2018 Model BMW 8'de Neler Değişti?

2018 Model BMW 8'de Neler Değişti?

Kaynak 

BMW’nin 1989 ile 1999 seneleri arasında ürettiği 2 kapılı coupe aracı 8 Serisi, güçlü motoru ve agresif tasarımı sayesinde birçok kullanıcının beğenisini toplamayı başarmıştı. Günümüzde hala koleksiyonerlerin ilgi alanında olmayı başaran aracın süperspor otomobil tutkunları için geliştirilen M8 Serisi ise devasa motoruyla tanınıyor. Hakkında ilk görüntü ve bilgiler yayınlanan yeni 2018 model BMW 8 Serisi ise eskiye göre daha az hacme ama daha fazla güce sahip olan motoruyla şimdiden otomobilseverleri heyacanlandırmayı başardı.

Dinamik Tasarım


2018-model-bmw-8-ve-dinamik-tasarim
Kaynak

Açılıp kapanan farlar ve devasa boyutlara sahip kaput, birinci jenerasyon BMW 8 Serisi’nin kendine has özellikleri arasında yer alıyor. Yeni BMW 8 Serisi ise LED far grubu ile ilk jenerasyona gönderme yapıyor ve markanın agresif çizgilerini dahi aşan özel bir tasarıma sahip. Marka, her aracında olduğu gibi böbrek ızgara tasarımını yeni BMW 8 Serisi’nde de sürdürüyor. Yeni aracın tasarımında eski BMW modellerine göre en farklı nokta ise aracın arka kısmında görülüyor. Kıvrımlı bir çizgi halinde bagaj kapağının ortasına doğru ilerleyen stop lambaları, sert çizgiler ile yatay olarak uzanan arka tasarımı çok daha çarpıcı hale getiriyor. Geniş egzoz çıkışları, tavanın sert düşüşü ve adeta dışarıdan fark edilmeyecek kadar küçük aynaları ile araç, BMW’nin yeni yıldızı olmaya şimdiden aday.

Karbon ile Güçlenen Kabin


2018-model-bmw-8-serisi-karbon-ile-guclendirilmis-ic-mekani
Kaynak 

1999 yılında üretimi sona erdiği zaman BMW 8 Serisi, iç dizayn açısından çağdaşı olan araçların birkaç gömlek üzerinde yer alıyordu. Öyle ki içerisinde yer alan özelliklerin çoğu, diğer markaların araçlarına 10 yıl sonra eklenmeye başladı. Kasa kodu nedeniyle BMW E31 şeklinde de bilinen modelin yarattığı etkinin önüne geçmesi beklenen yeni BMW 8 Serisi, karbon detaylarla ön plana çıkıyor. BMW’nin neredeyse tüm araçlarında uyguladığı sürücüye odaklı konsol tasarımı ve geniş multimedya ekranı, 8 Serisi’nin öne çıkan kabin detayları arasında yer alıyor. Dijital kadran ve spor koltuklar ise sürücüleri “pist aracı” hissine kavuşturuyor. BMW 8 Serisi’nin 420 litre gibi hatırı sayılır bir bagaj hacmi bulunuyor. Araç içerisinde USB Type A ve USB Type C gibi bağlantı seçenekleriyle Bluetooth, Wi-Fi ve entegre hücresel veri bağlantısı gibi farklı seçenekler bulunuyor.

Opsiyonlar konusunda BMW her zaman en zengin otomobil markaları arasında yer almayı başarıyor. Yeni BMW 8 Serisi ile gelecek opsiyonlar arasında ise iklimlendirme özelliğine sahip olan koltuklar ve premium araçlarda sıkça karşılaşılan Bowers & Wilkins Diamond Surround Ses Sistemi yer alıyor. En büyük eksilerden biri ise Türkiye’de sık karşılaşılmayan ve genişliği ile adeta göz korkutan lastikler. Büyük boyutlarda olan lastikler için şimdiden sipariş verilmesi gerekebilir. Bir diğer eksi ise aracın tanıtım rengi dışında herhangi bir renk seçeneğinin sunulmaması olarak gösteriliyor.

BMW 8 Serisi Motor Gücü


2018-model-bmw-8-serisi-motor-gucu
Kaynak

Çok sayıda farklı model seçeneği ile sunulan ilk nesil BMW 8 Serisi’nin en çok üretilen versiyonu, 850i şeklinde kodlanıyor. BMW 850i modeli içerisinde yer alan ve M70B50 şeklinde kodlanan motorun 4988 cc hacmi bulunuyor. Devasa denilebilecek motor, 450 Nm tork ve 300 beygir güç üretebiliyor. Yeni BMW 8 içerisinde ise iki farklı motor seçeneği bulunuyor. Spor sürüş için geliştirilen ve daha yüksek performanslı olan BMW M850i xDrive şeklinde kodlanan model, 4.4 L V8 twin-turbo motora sahip. 4.4L benzinli V8 motor ile M850i xDrive, 750 Nm tork ve 530 beygir güç üretebiliyor. BMW 840d xDrive ise 3.0 litrelik dizel motora sahip. Dizel motoruyla BMW 8 Serisi, 320 beygir güç ve 680 Nm tork üretebiliyor. Sekiz ve altı silindirli motorları ile 2018 model BMW 8 Serisi, Amerikalıların “Brutal Acceleration” dedikleri inanılmaz hızlanma değerlerine sahip. Dizel versiyon, 0’dan 100 km/s hıza 4.9; benzinli versiyon ise 3.7 saniyede ulaşıyor. Her iki versiyon içerisinde de standart olarak 8 ileri otomatik şanzıman bulunuyor ve araçların maksimum hızı 250 km/s olarak sabitleniyor.

BMW 8 Serisi ile ilgili yapılabilecek birçok övgü bulunuyor, ama bunlar arasında ilk sırayı performans hak ediyor. Aracın her iki modeli de fosil yakıtlı araçlardan beklenmeyecek kadar yüksek hızlanma değerlerine sahip. Aracın beklendiği gibi Sport, Eco Pro ve Confort gibi modları bulunuyor. Ayrıca Kalkış Kontrol modu sayesinde 0’dan yüksek hızlara aniden çıkarken motor zorlanmıyor ve kullanıcıların savrulma ya da kayma gibi sorunlarla karşılaşmasının önüne geçiliyor. 2018 model BMW 8 Serisi, teknik özellikler bakımından tıpkı ilk jenerasyon gibi türünün en iyi örneklerinden biri olmayı başarıyor.

BMW 8 Serisi Fiyatları


2018-model-bmw-8-serisi-fiyatlari
Kaynak
 

BMW 8 Serisi ile ilgili belki de tek can sıkıcı nokta fiyatları denebilir. Geçmişte de pahalı bir model olan 8 Serisi’nin Türkiye satış fiyatının 2 milyon TL sınırına yaklaşabileceği, hatta bu sınırı aşabileceği düşünülüyor. BMW 8 Serisi’nin model yılı ile ilgili ise birkaç anlaşmazlık bulunuyor. Araç halihazırda üretim aşamasında ama 2019 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu nedenle de 2019 model yılı BMW 8 fiyatlarını değerlendirmek gerekiyor. Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar ve vergilendirme nedeniyle aracın tahmini olarak 

2 milyon TL civarında bir ücret ile satılacağı öngörülüyor. 2018 Eylül ayında satışa sunulması beklenen aracın fiyatı, tanıtımı sırasında duyurulacak.

  • Etiketler:
  • BMW