Unutulmaz 5 üstü açık klasik otomobil

Unutulmaz 5 üstü açık klasik otomobil

Tarzları, oynadıkları filmler, insanların bugün bile onları çalışır durumda tutmak için harcadıkları çaba bu arabaları çok değerli kılıyor. Saçları savurmanın karizması, istediğinde kapıyı açmakla uğraşmama lüksü… İlk defa fabrikadan çıktıklarından beri gözler onların üzerinde:
5 üstü açık klasik araba:

FORD THUNDERBIRD
Türkçesi Fırtına Kuşu, ilk kez üretildiği 1955’ten bu yana 4 milyon adetten fazla satıldı. Amerika’da kişisel lüks araba segmentinin oluşması, bir pazarlama yöntemine dönüşmesi Thunderbird’le başladı.


SHELBY COBRA
1962’de üretilmeye başlandığında tasarımıyla çığır açacağı belliydi. Büyük motorunun ürettiği güç, sürücü ve en fazla bir yolcuyu bünyesine kabul eden gövdesiyle birleşince döneminin en etkileyici performanslarından birini yaratmış.


PONTIAC GTO
Amerika’da yüksek performanslı araçlar için söylenen “muscle car” yani kaslı-kuvvetli araba deyimi Pontiac’la başladı. V8 motorlar, kalkış yarışları, korkutucu motor sesiyle Pontiac gerçek bir efsane.


BUICK SKYLARK-1953
1953’te General Motors tarafından üretimine başlanan Buick Skylark, tasarım konusunda döneminin en dikkat çekici ürünü olmuş. Hem sürücüye sunduğu yol konforu, hem de yolculara sunduğu araç içi konfor kesinlikle arkasından çıkan arabalardan beklentileri yükseltti.


PORSCHE 550 SPYDER
Alman üretici Porsche tarafından yarışlarda başarı getirsin diye üretilen Spyder, satışa sunulunca caddelerde de rüzgarını savurur oldu. Ünlü aktör James Dean’in hayatını kaybettiği kazada bu aracı kullanıyordu.