2018 Model Peugeot 508'de Neler Değişti?

2018 Model Peugeot 508'de Neler Değişti?

Kaynak

Fransız otomobil üreticisi Peugeot’un D segmentindeki başarılı modeli Peugeot 508, 2011’de çıktığı yolculuğuna 2018 yılında ikinci nesli ile devam ediyor. 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda iddialı tasarımı ve teknolojik yenilikleriyle boy gösteren coupe hatlara sahip “fastback” otomobil, segmentindeki rekabeti bir adım ileriye taşıyor.

Peugeot 508 Yeni Tasarımıyla Göz Kamaştırıyor

peugeot-2018-yeni-tasarim

Kaynak

Yenilenen Peugeot 508’in en dikkat çekici yanı şüphesiz tasarımı. Yüksekliği 66 mm azalan Peugeot 508, 80 mm kısaldı ve 20 mm genişledi. EMP2 platformuna geçerek hafifleyen otomobilin yeni boyutları, sportif görünümünü pekiştiriyor. 487 litrelik bagaj hacmi ise arka koltuklar yatırıldığında 1537 litreye çıkıyor. Yeni 508, bu hacmiyle rakiplerinin gerisinde kalsa da otomobilde üst düzey kullanışlılık sunuyor. Mesela anahtarsız giriş özelliğine sahip elektrikli bagaj kapağı, eşyalarınızı bagaja yerleştirirken yükleme kolaylığı sağlıyor.

Otomobilin keskin bakışlı ön ve arka LED farları agresif bir stil yaratırken ön kısımda yer alan dikey konumlu LED elemanlar oldukça ilgi çekici görünüyor. Geniş hava girişleri 508’in dinamik stilini tamamlıyor. Aracın arka kısmında ise konsept otomobiller Exalt ve Instinct’in izleri net bir şekilde görülüyor. Aslan pençesi adı verilen farlar arasında yer alan siyah ve parlak şerit, otomobilin gövdesinin genişliğine vurgu yapıyor. Jant seçenekleri ise 19 inçe kadar uzanıyor.

Yeni Kokpiti Dijital Çağa Uyum Sağlıyor

peugeot-kokpit-yeni-dijital

Kaynak

Biliyorsunuz ki eski neslinde 508’in kokpiti hem rakiplerine hem de diğer Peugeot modellerine göre oldukça geleneksel bir yapıdaydı. Yeni nesilde nihayet Peugeot’un ünlü “i-Cockpit” düzeni kullanılmaya başlanıyor. Karakteristik özellikleri arasında küçük direksiyon ve yüksek gösterge paneli olan bu sistem ile iç mekânda hem lüks hem de sade bir görünüm yaratılıyor. SUV modellerinde kullanılan uçak kokpiti düğmelerine benzer düğmeler, Yeni Peugeot 508’de yerini alıyor. İç mekânda kullanılan malzemeler arasında deri, alcantara ve gerçek ahşap yer alıyor. Masaj özellikli koltukları, 10 inç HD dokunmatik ekranı ve Hi-Fi Focal ses sistemi ise sürüşe keyif katıyor.

Yeni Nesil Teknolojik Donanımlar

peugeot-2008-donanim-ozellikleri

Kaynak

Otomobilin sunduğu teknolojik yenilikler arasında aracın ön kısmında yer alan infrared kamera dikkat çekiyor. Gece görüş teknolojisine sahip bu kamera ile gece yolunuza çıkan yaya ya da hayvanlar tespit edilerek ekstra güvenlik sağlanıyor. Otomatik Acil Durum Fren Sistemi, Çarpışma Uyarı Sistemi, Aktif Şeritten Çıkma Uyarı Sistemi, Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi, Otomatik Far Kontrolü, Hız Sınırı Tanımlaması ve Önerisi, Gelişmiş Trafik İşareti Tanımlama Sistemi, Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi, Şerit Takip Sistemi ve Kör Nokta Uyarı Sistemi gibi yeni nesil sürüş destek sistemleri de yolculuğu daha güvenli ve konforlu bir hale getiriyor.

360 derece görüş açısı sağlayan Visiopark 2 ve uygun park yeri tespit ettikten sonra gaza ve frene müdahale ederek kendi kendine park eden Full Park Assist gibi donanımlar ise araba park etmeyi sorun olmaktan çıkarıyor.

Peugeot 508’de yer alan Mirror Screen ile aracınızdayken akıllı telefonunuzdan yararlanmak oldukça kolay ve güvenli bir hale geliyor. Bu sayede mobil cihazlarınız ile uyumlu işlevler ve uygulamalar, gözlerinizi yoldan ayırmanıza gerek kalmadan aracınızdaki dokunmatik ekran üzerinden kullanımınıza sunuluyor. Araç içi kablosuz şarj özelliği ise kablo karmaşasının önüne geçiyor.

508’in modern çağa ayak uydurduğunu söylemiştik. Tüm bu yenilikçi donanımlar ile Peugeot 508, iddiamızı kanıtlamış oluyor.

Merak Uyandıran Motor Seçenekleri

peugeot-508-motor-ozellikleri

Kaynak

Peugeot 508’in motor seçeneklerine iki yeni benzinli motor katılıyor. Araç, benzinli ve dizel olmak üzere farklı motor seçenekleriyle satışa sunuluyor. Otomobil tutkunlarının ilgisini asıl çeken ise 2019 yılında satışa sunulması beklenen hibrit motor seçeneği oluyor.

1.6 litrelik benzinli motorları 180 ve 225 beygir güç üretiyor. Dizel motor seçeneklerinin güçleri ise 130, 160 ve 180 beygir olmak üzere değişkenlik gösteriyor. Eski neslinde yer alan 6 ileri manuel şanzımana 2018 model Peugeot 508 ile birlikte 8 ileri otomatik şanzıman ekleniyor. Aerodinamik anlamında geliştirmeler ile verimlilik en üst noktaya ulaşıyor.

2018 Model Peugeot 508 Fiyatları

Türkiye satış fiyatı ile ilgili henüz resmi bir açıklamaya yapılmayan 2018 Peugeot 508’in yurt dışında 43.250 dolar ile 47.250 dolar arasında değişen fiyatlarla alıcı bulması bekleniyor. Yeni Peugeot 508’in global pazarlarda satışının ise eylül ayında başlayacağı marka tarafından duyuruldu..