Sarı Mercedes Filmi ve İlyas Salman Efsanesi

Sarı Mercedes Filmi ve İlyas Salman Efsanesi

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sar%C4%B1_Mercedes#/media/File:Sar%C4%B1_Mercedes_1992_afi%C5%9F.jpg

Temiz ikinci el Mercedes, Mercedes fiyatları gibi aramalar yaparak sık sık hayalinizdeki Mercedes’e ulaşmak üzere düşünüyor olabilirsiniz. Peki, bir Alman markasını temsil eden Mercedes ambleminin biz Türkler için güçlü, sağlam bir otomobilden çok daha derin izler taşıyan çok daha anlamlı bir tarafı olduğunu hiç fark ettiniz mi?

Mercedes Türkler İçin Otomobilden Ötedir!

İlk üretildiği 1926 yılından bu güne prestij, güç, performans ve tasarım konusundaki liderliğinden hiç bir şey kaybetmeyen nadir otomotiv markalarından biri olan Mercedes, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük ilgi görüyor. Ancak, bizim kültürümüzde Mercedes markasının sağlam ve kaliteli bir otomobil markası olmasından çok daha öte, çok daha duygusal anlamları var.

Türk sosyolojisinde derin bir yeri olan “Alamancılık” ya da “gurbetçilik” kavramlarının simgelerinden biridir Mercedes. “Alamancılar” için köye bir Mercedes’le dönmek, alın teriyle elde edilen başarıyı simgeler. “Alamancılık” kavramı ise, içinde vatan hasreti, yalnızlık, farklılaşma ve benliğini kaybetme korkusu, kendini ispat etme arzusu gibi çok derin ve bir biriyle çelişen duygular barındırır. İşte bu bize özgü sosyal travmanın, yine onun simgelerinden biri olan Mercedes marka bir otomobilin içinden anlatıldığı Türk sinema tarihinin efsane bir filmi var: Sarı Mercedes. Bu film hakkındaki detaylar Mercedes marka otomobillere bakış açınıza bambaşka bir duygu yükleyebilir.

İyi Bir Romandan İyi Bir Filme Yolculuk


http://stagevu.com/video/cgwvtdaupdkv

İlyas Salman’ı şöhret açısından değil ama kariyer penceresinden dünya çapında bir oyuncu yapan, Sarı Mercedes filminin kökleri yine dünya edebiyatında yeri olan yazarımız Adalet Ağaoğlu’nun romanı Fikrimin İnce Gülü’ne dayanıyor. Yazar 1976’da yazdığı romanda Türk insanının Avrupa’daki var olma çabasını, “Almanya’da yabancı, Türkiye’de gurbetçi olma” ikilemini Bayram adlı bir işçinin köyüne bal rengi Mercedes’le dönüş yolculuğunda irdelemiş. Romandan çok etkilenen Tunç Okan, Alman ve Fransız yapımcıları da ikna ederek 1987’de İlyas Salman’ın başrolde oynayacağı Sarı Mercedes filminin çekimlerine başlamış. Film, hem Türkiye’de hem de Avrupa’da büyük ilgi görmüş ve pek çok dalda ödül almış. Dram dalındaki Sarı Mercedes, Popüler Sinema türünde kabul edilen ve çok soyut bir kavramı çok somut bir yolculukla mükemmel şekilde anlatan yalın diliyle kısa sürede kült bir film olmuş.

Balkız’dan Mercedes A Serisi - Mercedes C Serisi ile Çok Havalı Bir Otomobil Aşkına

Bugün, “havalı araba” tanımının cevabını karşılayan markalardan biri olan Mercedes, ilk fabrikasını 1926’da Almanya’da kurmuş bir dev. Ülkemizde hem ikinci el Mercedes hem de sıfır Mercedes modelleri çok tutuluyor. Mercedes fiyatlarına baktığınızda benzer sınıftaki bir başka markanın modeline göre biraz daha pahalı olsalar da kasa yapısından motora, iç aksesuardan marka algısına kadar her detayda bu farkı hak ettiklerini görebiliyorsunuz. Mercedes, tıpkı filmdeki Bayram’ın Balkız’a duyduğu sevgi gibi, bir çokları için ihtiyaçtan öte adeta bir tutku. Siz de bu tutkuyu yaşamak isterseniz, ikinci el Mercedes almak üzere ikinciyeni.com’u takip edebilir, hayalinizdeki Mercedes’i görür görmez açık artırmaya katılabilirsiniz.