Ünlü Otomobil Markalarının Logolarının Anlamları

Ünlü Otomobil Markalarının Logolarının Anlamları

Neredeyse markaların tamamında olduğu gibi otomobil markalarında da birer logo bulunuyor. Bu logolar genellikle özel bir anlam ifade ediyor ve markanın geçmişine, gelecek vizyonuna, kimliğine, ilhamına ya da savunduğu değerlere göre özel olarak tasarlanıyor.

Sizin için dünyanın en büyük otomobil markalarının logolarını ve bu logoların anlamlarını ele aldık

Mercedes-Benz: Karl Benz’in Yıldızı


Mercedes’in kurucusu Karl Benz, motor fabrikası Deutz ve Köln manzaralı evinin tepesine bir yıldız amblemi koymuş. Eşine yazdığı mektupta da bu yıldızın bir gün başarıyı ve gücü temsil edeceğinden bahsetmiş. Yıllar içinde logoda değişiklik olsa da “karada, havada, suda başarı” fikrini simgeleyen yıldız kalıcı olmuş.

BMW: Bavyera Bayrağı ve PervaneBMW şirketin tam ismi Bayerische Motoren Werke. BMW’nin baş harfleri buradan geliyor. BMW, ilk zamanlarda sadece uçak motoru ürettiğinden ambleminde havacılık geçmişine saygı niteliğinde uçak pervanesi simgesini kullanıyor. Mavi kısım gökyüzünü, beyaz kısım ise uçak pervanesini temsil ediyor. BMW’nin logosu ile ilgili bir iddia da mavi ve beyaz tercihinin Bavyera bayrağının renklerinden kaynaklandığı yönünde. Ayrıca markanın logo kadar öne çıkan başka bir yönü ise böbrek ızgara tasarımı. Tüm BMW araçlarında bulunan detay, logoyu görmeseniz bile markayı tanımanıza yardımcı oluyor.

Volkswagen: Halkın Otomobili

 

Kaynak

Volkswagen’in “VW” amblemini tasarlayan kişi, Porsche mühendisi Franz Xaver. “V” harfi Almancada “volks” kelimesini simgeliyor. Anlamı ise “halk”. “W” yani “wagen” de “araba” demek. Yani “halk arabası” ya da “halkın arabası” anlamına geliyor. Şirket, 1930’lu yıllarda Alman halkı için özel ve kolay satın alınabilecek bir araç üretilmesi amacıyla kurulmuş. Yıllardır kullandığı logo ise bu yıl güncellendi ve iç içe geçmiş “V” ve “W” biraz daha inceldi.

Ferrari: Güç ve Zarafet


İtalyan Kontes Baracca, vefat eden savaş pilotu oğlunun simgesi olan atın Ferrari için logo olup olamayacağını Enzo Ferrari’ye sorar ve bu at, Ferrari’nin ambleminde yer alır. Logodaki renkler ise Enzo Ferrari’nin yaşadığı Modena şehrinin tarihsel renklerinden geliyor.

Toyota: Sevgi ve Güven
Amblemde yer alan 3 adet elips, birleştiğinde “T” harfini oluşturuyor. Ayrıca içte yer alıp birbirini tamamlayan elipsler Toyota’nın ve Toyota sahiplerinin kalbini temsil ediyor. İç içe geçmiş yapı ayrıca karşılıklı güveni anlatıyor.

Peugeot: Aslan ve Güç


Aslan figürü, bilindiği gibi gücü temsil eder. Peugeot, kurulduğu yıllarda bıçak, testere ve çelik malzemeler de ürettiğinden gücün yanında hızı ve esnekliği de simgeleyen aslan figürü uygun görülmüş. Arabaları için de bu kavramlar geçerli tabii.

Opel: Şimşek Gibi
Opel’in amblemi, ünlü kamyon markası Opel Blitz'den esinlenilerek tasarlanmış. Blitz, Almancada yıldırım anlamına geliyor. Amblemdeki şimşek şeklinin sebebi bu.

Lamborghini: İspanyol Boğası
Markanın kurucusu Ferruccio Lamborghini, astronomiye fazlasıyla inanan biri olacak ki markanın amblemi olarak burcu olan boğayı seçmiş. Ayrıca boğa seçimi ile İspanya’nın güreşçi boğalarına da gönderme yapıldığı düşünülüyor.

Subaru: Türkçesi SüreyyaTürkçede Süreyya ya da Ülker olarak geçen takımyıldızı, yurt dışında Subaru olarak biliniyor. Markanın ismininde esin kaynağı olan bu takımyıldızı, logoda da kendine yer buluyor. 6 farklı yıldızın mavi zemin üzerinde birleştirilmesiyle elde edilen logo, ikonik tasarımlar arasında yer alıyor.

Alfa RomeoBaşka bir İtalyan markası olan Alfa Romeo’nun ilk kısmı olan Alfa aslında bir kısaltma. Türkçe Lambordiya Otomobil Fabrikası anlamına geliyor. Romeo ise markanın bir mühendisinin soyadı. Alfa Romeo ya da sevenlerinin söylediği hali ile Alfa’nın logosunda ise Lambordiya bölgesinin en büyük şehirlerinden olan Milano’nun sembolleri olan haç ve yılan yer alıyor.