Volkswagen Hakkında Az Bilinen 8 Şey

Volkswagen Hakkında Az Bilinen 8 Şey

1937 yılında Nasyonel Sosyalist Alman İşçi Partisi, tek model halk tipi otomobil üretilmesi için Volkswagen’i Alman Otomotiv Birliğine kurdurur. Anlamı “halkın arabası” olan Volkswagen, bugün dünyanın en büyük otomobil markalarından biri.

Sağlam, güvenilir ve konforlu otomobilleri ile Türk insanının da çok sevdiği Volkswagen hakkında az bilinen bilgileri paylaşalım istedik. Bakalım VW efsanesini ne kadar tanıyorsunuz?

1- Dünyada En Çok Satılan Otomobil: BeetleVolkswagen’in ilk otomobili Beetle’ın ana hatlarının tasarımı, Hitler’in isteği üzerine Ferdinand Porsche tarafından tasarlanmıştır. Fakat Hitler, Porsche’nin tasarımlarına daha fazla detay ekleyerek Beetle’ın son halini dizayn etmiştir.

2- Volkswagen’in Sadece Otomobili Değil; Futbol Takımı da VarVolkswagen’in sponsoru olduğu bir futbol takımı bulunuyor. Vfl Wolfsburg isimli bu takım, 1997-98 yıllarından beri Bundesliga’da mücadele ediyor. İlk kez 2008-09 sezonunda şampiyon olmuş, ertesi sezon katıldığı Şampiyonlar Ligi’nde grup 3.sü olarak UEFA Avrupa Ligi’nde çeyrek finalde yenilmiştir. 2014-15’te de Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanan takım, İspanya’da aldığı mağlubiyetle turnuvaya veda etmiştir.

3- Fabrikasından Direkt SatışVolkswagen’in Wolsburg’da bulunan fabrikasını ziyaret edebilir, hatta istediğiniz VW modelini doğrudan fabrikadan satın alabilirsiniz.

4- Klasik Volkswagen’lere Doğum BelgesiEski ve klasik model bir Volkswagen otomobiliniz varsa Volkswagen Otomobil Müzesi’nden 50 Euro civarında bir fiyatla onun için bir doğum belgesi alabilirsiniz.

5- Hem Gönüllerin Hem de Dakar Rallisi’nin ŞampiyonuDünyanın en prestijli yol dışı rallisi olan Dakar Rallisi’nin 2009-2011 yılları arasındaki şampiyonu Volkswagen Touareg.

6- Passat’ların üretildiği Dev FabrikaVolkswagen Passat’lar, şirketin Nisan 2011’de açılan dev Volkswagen Chattanooga Assembly Plant isimli fabrikasında üretiliyor. Burası dünyanın ilk LEED platin sertifikasını (çevreci, enerji koruyucu ve yenilenebilir enerjileri destekleyen binalara verilen sertifika) alan fabrika olma özelliğine sahip.

7- Volkswagen Şirketini Satın Almak Mümkün mü?Şirketin şöyle bir kuralı var ki hiçbir hissedar Volkswagen’in %20’sinden fazlasına sahip olamaz. Bu da kimsenin Volkswagen’in tamamını alamayacağını gösteriyor.

8- Volkswagen’de Çalışmak18:30-19:30 saatleri arasında çalışanların iş stresinden uzaklaşmalar için mail’lerine girmeleri kısıtlanıyor. 1 saat işlerinden uzaklaşıp kafalarını boşaltıyorlar, şirket kuralı.

Farklı modellerdeki Volkswagen ikinci el otomobillerini TÜV SÜD ekspertiz raporları güvencesi ile satın alabileceğiniz adres ise ikinciyeni.com.