Otomobil Tarihine Yön Veren İcatlar

Otomobil Tarihine Yön Veren İcatlar

Araba kullanmak kadar, ona dair teknolojik gelişmeler, otomobilin tarih boyunca geçirdiği evrim, araba yarışları, yarış temalı filmler ve araba yarışı oyunları da heyecan vericidir. Gerçek bir otomobil tutkunu, bir arabanın kilometrelerce uzaktan model ve markasını ayırt edebilen, en son çıkan özelliklerden tarihine, otomobillere dair her şeyi merak edendir.

İkinci el otomobil satın almayı hem avantajlı hem de kolay kılmayı amaçlayan bir online açık artırma platformu olan ikinciyeni.com olarak, otomobil tutkusunu her alanda yaşıyor ve konuya dair araştırma yapmayı seviyoruz. İşte bu heyecanla bugün hem ayağımızı yerden kesen hem de nefesimizi kesen muhteşem otomobil tasarımlarının dayandığı otomobil tarihine bir yolculuk yapmak istedik.
  
Otomobil tarihine dair en çok merak edilen konu başlıkları “ilk araba nasıl icat edildi”, “ arabanın icadı nasıl oldu”, “motorlu taşıtı kim buldu” şeklinde özetlenebilir. Bu soruların cevapları aslında binlerce yıl süren bir araştırma, merak ve bilim macerasına tanıklık etmeyi sağlıyor. İşte o hız serüveninin kilometre taşları:

  • Şüphesiz otomobile giden yolda ilk adım, medeniyet tarihinde de çok önemli bir yere sahip olan tekerleğin icadıdır.
  • Ardından at ya da başka bir hayvanın çekmediği kendi enerjisiyle gidebilen bir aracın yapılabileceği fikri yaklaşık 500 yüzyıl boyunca insanların aklını zorlamıştır. Bu yolda hayali tasarımlar yapanlar, prototipler deneyenler hatta örnek bir oyuncak yapanlar bile olmuştur.
  • Buharla çalışan makinelerin keşfi ise aynı mantıkla çalışacak olan ve insan ya da yük taşıyan tekerlekli otomobillerin ilk kıvılcımını ateşlemiştir.
  • Tüm bu fikirler ışığında Fransız Nicholas Cugnot 1769 yılında çalıştırabildiği ilk araba ile bu yolda önemli bir adım atmıştır.
  • Buhar yerine elektrikle çalışabilen bir otomobil üretilmesi, işin daha zahmetsiz ve pratik olmasını sağladı. İlk elektrikli araba 1884 yılında İngiliz Thomas Parker tarafından yapıldı.
  • İlk içten yanmalı motorla çalışan arabanın yapılması ise performans, güç, hız ve esnekliği sağlayarak otomobillerin yaygınlaşmasını sağlamıştır.
  • 1885’te Karl Benz tarafından benzinle çalışan ilk araba üretildi.
  • Henry Ford’un ilk kez seri üretime geçerek fabrika işçilerinin de satın alacağı bir otomobil için yeni bir maliyet ve üretim analizi yapıp başarması ise bugünkü otomobil çeşitliliği, otomobil sayısı ve otomobil endüstrisi zenginliğinin ana nedenidir. Sadece otomobil tarihinde değil, günümüz endüstrisinin de dönüm noktalarından olan bantlarla seri üretimi Henry Ford 1908 yılında gerçekleştirerek o zamana kadar sadece zengin bir azınlığın binebildiği otomobilleri, herkesin satın alabileceği araçlara dönüştürmüştür. Böylece küresel çapta bir etki yaratmış ve bir ihtiyaç olarak otomobil kullanımının önü açılmıştır.
  • Günümüz popüler kültürünün vazgeçilmezlerinden olan araba yarışlarının başlangıcı da bu sürece yön vermiştir. Günümüzde milyarlarca euro’luk ekonomiye ulaşmış, tüm dünyada onlarca çeşit yarışı yapılan motor sporları yarışları ilk kez resmi olarak Paris’te 1894 yılında yapılmıştır.