2018 Cenevre Otomobil Fuarı'nın En Dikkat Çekici Otomobilleri

2018 Cenevre Otomobil Fuarı'nın En Dikkat Çekici Otomobilleri

Kaynak

88. Cenevre Otomobil Fuarı, yıllardan beri devam eden konsept otomobil zenginliği ile bir kez daha sevenlerinin mutlu ayrılmasını sağladı. Skoda Vision X, Peugeot Rifter 4x4, BMW M8 gibi konsept araçların ilgiyi üzerlerine topladığını hemen belirtelim. Bunun dışında 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda elektrikli otomobillerin yanı sıra SUV ve B gibi segmentlerin yoğunluğu da gözlendi. Dilerseniz dikkat çekici otomobilleri incelemeye başlayalım.

Jaguar I-PACE: Tesla’nın İlk Ciddi Rakibi

jaguar-i-pace-cenevre-otomobil-fuari

Kaynak

Tesla’nın ciddi satış rakamlarına ulaşan elektrikli SUV’si Model X’in çıktığı günden bu yana ilk ciddi rakibi sahne çıkıyor. Jaguar’ın Cenevre Otomobil Fuarı’nda Avrupalı kullanıcıların huzuruna çıkardığı I-PACE, lüks donanımı ve uçak kokpitine benzeyen kabini ile tüm ilgiyi üzerinde toplamayı başarıyor. Tanıtılan modelin kabininde mavi ile yeşil renkleri arasında bir tona sahip olan çok sayıda dijital ekran bulunuyor. Sürücüye odaklanmış olan konsol, her sürücünün rahatça kullanabilmesi için duyulara hitap eden dizaynı ile kullanım kolaylığı konusunda akıllara gelecek soruları yok ediyor.

Honda Urban EV: Japonlar Emin Adımlarla Geliyor

honda-urban-ev-cenevre-2018

Kaynak

Elektrikli otomobil piyasasında iddialı çalışmaları bulunan Japon üreticiler, emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Honda Urban EV, konsept otomobiller arasında büyük bir ilgiyi üzerine toplayan seçeneklerden olmayı başarıyor. Honda’nın efsanevi aracı Civic’in ilk hatları kullanılarak üretilen otomobil, “retro” bir havaya sahip. İlk jenerasyon Civic’te olduğu gibi Honda Urban EV’de de yuvarlak farlar kullanılıyor. Bir başka ilgi çeken nokta ise aracın önünde ve arkasında yer alan Honda Urban EV Consept yazısının dijital bir ekrana yazılması oluyor. Honda yetkilileri aracı önümüzdeki yıllarda üretebileceğini belirtiyor.

Yeni Honda CR-V Hibrit: Bu da C-HR’ın Rakibi

honda-crv-2019-hibrit

Kaynak

Jaguar I-PACE ile Tesla Model X arasında geçecek rekabetin hibrit boyutu ise Toyota C-HR ile Honda CR-V arasında gerçekleşecekmiş gibi duruyor. 2018 Cenevre Fuarı’nda tanıtılan ve ilgiyi üzerine toplayan araç, dizel motorlu versiyonu tahtından etmeye geliyor. Honda zaten geçmişten beri dizel motor ile arası “iyi” olmayan üreticiler arasında gösteriliyor. Hibrit hamlesi de bu noktadan bakıldığında oldukça mantıklı duruyor. Atkinson benzinli motor ile elektrikli motorun kullanılacağı aracın Türkiye’ye geliş tarihi ise 2018’in ikinci yarısını bulacakmış gibi görünüyor.

Yeni Audi A6: Büyüyor

2018-audi-a6-cenevre-otomobil-fuari

Kaynak

Audi’nin sevilen modeli A6 artık daha uzun ve daha geniş bir araç olarak kullanıcılara sunuluyor. Sürücülerin A7’den alışık olduğu 10 inç genişliğe sahip multimedya ekran, artık yeni Audi A6’da da bulunuyor. 3.0 litrelik benzinli ve dizel motor seçeneklerine sahip olacak aracın Haziran 2018’de Almanya’da satışa sunulması bekleniyor. Avrupa’daki diğer ülkelere gelişi ise biraz daha uzun sürecekmiş gibi görünüyor.

Yeni Mercedes-Benz Maybach S-Serisi: Lüksün Lüksü

mercedes-benz-cenevre-otomobil-fuari

Kaynak

Mercedes S Serisi, markanın hem en lüks hem de en çok incelenen serileri arasında yer alıyor. Lüks serinin zirvesindeki araç ise Mercedes-Maybach oluyor. Makyaj çalışmasından öteye gitmeyen yenileme ile aracın dışı, çift ton şeklinde düzenlenebiliyor. Nappa deri gibi farklı döşeme seçenekleri de bulunuyor. Ayrıca farklı materyalleri döşemeye eklemek de mümkün. Araç şu an için S Serisi üyesi diğer araçlardan yaklaşık olarak 25 santimetre daha uzun.

