Türk Otomobil Tasarımcıları

Türk Otomobil Tasarımcıları

1900’lü yılların başından beri çok sayıda ressam, müzisyen, sporcu ve edebiyatçı yetiştiren Türkiye, Türklerin büyük bir tutkuyla bağlandığı araçlar konusunda tasarımcı yetiştirme işinde pek başarılı değildi. Ancak özellikle 1990’lı yıllardan itibaren çok sayıda Türk tasarımcı, büyük markaların önemli araçlarını dizayn etmeye başladı. Bu nedenle Türkiye’de pek tanınmayan ancak otomotiv dünyasına yön vermeyi başaran Türk otomobil tasarımcılarınının hayat hikayelerini sizin için araştırdık.

Otomobil Tasarımcısı Olmak Zor mu?


BBC News’in yaptığı bir araştırmaya göre çocuğunuzun ünlü bir otomobil tasarımcısı olma ihtimali, NBA’de ünlü bir basketbolcu olma ihtimalinden daha düşük. Bu araştırmanın verdiği bilgiye dayanarak otomobil tasarımcısı olma hayali kuranlara çok zor bir yolculuğun onları beklediğini söyleyebiliriz.

Dünyanın en prestijli, en keyifli, en yaratıcı iş alanlarından biri olan otomobil tasarımı hem yetenek hem teknik bilgi hem çizim ve modelleme becerisi hem de yaratıcı zeka gerektiriyor. Sosyal ve sayısal becerilerin eşit seviyede yüksek olması gereken nadir alanlardan biri. Yani başarılı bir otomobil tasarımcısı olmak, başka bir deyişle Mercedes, Ferrari, BMW, Volkswagen gibi markalarda tasarımcı olmak ve yeni modellerini tasarlamak için Leonardo da Vinci misali hem yaratıcı ve sanatçı bir ruha hem de matematik, fizik ve mühendislik zekasına sahip olmanız gerek.

Türk Otomobil Tasarımcılarının Listesi


Türk otomobil tasarımcıları arasında Murat Günak, Hasip Girgin ve Murat Güler’in öne çıktığı görülüyor. Bu ünlü tasarımcıların hayat hikayelerini ve tasarladıkları otomobilleri sizin için inceledik.

Murat Günak


Otomobil tasarımı ve Türk otomobil tasarımcıları denilince akla gelen ilk isim Murat Günak’tır. 1957 İstanbul doğumlu olan Günak; Ford, Mercedes, Peugeot ve Volkswagen markaları için tasarım yapmıştır. Lise eğitimini Almanya’da endüstriyel tasarım alanında tamamlamış. Ardından dünyanın en ünlü tasarımcılarını yetiştiren Royal College of Art’ı bitirmiş. Yaptığı tasarımlar ile estetik ve işlevselliği birleştirmeyi başaran Murat Günak, neredeyse çalıştığı tüm kendine has çizgileri sayesinde öne çıkmayı başarmış. Türk araba tasarımcısı Murat Günak’ın tasarladığı araçlar ise şöyle:

  • Mercedes C Serisi
  • Peugeot 206
  • Peugeot 307

Hasip Girgin


Dünyaca ünlü markalar için otomobil tasarımı yapan bir başka Türk otomobil tasarımcısı da Hasip Girgin. Henüz 4 yaşındayken ailesiyle Almanya’ya giden Girgin, bir işçi ailesi çocuğu. Bugün aynı zamanda öğretim görevlisi olan Hasip Girgin, tasarım konusunda geldiği yeri ailesine ve çocukluğundan beri içinde büyüyen otomobil tutkusuna bağlıyor. Girgin, Pforzheim Üniversitesi Otomobil Tasarımı bölümünü tamamlamış. Bugün Mazda markasının pek çok modelinde katkısı var.

Hasip Girgin’in tasarladığı araçlar ise şöyle: 

  • Mazda MX-5 Superlight
  • Mazda 3 1. Jenerasyon

Murat Güler

Adı Ford markasıyla birlikte anılmaya başlanan genç Türk tasarımcı Murat Güler, yine otomobil endüstrisinin başkenti Almanya’da doğmuş. Tasarımcı, İsviçre’de Art Center College of Design adlı çok ünlü sanat okulundan mezun. Babası da Ford’un Almanya’daki fabrikasında 25 yıl marangozluk yapmış olan Murat Güler, otomobil tutkusunun çok küçük yaşlarda başladığını ve henüz 10 yaşındayken babasının onu fabrikaya götürmesini heyecanla beklediğini anlatıyor.

Volkswagen ve Mercedes gibi markalarda da çalışan Murat Güler, Ford’un Avrupa operasyonlarının yöneticisi olmayı başardı. Birçok arabanın üretiminde ve tasarımında rol oynayan Murat Güler’in öne çıkan araba tasarımları şöyle:

  • Ford Focus
  • Ford Kuga
  • Ford Mondeo
  • Ford S-Max

Tasarımcılara Göre Geleceğin Otomobilleri Nasıl Olacak?

Otomobil tasarımcılarının geleceğe dair görüşlerini dinlediğinizde bazı ortak sonuçlara ulaşabiliyorsunuz. Bunlardan ilki, gelecekte kesinlikle daha çevreci otomobillerin üretileceği yönünde. Bu konu o kadar önemli olacak ki hem devletler hem de tüketici, çevreci yakıt tiplerini seçmeye aşırı önem verecek. Bu arz da talebi doğuracak ve otomotiv üreticileri, çevreci yakıt tipleriyle çalışabilen motorlar üretmek üzere daha fazla Ar-Ge yatırımı yapacaklar. Ayrıca gelecekte çok daha hafif, kompakt ve küçük otomobiller trend olacak. İnsanlar kolayca park edebilecekleri, fazla yer kaplamayan araçları seçmeye yönelecek.

TOGG ve Yerli Tasarım

Yurt dışından tasarım konusunda destek alan TOGG, Murat Günak’ın da tasarım konusunda danışmanlığından yararlandı. Özellikle Avrupa’da çok sayıda otomobilin tasarımını yapan Türk bulunduğu düşünülürse gelecek yıllarda TOGG’un tamamen yerli bir tasarım ile kullanıcıların karşısına çıkacağını kestirmek güç değil. Bunlardan biri Murat Günak, Hasip Girgin ya da Murat Güler bile olabilir.