Michael Schumacher Efsanesi

Michael Schumacher Efsanesi

301 yarış, 91 yarış birinciliği, 155 podyum, 68 pol pozisyonu, 7 dünya şampiyonluğu, en çok yarış kazanan pilot, en çok şampiyon olan pilot, bir sezonda en çok araba yarışı kazanan pilot, bir sezonda tüm yarışlarda podyuma çıkan tek pilot, Ferrari’yi ayağa kaldırıp herkesin aklına işleyen pilot…

Michael Schumacher, sadece hayranları ve Formula1 tutkunları için değil, kendinden önce rekorunu kırdığı ve yarıştığı pilotlar, hatta formula1 yarışlarını takip etmeyenlerin bile efsanesidir. Öyle yarıştı, öyle şampiyonluklar kazandı ki azim, disiplin ve tutkunun önemini, bütün takımlara, bütün izleyicilere, bütün rakiplerine kabul ettirdi. Sadece bir otomobil yarışçısı olmanın çok daha ötesine geçen Michael Schumacher, herkesin aklına Schumacher ile Ferrari kelimelerini işledi. Artık, Ferrari denince Schumacher, Schumacher denince Ferrari geliyor akıllara. İnternetten ikinci el otomobil almayı güvenli kılma fikriyle yola çıkan ve avantajlı fiyatlarla ikinci el otomobil alma fırsatı sunan ikinciyeni.com olarak içimizdeki otomobil tutkusuyla meraklılarına Michael Schumacher efsanesini anlatmak istedik.

Michael Schumacher Efsanesinin Doğuşu

Michael Schumacher 1969 doğumlu Alman bir pilottur. Ailesinin anlattığı bir hikayeye göre, babasının 4 yaşında kendisine hediye ettiği ufak karting araba ile ilk yarışını yapmış. Schumacher her zaman yarışa önde başlamayı istemiş olmalı ki, dönemin Almanyası’nda yarış lisansı için 14 yaş sınırlamasının 2 yaş altında olmasına rağmen yarışlara katılmayı başarmış.Michael Schumacher’in Gençlik Yılları

Gençlik yıllarında, kendi kategorilerinde birçok yarış ve şampiyonluklar kazandı. Yaşıtlarının önünde görülse de ileride bu kadar başarılı olacağı öngörülmüyordu. Schumacher’den daha yetenekli pilotların olduğu söyleniyordu ancak ilerde bu pilotlar bırakın Schumacher’e yaklaşmayı, onun yakınından geçemediler.

1991 yılında Jordan’ın bir pilotunun hapse girmesi nedeniyle Jordan takımı bir pilot arıyordu. Kendi alt klasman takımı Will Weber’in Jordan’a para ödemesiyle ilk Formula1 yarışına çıktı. Teknik bir sorundan dolayı yarışı tamamlayamasa da sıralama turlarında aldığı derece Jordan’ın o sezon yaptığı en iyi dereceydi. Bu yarıştan sonra Michael Schumacher, Benetton ile sözleşme imzaladı ve 1995’e kadar Benetton’da kaldı. Performansını gittikçe arttıran Schumacher, Benetton’ın teknik anlamda kendisini geliştirmesiyle beraber 1994 ve 1995 yıllarında üst üste 2 kez şampiyon oldu. İlk şampiyonluğuyla beraber Formula1’de şampiyon olan ilk Alman pilot olma başarısını gösterdi.

Michael Schumacher’in Altın Çağı

Michael Schumacher, 1996 yılında Benetton’dan ayrılarak Ferrari’ye geçti. Şu an Ferrari denince iyi bir tercih yapmış gibi algılanabilir ancak 90’larda Ferrari takımı şampiyonluğa oynamayan orta sınıf bir Formula1 takımıydı. Ferrari’nin teknik ekibi ve arabaları şampiyonluğa oynayamayacak kadar kötü durumdaydı. Ferrari’nin teknik ekibini yenilemesi ve araçlarını geliştirmesiyle iki taraf için de altın çağ başlamış oldu. 2000 yılında yaşanan şampiyonluk Ferrari takımının seneler sonra elde ettiği ilk şampiyonluktu ve son olmayacaktı. 2001, 2002, 2003, 2004 derken Michael Schumacher Ferrari takımıyla üst üste 5 şampiyonluk yaşadı. Kırmadığı rekor kalmadı. 2002’de tüm yarışlarda podyumda yer aldı. Yapılan kural değişiklikleriyle 2005’te diğer takımlarda bu yarışa ortak olabildi. Schumacher 2006 yılında emeklilik kararı aldı ve yarışmayı bıraktı.

Geri Dönüş Dönemi

2010 yılında Michael Schumacher içindeki Formula1 aşkına engel olamadı ve Mercedes takımıyla Formula1’e geri döndü. Bu geri dönüş herkesi heyecanlandırsa ve büyük beklentilere soksa da bu beklentiler gerçekleşmedi. Beklenen Schumacher geri gelmedi. Schumacher denince akla gelen başarılı sezonlar yaşanmadı. 3 sezon yarışan Schumacher, bir yarış kazandı ve 2012’de tekrar emekliliğine geri döndü.Michael Schumacher’in Yaşadığı Kötü Kaza

Michael Schumacher, bir otomobil yarışında değil 2013 yılında kayak yaparken yaşadığı kaza sonucu komaya girdi. Uzun süre komada kalan Schumacher hakkında birçok kez öldü söylentileri çıktı. Schumacher 2014 yılında komadan çıktı ancak felçli kaldı. Rehabilitasyon süreci devam etmektedir. Schumacher’in iyileşmesi için büyük bir çaba sarf edilmektedir. Schumacher, evli olup bir kız bir de erkek çocuğu bulunmaktadır.