BMW M8 Consept: Yeşilimsi


bmw-m8-cenevre-otomobil-fuari

Kaynak

BMW’nin yeni konsept otomobilleri arka arkaya duyuruluyor. 8 Serisi’nin üyesi olan BMW M8 Consept ise yeşile benzeyen rengi ile Cenevre Otomobil Fuarı’nın ilgi çekici araçları arasında yer almayı başarıyor. Klasik böbrek ızgaraların yer aldığı konsept BMW M8, oldukça agresif bir görünüme sahip. 2018 yılının son çeyreğinde piyasaya çıkması beklenen 8 Serisi’nin aksine, meraklılarının BMW M8 Gran Coupe için 2019 yılına kadar beklemesi gerekiyor.

Ferrari 448 Pista: Yıldız

ferrari-488-pista-2018-model

Kaynak

Cenevre Otomobil Fuarı’nın bu yıl tartışmasız yıldızı, Yeni Ferrari 448 Pista oluyor. 448 GTB temel alınarak üretilen model, ağırlık konusunda oldukça iddialı. Temel modele göre 90 kilogram daha hafif olan Pista, V8 motor ile kullanıcılara sunuluyor. Bir Ferrari’den beklenebileceği gibi oldukça agresif olan tasarım, kaputa sarkan ön farlar ile güçlü bir imaj çiziyor.

Mercedes C Serisi: Makyajlandı

makyajli-mercedes-c-serisi

Kaynak

Mercedes, Cenevre Otomobil Fuarı’na neredeyse her sene çok sayıda araç ile katılıyor. Bu sene Maybach dışında tanıtılan bir başka popüler otomobil ise C Serisi oluyor. Makyaj operasyonundan geçirilen C Serisi’nde açık söylemek gerekirse ciddi farklar bulunmuyor. Otomobilin tampon ve far grubunda yapılan ufak değişiklikleri fark etmek oldukça güç. İç mekanda makyaj yapıldığı ise rahatlıkla görülüyor. Yeni Mercedes C Serisi ile çok daha hassas direksiyon ve farklı döşeme opsiyonları sunuluyor. Motor seçenekleri ise marka tarafından gizli tutuluyor.

Yeni Peugeot 508: Amiral Gemisi Yenilendi

peouget-508-yenilendi

Kaynak

D segmentinin yıldızları arasında yer alan Peugeot 508’in ikinci nesli, selefine göre yere 6 santimetre daha yakın. Ayrıca geçmişte çıkan sedan Peugeot modellerinden çok daha yırtıcı bir tasarıma sahip. Son yıllarda birçok Peugeot modelinde kullanılan ve sürücünün özel bir deneyim yaşamasını sağlayan i-Cockpit özelliği, yeni 508’de de sunuluyor. Markanın büyük beklentilere sahip olduğu otomobilin, 2018’in ikinci yarısında kullanıcılar ile buluşması bekleniyor.

Peugeot Rifter 4x4: Maceracı


2018-peugeot-rifter-cenevre

Kaynak


Peugeot’un henüz Türkiye’de satışa sunulmayan modellerinden Rifter’ın 4x4 Consept modeli, Cenevre Otomobil Fuarı’na katılanları şaşırtmayı başaran araçlar arasında yer alıyor. “Maceracının Yol Arkadaşı” sloganıyla tanıtılan Peugeot Rifter’ın konsept modeli, 4x4 olması ile öne çıkıyor.

Arazi gibi alanlara rahatça erişilebilmesini sağlayacak olan Rifter 4x4 ile beraber özel üretim bir bisiklet de tanıtıldı. Peugeot’un geliştirdiği bisiklet, elektrikli olması nedeniyle patika gibi dar alanlar için daha az efor harcanmasını sağlıyor. Yani aracın giremeyeceği kadar dar noktalara, elektrikli bisiklet sayesinde zahmetsizce ulaşılabiliyor. Rifter 4x4’ün opsiyonları arasında elektrikli bisikletin de sunulması bekleniyor.

Skoda Vision X: Doğal Gaz ve Elektrik

skoda-vision-2018-cenevre-fuari

 

Kaynak

Volkswagen Grubu, birbiri ardına crossover ve SUV modeller duyurmaya devam ediyor. Son yıllarda SEAT, Volkswagen ve Skoda markaları tarafından üretilen T-Roc, T-Cross, Kodiaq, Karoq, Ateca, Arona gibi modellere bir yenisi daha eklenecekmiş gibi duruyor. Skoda tarafından geliştirilen konsept otomobil Vision X, yeşilin harika bir tonu ile kullanıcıları büyülemeyi başarıyor. Cenevre Otomobil Fuarı’nın yıldızları arasında gösterilen araç, doğal gaz ile çalışan içten yanmalı motor ve elektrikli motorun kombininden oluşan hibrit bir üniteye sahip. Aracın dizel ya da benzinli motorları ile ilgili ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak 1.4 litrelik EcoTSi gibi küçük hacimli ama güçlü motorların kullanılmasına kesin gözüyle bakılıyor.