Ünlü Araba Koleksiyoncuları

Ünlü Araba Koleksiyoncuları

Araba koleksiyonu yapmak, çok özel ve elbette pahalı bir zevk. Ancak bu koleksiyonlar hem otomotiv tasarımı hem otomotiv tarihi için çok önemli bir işleve sahipler. Koleksiyonerler de genellikle belirli bir sınıflandırma ile araba topluyorlar. Örneğin az bulunan arabaları toplayanlar, yarış arabalarını toplayanlar, belirli bir markaya ait modelleri toplayanlar, ünlü kişilere ait arabaları toplayanlar şeklinde sıralayabiliriz... Dünya genelinde en ünlü araba koleksiyoncularından bazıları ise şöyle:

Patrick Dempsey’in Araba Koleksiyonu

1966 doğumlu aktör pek çok film ve televizyon dizisinde rol almıştır. Ayrıca bir motor sporları yarışçısıdır. Patrick Dempsey’in araba koleksiyonunda 1963 model Porsche 356, 1969 model Mercedes Benz, 1972 model Jaguar, Mercedes SLS Gullwing, Porsche 911 GT3, Jaguar XK120, Ferrari Daytona var.

T-Pain’in Araba Koleksiyonu

Müziğe henüz 10 yaşındayken başlayan Grammy ödüllü şarkıcı çok etkileyici bir yaşama sahip. ABD’li Hip-Hop müzisyeni T-Pain, aynı zamanda çok genç yaşına rağmen gerçek bir otomobil tutkunu. 1985 doğumlu enerjik, eğlenceli bu genç müzisyen çok geniş bir araba koleksiyonuna sahip. Cadillac Hearse, Rolls-Royce, Scion XB, İmpala, Mini Cooper, Bugatti Veyron, Ferrari F430, Oldsmobille 442, Ford F650 onun koleksiyonundaki muhteşem arabalardan sadece bir kaçı.

Jerry Seinfeld’in Araba Kolleksiyonu

Pek çok filmde yüzümüzü güldüren ünlü komedyen otomobillere epey meraklı. Porsche meraklısı ünlü oyuncu bu markanın modellerini biriktirmekten hoşlanıyor. Sahip olduğu araba koleksiyonu adeta bir Porsche müzesi gibi. 1944, 1949, 1952, 1955, 1963, 1964, 1966, 1970,1974,1994 ve 2004 model Porsche arabalar koleksiyonu süslüyor.

Nicolas Cage’nin Araba Koleksiyonu

Biriktirmeyi seven aktör, farklı konularda da koleksiyonlara sahip. Ancak onun en dikkat çeken koleksiyonu çok zengin olan araba koleksiyonudur. Koleksiyondan anlaşılıyor ki, ünlü aktör sinemaya olduğu kadar arabalara da meraklı. Ferrari 250 GT, Ferrari Enzo, Ferrari California 250, Jaguar D-Type, Rolls- Roys, Lamborghini, Porsche 356, Jaguar E-Type Semi, Hemi Cuda Hardtop, Bugatti T-57C garajındaki arabaların sadece bir kaçı.

Rahmi Koç

Araba koleksiyonunu önce otomobil müzesi sonra da taşıt müzesi haline getiren Koç Holding, bu mirası rahmi Koç’tan alıyor. Buharlı otomobilden ilk röntgen arabasına kadar, endüstri tarihinin lokomotifi Ford Model T’den, 1965 model bir su gibi Rolls Rolce’e kadar çok zengin bir koleksiyona sahip.