Ünlü Otomobil Markalarının Logolarının Anlamları

Ünlü Otomobil Markalarının Logolarının Anlamları

Otomobil tutkunları için yeni çıkan modeller kadar araba markalarının tarihsel gelişimi ve araba amblemlerinin özel anlamları da ilgi çekici konular arasındadır. Sıfır ve ikinci el araba fiyatlarından bahsetmiyoruz bile. Zira bazı tutkunlar, marka ve model özelinde en güncel fiyat bilgilerini takip etmede üstün performans gösteriyorlar.

Marka logolarının anlamları, markanın kimliğini, ilhamını ve savunduğu değerleri gösterdiğinden önemlidir. Madem öyle, ünlü otomobil markalarının logolarının anlamları neymiş, bakalım:

Mercedes-BenzMercedes’in kurucusu Karl Benz, motor fabrikası Deutz ve Köln manzaralı evinin tepesine bir yıldız amblemi koymuş ve eşine yazdığı mektupta, bu yıldızın bir gün başarıyı ve gücü temsil edeceğinden bahsetmiş. Yıllar içinde logoda değişiklik olsa da “karada, havada, suda” fikrini simgeleyen yıldız kalıcı olmuş.

BMWBMW şirketin tam ismi Bayerische Motoren Werke. BMW’nin baş harfleri buradan geliyor. BMW, ilk zamanlarda sadece uçak motoru ürettiğinden ambleminde havacılık geçmişine saygı niteliğinde uçak pervanesi simgesini kullanıyor. Mavi kısım gökyüzünü, beyaz kısım ise uçak pervanesini temsil ediyor. BMW’nin logosu ile ilgili bir iddia da, mavi ve beyaz tercihinin Bavyera renklerinden kaynaklandığı yönünde.

VolkswagenVolkswagen’in “Vw” amblemini tasarlayan kişi, Porsche mühendisi Franz Xaver. “V” harfi Almancada “volks” kelimesini simgeliyor. Anlamı ise “insanlar.” “W”, yani “wagen” de “araba” demek. Yani “insanlar için araba” anlamına geliyor ki şirket, Almanya'da 1937 yılında tek model halk tipi otomobil üretimi için Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından Alman Otomotiv Birliği'ne kurdurulmuş bir otomobil firması zaten.

Ferrariİtalyan kontes 1923 yılında firma kurucusu Enzo Ferrari’ye at maskotu hediye eder ve bu at, Ferrari’nin ambleminde yer alır. Logodaki renkler ise Enzo Ferrari’nin yaşadığı komşu şehir Modena’dan geliyor.

ToyotaAmblemdeki elipslerden biri müşterinin, diğeri ise otomobilin kalbini temsil ediyor. İkisi kesişerek de Toyota’nın “T”sini oluşturuyor. Duygusal bir yaklaşım.

PeugeotAslan figürü, bilindiği gibi gücü temsil eder. Peugeot, ilk kurulduğu yıllarda bıçak, testere ve çelik malzemeler de ürettiğinden gücün yanında hızı ve esnekliği de simgeleyen aslan figürünü uygun görmüşler. Arabaları için de bu kavramlar geçerli tabii.

OpelOpel’in amblemi, ünlü kamyon markası Opel Blitz'den esinlenilerek tasarlanmış. Blitz, Almanca'da yıldırım anlamına geliyor. Amblemdeki şimşek şeklinin sebebi bu.

LamborghiniMarkanın kurucusu Ferruccio Lamborghini, astronomiye fazlasıyla inanan biri olacak ki markanın amblemi olarak burcu olan boğayı seçmiş. İspanya’nın güreşçi boğalarına da gönderme var.