Otomobilleriyle Özdeşleşen Liderler

Otomobilleriyle Özdeşleşen Liderler

Otomobillerle ilgili her konu bizim için araştırmaya değer bir heyecan demek. İşte bu tutku ile ikinciyeni.com olarak tarihe mal olmuş liderlerin hangi model otomobilleri neden tercih ettiklerini açıklayan bir araştırma yaptık. Sadece uygun fiyatla ikinci el araba almak için değil otomobillerin muhteşem dünyasına doğru keyifli bir yolculuk yapmak için de bizi takip etmelisiniz.

Otomobil de mimari gibi bir ülkenin gücünü gösterme biçimidir. Bu nedenle başkanların hangi arabaya bindiği merak edilir. Son 50 yıldır dünya genelinde başkanlar ya da liderler, ülkelerinde üretilen bir otomobilin en lüks modelini makam aracı yapıyorlar. Örneğin Amerikan başkanlarının büyük bir kısmı Cadillac markasını, Fransız liderlerin neredeyse hepsi Citroen’i tercih ediyorlar. Bu bir tür gelenek gibi. İngiltere’de ise kraliyet ailesinin makam aracı Rolls Royce’dir. Devlet başkanı da genellikle Bentley tercih eder. Thedor Roosevelt’in arabasıyla özdeşleşmiş pozlarında da görüldüğü üzere özellikle 1930’lardan sonra otomobiller başkanlık ya da liderlik konusunun önemli bir aksesuarı olmuştur.

Atatürk’ün Arabası

Atatürk döneminde ülkemizde otomobil üretimi olmadığı için ve dünya genelindeki savaş, yokluk ortamı bu konuda seçici davranmayı zorlaştırdığı için O’nun tercihi olmayan ve kendisine hediye edilen 3 adet makam aracı olduğunu biliyoruz. Ayrıca bir de motorsikleti vardı. Atatürk’ün kullandığı arabalar, Cadillac, Mercedes ve Lincoln marka idi.

Fidel Castro’nun Arabası

Fidel Castro’nun bugün hükümet garajında sergilenen bir kaç tane otomobili var. Tüm dünyaya şaşırtıcı ve ezber bozan bir imaj çizen Fidel Castro, bilindiği üzere hüküm sürdüğü yıllar boyunca ülkeye yabancı otomobil girişini yasaklamıştı. Hatta Küba’ya yeni model otomobillerin girişi bir kaç yıllık geçmişe sahiptir. Hal böyle olunca zaten Küba’nın kendisi bir açık hava otomobil müzesi gibi görünüyor. Peki bu efsane lider hangi arabaları kullandı, diye merak ediyorsanız, sizi biraz şaşırtacağınız çünkü bir kaç tane limuzini varmış. Yani komünist de olsa bir otomobilin verdiği prestij duygusunu fazlasıyla yaşamış Castro.

Mahatma Gandi’nin Arabası

Et yemeyen, Batılı tarzda giyinmeyi reddeden, fikirlerini etkileyeceği kaygısıyla gazete okumayan, köyde keçi besleyerek yaşamayı tercih eden bir lider olarak Mahatma Gandi, başkan ya da siyasi bir kimlikten çok bir ruhani lideri anımsatır. Sade yaşam tarzını sonuna kadar benimsemiş olan ve sadece kendi halkı için değil tüm dünya insanları için hoşgörü, saygı ve adil mücadele yolunu açan Gandi, önceleri ulaşım için ona sunulan araçları kullandı. Ardından da tren gibi toplum taşıma araçlarıyla seyahat etti. Kendine özel bir makam aracı hiç olmadı. Gandi’nin otomobili diyebileceğimiz kişisel bir araçtan ise söz etmek mümkün değil.

Barack Obama’nın Arabası

Sosyal medyanın liderliğe taşıdığı düşünülen ve salt bu konuda şimdiden pek çok yüksek lisans ve doktora tezine konu olan ABD başkanı Barack Hüseyin Obama da Amerikan başkanlarının geleneğini bozmayıp Cadillac kullanıyor. Hem Afikalı hem Arap hem Amerikalı hem de siyahi olma sıfatlarını bir adamda toplayarak, üstüne bir de mükemmel bir dijital pazarlama çalışması yürüterek tüm dünyada pek çok farklı kitleden sempati kazanan Obama’nın Cadillac marka bir limuzini var.