Takma İsimleriyle İlgi Odağı Olan 10 Otomobil

Takma İsimleriyle İlgi Odağı Olan 10 Otomobil

Kaynak 

Arabalara verilen takma isimler, genellikle onları çok seven otomobil tutkunları tarafından takılan lakaplardır. Sürücüleri ya da hayranları tarafından bulunan bu “havalı” isimler, araçların ön plana çıkan tasarımlarını ya da özelliklerini yansıtır. Peki, araçların lakapları tam olarak nereden geliyor? Orijinal isimlerini gölgede bırakmış otomobil lakaplarını merak edenler, keyifli bir okumaya hazır olsun.

Jip / Jeep - Willys MP / Ford GPW


jip-jeep-willys-mp-ford-gpw
İlginç araba lakapları denilince akla ilk olarak “Jeep” gelmeyebilir. Günümüzde “jip” artık bir araç türü ismine dönüşmüş durumda, ama aslında bu bir lakap. Jeep lakabının nereden geldiği, hala devam eden bir tartışma konusu. Willys MP / Ford GPW orijinal ismiyle üretilen ilk cipler, ordu tarafından kullanılırken askerler bu modele “Peeps” dermiş. Teorilerden biri, daha sonra bir ismin “Jeep” kelimesine dönüştüğü. İkinci teori ise aracın ön kısmına yazılmış “GP” yazısının İngilizcede “cipi” olarak okunup daha sonra “cip” olarak kısaltılmış olması. Üçüncü teori ise bir çizgi filmden geliyor. Ülkemizde de bilinen bir çizgi film serisi olan Temel Reis (Popeyes), o dönemlerde ABD’de çok meşhurmuş. Çizgi filmde geçen bir karakter olan Eugene the Jeep’e bir gönderme olarak bu modellere jip denilmeye başlanmış.

Çılgın Tavuk / Screaming Chicken - Pontiac Firebird Trans Am


cilgin-tavuk-screaming-chicken-pointac-firebird-trans-am
Kaynak

Konu yabancı araç lakaplarına gelince örnekler çoğalıyor. ABD’de arabaya isim vermek çok yaygın bir hareket. Birçok model, isminden çok lakabıyla tanınıyor. Mesela Pontiac Firebird Trans Am. Amerikan otomobil kültürünün en ünlü modellerinden olan Pontiac Firebird Trans Am, Screaming Chicken lakabını, kaputundaki kartal logosu ve güçlü motoru sayesinde kazanmış.

Böcek ya da Kaplumbağa / Beetle ya da Bug - Volkswagen Type 1


bocek-bug-beetle-kaplumbaga-volkswagen-modeli
Kaynak

Volkswagen, arabaya isim vermek konusunda kesinlikle öncü bir marka. Motorlu araçlar dünyasında Volkswagen sahipleri belki de arabalarına isim koyarken en duygusal şekilde düşünenler arasında. Volkswagen markasının kült modeli, Type 1 adıyla piyasaya sürülse de Almanlar onu “Käfer” ismiyle popülerleştirmiş. Bu isim, Almancada böcek anlamına geliyor. Tasarımı yönüyle bir bir böceğe benzeyen Volkswagen Type 1, Almanya’dan sonra tüm dünyada bu isimle tanınmış. Biz ise ülkemizde onu “Kaplumbağa” olarak tanıyoruz. 

Uğur Böceği - Subaru 360


subaru-360-modeli-ugur-bocegi
Kaynak

Uğur böceği, bir arabaya verilebilecek en tatlı lakaplardan biri olmalı. Sevimli görünümüyle lakabını sonuna kadar hak eden Subaru 360, ilk üretildiği 1960’lı yıllarda Japonlar tarafından “Tentoumushi” ismiyle tanınmış. Bu kelime Japoncada uğur böceği anlamına geliyor.

Dul Bırakan / Widowmaker - Porsche 911


dulbirakan-porsche-911-modeli
Kaynak

Porsche 911 serisi, dünyanın en hızlı arabalarından biri olmasından dolayı yıllar önce korkunç bir lakap kazanmış: Dul Bırakan. Klasik araba tasarımı anlayışının dışında olacak şekilde, motoru arka tekerleklerin bulunduğu bölgeye yerleştirilmiş Porsche 911 serisi, virajlarda hafifçe gaza dokunulmasıyla bile drift pozisyonuna geçebiliyormuş o zamanlarda. O dönemlerde araçlarda elektronik sistemler bulunmadığı için 911 ile hız yaparken kontrolü kaybetmek ve kaza yapmak da oldukça yüksek bir olasılıkmış.

Dul Bırakan lakabı, aynı zamanda enjeksiyonlu 454 motorlu 440 beygirlik Corvette için de kullanılmaktadır.

