Otomobil Tasarımcısı Murat Günak'ın İlham Veren Hikayesi

Otomobil Tasarımcısı Murat Günak'ın İlham Veren Hikayesi

“Hayat biraz da iz bırakmaktır” diye düşünüyorsanız, yaptığı işle yaşama imza atan insanların hikayeleri sizi de fazlasıyla etkiliyor demektir. Otomobil tutkunlarına avantajlı fiyatlarla ve güvenli online ortamda ikinci el araba sahibi olma fırsatı sunan ikinciyeni.com olarak, otomobil dünyasından ilham veren bir yaşamı tanıtmak istiyoruz. Dünyanın en ünlü otomobil tasarımcılarından biri olan ve göğsümüzü kabartan bir Türk’ün hikayesi: Murat Günak.

Gurbetçi Ailenin Yetenekli Oğlu

Türk otomobil tasarımcısı denilince akla ilk Murat Günak adı gelir. Ağustos 1957’de İstanbul’da doğan Murat Günak, 6-7 yaşlarındayken ailesiyle birlikte Almanya’ya yerleşmiştir. İlköğretim ve lise eğitimini İstanbul’da tamamlasa da tekrar Almanya’ya dönmüş ve burada endüstriyel tasarım eğitimi almıştır. Türk endüstriyel tasarımcı denilince akla ilk gelen isimlerden biri olmasını da bu eğitime borçludur.

Ford Motor Company ve Murat Günak

Aldığı güçlü eğitimin ardından ilk iş deneyimini Ford Motor Company içinde yaşayan ünlü tasarımcı, burada mesleğine yön veren detayları keşfetti ve net bir biçimde kendini geliştirme fırsatı buldu. Ardından Ford Tasarım ekibindeki bir yöneticisinin teşvikiyle dünyaca ünlü bir otomobil tasarım okulunda eğitim aldı.Royal Collage of Art’ta Tasarım Eğitimi Aldı

Bazen öğrendiğiniz bir şey, tüm mesleki yaşamınızı değiştirir. İhtiyacınız olan anahtarı sunar size. Günak da bu okulda aldığı eğitimin verdiği güçle çok daha emin adımlarla yürüdü tasarım öyküsünde. Sonrasında dünyanın en çok satan araba modellerini tasarlayan Günak, bu eğitimin ardından Mercedes, Peugeout, Volkswagen gibi markalar için çalıştı.

Mercedes C Serisini Tasarlayan Türk Olmak!

Murat Günak, Mercedes C Serisini tasarlayarak adeta otomotiv tarihine geçmiştir. Yaptığı tasarımlar, işlevsellik ve estetik açıdan devrim niteliğindedir.

1990’larda Peugeot Arabaları Kim Tasarladı?

Ülkemizde çok tutulan Peugeout 206 ve Peugeot 307 modellerinin tasarımcısı olan Murat Günak, 1994 yılında markaya tasarımcı olarak giriş yapmıştır. Peugeot için çalıştığı sürede markanın en popüler modellerinin tasarımına imzasını atmıştır.