor ve Güvenliği Buluşturuyor: Volkswagen Touareg
2 tonluk dev olarak adlandırabileceğimiz Volkswagen Touareg, bir SUV’den beklenen konforu fazlasıyla karşılıyor. Araç, 3 litreye varan motor seçenekleri ile de bir hayli güçlü ve kendinden emin. Tüm bu özelliklere ek olarak Touareg’in EuroNCAP’ten de 5 yıldızı bulunuyor. 2018’in en güvenli 3. aracı olan Touareg; %89’luk yetişkin yolcu güvenliği, %86’lik çocuk yolcu güvenliği, %72’lik yaya güvenliği ve %81’lik güvenlik ekipmanları skoruna sahip. Araç ile ilgili öne çıkan eleştiri ise önden yaya ya da bisikletli ile çarpışma durumunda kaput ile panjurun birleştiği noktanın, yayalar ya da bisikletliler için risk teşkil etmesi.

2) Alman Rüyası: Audi A6
E sınıfı lüks araç denildiği zaman akla ilk olarak Almanya geliyor. Mercedes E Serisi ve BMW 5 Serisi, önde gelen Alman E sınıfı otomobiller olarak sıralanıyor. Bu sınıfın bir diğer üyesi olan ve 2018’de yeni jenerasyonu tanıtılan Audi A6 da güçlü motor seçenekleri ve yüksek donanım kapasitesiyle çok beğenilmişti. EuroNCAP sonuçları ise aracı gözünüz arkada kalmadan satın alabileceğinizi ispat ediyor. Yeni Audi A6; %93’lük yetişkin yolcu güvenliği, %85’lik çocuk yolcu güvenliği, %81’lik yaya güvenliği ve %76’lık güvenlik ekipmanları skoruna sahip.

1) 2018’in En Güvenlisi Şaşırtmadı: Volvo XC40
Volvo’nun ürettiği hemen hemen her araç, çarpışma ve güvenlik testleri sonuçlarıyla ilk sıralara yerleşiyor. Volvo’nun küçük aileler için ürettiği SUV aracı XC40 da markanın yüz aklarından biri olmayı başarıyor. Araç, %97 gibi erişilmesi bir hayli güç olan yetişkin yolcu güvenliğinin yanı sıra %87’lik çocuk yolcu güvenliği, %71’lik yaya güvenliği ve %76’lık güvenlik ekipmanları skoruna sahip.