Sarı Kuş / Yellowbird - Porsche CTR


sari-kus-yellow-bird-porsche-ctr-modeli
Kaynak

Porsche, arabaya isim koymak denilince akla gelen ilk markalardan... Porsche CTR serisi, canlı sarı rengiyle sürücüler tarafından “Sarı Kuş” lakabına layık görülmüş. 2017’de çıkan Porsche RUF CTR, her ne kadar 700 beygir gücünde motoru olan bir canavar olsa da günümüzde hala Sarı Kuş olarak anılmaya devam ediyor. 

Godzilla - Nissan GT-R


nissan-gt-r-modeli-godzilla
Kaynak

Nissan GT-R için “Japonya’dan çıkmış gerçek canavar” yakıştırması yapılıyor. Godzilla ismi de buradan geliyor. 1990’lı yılların başında 600 beygir gücünde motoruyla pistleri domine eden Nissan GT-R, lakabını kesinlikle hak ediyor.

Daytona - Ferrari 365 GTB/4


ferrari-365-gtb-modeli-daytona
Kaynak

Araba yarışı tutkunları, Florida’daki Daytona Uluslararası Yarış Pisti’ni iyi bilir ve canlı yayın zamanlarını iple çeker. Uluslararası araba yarışlarının düzenlendiği bu pist, 24 Hours of Daytona yarışlarına ev sahipliği yapıyor. 1967 yılında yapılan yarışlarda da destansı bir başarı hikayesi yaşanmış ve ilk üç sırayı, Ferrari’nin 330 P4 modeli ele geçirmiş. Ardından Ferrari’nin bu serisindeki 365 GTB/4 gibi diğer arabalar da Daytona Yarışları için bir simge haline gelince otomobil dünyasında Daytona ismiyle anılmaya başlanmış.

Hacı Murat - Murat 124


haci-murat-124-modeli
Kaynak

Yabancı lisanslı ilk milli arabamız Murat 124, otomobil piyasasında “Hacı Murat” lakabıyla tanınır. Tofaş araba lakapları arasında en ünlülerden olan Hacı Murat’ın nasıl yayıldığına ilişkin iki teori mevcut. Birincisi, bu lakabın 1990’lü yıllarda Murat 124’ün çok yaşlanmış olmasıyla ortaya çıkması. İkincisi ise 1974 yılında hacca arabayla gitmenin serbest bırakılmasıyla beraber birçok kişinin bu araçla hacca gitmiş olması.

Palyaço Ayakkabısı / Clown Shoe - BMW M Coupe


bmw-m-coupe-modeli-palyaço-ayakkabisi
Kaynak

Lakabını sıra dışı tasarımından dolayı kazanan BMW M Coupe, uzun kaputuyla gerçekten de bir palyaço ayakkabısına benziyor. 2000’li yılların yıldızlarından olan BMW M Coupe serisi, 240 beygirlik motor gücüyle de göz dolduruyor. Ülkemizde bu lakap pek kullanılmasa da yurt dışında oldukça yaygın.

Otomobil Tiplerine Verilen İlginç Lakaplar


Lakaplarıyla ünlü olan arabaların dışında bir de otobanda araba sınıfları için kullanılan takma isimler var.

Otoban Faresi


otoban-faresi-araba-modelleri-nelerdir
Kaynak

Otoban faresi, belirli bir modelden çok, ufak kasalı ve hız yapabilen GTI motorlu arabalara takılmış bir lakap. Peugeot 106 GTI, Peugeot 206 GTI ve Renault Clio RS modelleri için kullanılan bu lakap, daha büyük araçları tercih eden sürücüler tarafından koyulmuş olmalı.

Manda Kasa / Müteahhit Kasa


manda-kasa-muteahhit-kasa
Kaynak

Manda kasa ya da müteahhit kasa, ülkemize özgü ilginç bir araba lakabı. Büyük kasalı Mercedes modelleri için kullanılan bu lakap, 80’li yıllardan beri ülkemizde kullanılıyor. Mercedes W124 ile 500 ve 600 serisinin SEL, SL ve SEC modelleri için kullanılan bu lakaplar, aynı zamanda bu modellerin müteahhitler tarafından çokça tercih edilmesi sayesinde ortaya çıkmış.

Uzay Kasa


uzay-kasa-otomobiller
Kaynak

BMW 3 serisine 1990’lı yıllarda bir lakap takmışız: Uzay kasa. O dönem içerisinde tasarımının çok modern bulunması nedeniyle böyle bir isim verildiği düşünülüyor.

Uzay kasa, ayrıca Opel Vectra B modeli için de kullanılmaktadır.,

Kedi Göz


kedi-goz-otomobiller
Kaynak

Toyoto Corolla ve Mercedes Benz E 200 modelleri için halk arasında kullanılan bir lakap var: Kedi Göz. Bu modellere, kedi gözüne benzeyen far yapısı nedeniyle bu ismin verildiği düşünülüyor.

lakaplariyla-ilgi-odagi-olan-10-otomobil-infografik