Otomobil Fotoğrafçısı Olmak

Otomobil Fotoğrafçısı Olmak

Otomobil fotoğrafçısı olmak, iki büyük tutkuya sahip olmayı gerektirir. Bu iki tutku da otomobil ve fotoğraf çekme sevgisidir.

Daha çok portre, moda ve ürün fotoğrafçılığının yaygın olduğu günümüzde, otomobil fotoğrafçılığı yapan kişilerin sayısı çok da fazla değil. Bunun sebepleri ise otomobillerin yurt dışında üretilmesi ve katalogların hazır bir şekilde gelmesi ile bu alanda iş üretecek kişilerin ilgi alanlarının daha spesifik olması gerektiğidir.

Otomobil Fotoğrafçılığı Neden Önemli?

Görselliğin reklam ve pazarlama dünyasındaki yerinin ne kadar büyük olduğunu hepimiz biliyoruz. Tüketiciler için bir ürünün özellikleri ve sağlayacağı avantajları kadar nasıl göründüğü de çok önemlidir. Ya da şöyle demek belki de daha doğru: İyi bir sunumun satın alma kararını olumlu etkilemede payı son derece büyüktür. Üstelik bu durum şirketler için sadece satışların arttırılması için değil; marka imajı yaratma/koruma açısından da önemli. Bizim alanımız otomobiller olduğuna göre burada devreye giren “önemli” kişi de otomobil fotoğrafçısı oluyor.

Ayrıca fotoğraf, bir “gösteren”, “temsil eden” işlevine sahip olduğuna göre alım-satımlarda otomobille ilgili güven oluşmasını da sağlar. Özellikle satışa çıkarılan ikinci el otomobillerin farklı açılardan fotoğraflanması, müşterilerin satın alma kararında son derece önemlidir.

Otomobil Fotoğrafı Çekilirken Nelere Dikkat Etmeli?

  • Çekilen fotoğraf otomobilin tarzına, temsil ettiği kavramlara (hızlı, maceracı, aile arabası vs.) ve ruhuna uygun olmalıdır. Bunun için de dekor ve mekân seçimi çok önemlidir. Örneğin off-road deneyimi sunan bir otomobili doğanın içinde fotoğraflamak doğru bir tercih olacaktır.
  • Aracın temiz olması da elbette fotoğrafın kalitesini etkiler. İkinci el araba fotoğraflarında en sık yapılan hatalardan biri, aracı temizlemeden fotoğraflamaktır.
  • Ekipmanların açık hava koşullarına, hızlı ve pratik çalışmaya uygun olması gerekir. Çünkü bir araba fotoğrafçısı genellikle çekimlerini dış mekânlarda gerçekleştirir. Örneğin sağlam tripod, polarize filtre, harici flaş, D-SLR gövde ve lensler gibi malzemeler bir otomobil fotoğrafçısının mutlaka sahip olması gerekenlerdir.
  • Lens seçimi de çekimi yapılacak alana göre farklılık göstermelidir. Örneğin aracın içini çekerken geniş bir görünüm elde edilmesini sağlayan ultra geniş açılı lensler kullanılması gerekirken detayların vurgulanmak istendiği alanlarda makro lenslerin kullanılması doğru olacaktır.
  • Doğru tekniğin kullanılması elbette fotoğrafın kalitesi için önemli; fakat fotoğraf çekmenin tam olarak özgün bir bakış açısı gerektiren sanatsal bir süreç olduğu da unutulmamalı. Işık ve mekân kullanımın doğru olması, kompozisyonun hatasız kurgulanması kadar farklı bir gözle o otomobile dair tutku uyandıracak fotoğraflar çekmek, diğerlerinden farklı bir otomobil fotoğrafçısı olmak için gerekenlerin başında geliyor.