Türk Otomobil Tasarımcıları

Türk Otomobil Tasarımcıları

BBC News’in yaptığı bir araştırmaya göre çocuğunuzun ünlü bir otomobil tasarımcısı olma ihtimali NBA’de ünlü bir basketbolcu olma ihtimalinden daha düşük. Bu araştırmanın verdiği kinayeli bilgiye de dayanarak otomobil tasarımcısı olma hayali kuranlara çok zor bir yolculuğun onları beklediğini söyleyebiliriz.

Dünyanın en prestijli, en keyifli, en yaratıcı iş alanlarından biri olan otomobil tasarımı, hem yetenek, hem teknik bilgi, hem çizim ve modelleme becerisi hem de yaratıcı zeka gerektiriyor. Sosyal ve sayısal becerilerin eşit seviyede yüksek olması gereken nadir alanlardan biri. Yani başarılı bir otomobil tasarımcısı olmak başka bir deyişle Mercedes, Ferrari, BMW, VolksWagen gibi markalarda tasarımcı olmak ve yeni modellerini tasarlamak için Leonardo da Vinci misali, hem yaratıcı ve sanatçı bir ruha hem de matematik, fizik ve mühendislik zekasına sahip olmanız gerek. Peki, hiç Türk araba tasarımcısı yok mu, Türklerden ünlü otomobil tasarımlarına imza atan var mı diyorsanız, bu soruların yanıtlarını ikinciyeni.com olarak biz de çok merak ettik ve sizin için araştırdık.

Murat Günak

Otomobil tasarımı ve Türk otomobil tasarımcıları denilince akla gelen ilk isim Murat Günak’tır. 1957 İstanbul doğumlu olan Günak, Ford, Mercedes, Peugeout, DaimlerChrysler, VolksWagen markaları için tasarım yapmıştır. Lise eğitimini Almanya’da Endüstriyel Tasarım alanında tamamlamıştır. Ardından da dünyanın en ünlü tasarımcılarını yetiştiren Royal Collage Art’ı bitirmiştir. Tasarımda sempati, markayı öne çıkan özellik ve teknik donanımı göz önüne alarak çalıştığını söyleyen Murat Günak, otomobil tutkusunun tüm dünya milletleri, tüm yaş grupları ve her iki cinsiyet için de ortak ilgi alanı olan nadir konulardan biri olduğunu ve bu duygudan ilham aldığını belirtiyor.

Hasip Girgin

Dünyaca ünlü markalar için otomobil tasarımı yapan bir başka Türk otomobil tasarımcısı da Hasip Girgin. Henüz 4 yaşındayken ailesiyle Almanya’ya giden Girgin, bir işçi ailesi çocuğu. Bugün aynı zamanda öğretim görevlisi olan Hasip Girgin tasarım konusunda geldiği yeri ailesine ve çocukluğundan beri içinde büyüyen otomobil tutkusuna bağlıyor. Tasarımcı, Profzheim Üniversitesi’nde Otomobil Tasarımı bölümünü tamamlamış. Bugün Mazda markasının pek çok modeli onun kaleminden çıkıyor.

Murat Güler

Adı Ford markasıyla birlikte anılmaya başlayan genç Türk tasarımcı Murat Güler, yine otomobil endüstrisinin başkenti Almanya’da doğmuş. Tasarımcı, İsviçre’de Art Center Collage of Design adlı çok ünlü sanat okulundan mezun. Babası da Ford’un Almanya’daki fabrikasında 25 yıl marangozluk yapmış olan Murat Güler, otomobil tutkusunun çok küçük yaşlarda başladığını, henüz 10 yaşındayken babasının onu fabrikaya götürmesini heyecanla beklediğini anlatıyor.

Tasarımcılara Göre Geleceğin Otomobilleri nasıl Olacak?

Bugün otomobil tasarımcılarının hepsinin geleceğe dair görüşlerini dinlediğinizde bazı ortak sonuçlara ulaşabiliyorsunuz. Bunlardan ilki gelecekte kesinlikle daha çevreci otomobillerin üretileceği yönünde. Bu konu o kadar önemli olacak ki hem devletler hem de tüketici çevreci yakıt tiplerini seçmeye aşırı önem verecek. Bu arz talebi doğuracak ve otomotiv üreticileri de çevreci yakıt tipleriyle çalışabilen motorlar üretmek üzere daha fazla Ar-Ge yatırımı yapacaklar. Ayrıca gelecekte çok daha hafif, kompakt ve küçük otomobiller trend olacak. İnsanlar kolayca park edebilecekleri, fazla yer kaplamayan araçları seçmeye yönelecekler.