Michael Schumacher Efsanesi

Michael Schumacher Efsanesi

301 yarış, 91 yarış birinciliği, 155 podyum, 68 pol pozisyonu, 7 dünya şampiyonluğu, en çok yarış kazanan pilot, en çok şampiyon olan pilot, bir sezonda en çok araba yarışı kazanan pilot, bir sezonda tüm yarışlarda podyuma çıkan tek pilot, Ferrari’yi ayağa kaldırıp herkesin aklına işleyen pilot…

Michael Schumacher Kimdir?


1969 doğumlu Alman Formula1 pilotu Michael Schumacher, ailesinin anlattığı hikayeye göre babasının 4 yaşında kendisine hediye ettiği ufak karting araba ile ilk yarışını yapmış. Resmi olarak ilk yarışına ise 12 yaşında çıkmış.

Michael Schumacher, sadece hayranları ve Formula1 tutkunları için değil, kendinden önce rekorunu kırdığı ve yarıştığı pilotlar, hatta Formula1 yarışlarını takip etmeyenlerin bile efsanesidir. Öyle yarıştı, öyle şampiyonluklar kazandı ki azim, disiplin ve tutkunun önemini, bütün takımlara, bütün izleyicilere, bütün rakiplerine kabul ettirdi. Sadece bir otomobil yarışçısı olmanın çok daha ötesine geçen Michael Schumacher, herkesin aklına Schumacher ile Ferrari kelimelerini işledi. Artık Ferrari denince Schumacher, Schumacher denince Ferrari geliyor akıllara. Otomobil tutkusuyla meraklılarına Michael Schumacher efsanesini ve başarılarını anlatmak istedik.
Michael Schumacher’in Gençlik Yılları


Gençlik yıllarında, kendi kategorilerinde birçok yarış ve şampiyonluklar kazandı. Yaşıtlarının önünde görülse de ileride bu kadar başarılı olacağı öngörülmüyordu. Schumacher’den daha yetenekli pilotların olduğu söyleniyordu ancak ilerde bu pilotlar bırakın Schumacher’e yaklaşmayı, onun yakınından geçemediler.

1991 yılında Jordan’ın bir pilotunun hapse girmesi nedeniyle Jordan takımı bir pilot arıyordu. Kendi alt klasman takımı Will Weber’in Jordan’a para ödemesiyle ilk Formula1 yarışına çıktı. Teknik bir sorundan dolayı yarışı tamamlayamasa da sıralama turlarında aldığı derece Jordan’ın o sezon yaptığı en iyi dereceydi.

Bu yarıştan sonra Michael Schumacher, Benetton ile sözleşme imzaladı ve 1995’e kadar Benetton’da kaldı. Performansını gittikçe arttıran Schumacher, Benetton’ın teknik anlamda kendisini geliştirmesiyle beraber 1994 ve 1995 yıllarında üst üste 2 kez şampiyon oldu. İlk şampiyonluğuyla beraber Formula1’de şampiyon olan ilk Alman pilot olma başarısını gösterdi.

Michael Schumacher’in Altın Çağı


Michael Schumacher, 1996 yılında Benetton’dan ayrılarak Ferrari’ye geçti. Şu an Ferrari denince iyi bir tercih yapmış gibi algılanabilir ancak 90’larda Ferrari takımı şampiyonluğa oynamayan orta sınıf bir Formula1 takımıydı. Ferrari’nin teknik ekibi ve arabaları şampiyonluğa oynayamayacak kadar kötü durumdaydı. Ferrari’nin teknik ekibini yenilemesi ve araçlarını geliştirmesiyle iki taraf için de altın çağ başlamış oldu.

2000 yılında yaşanan şampiyonluk, Ferrari takımının seneler sonra elde ettiği ilk şampiyonluktu ve son olmayacaktı. 2001, 2002, 2003, 2004 derken Michael Schumacher Ferrari takımıyla üst üste 5 şampiyonluk yaşadı. Kırmadığı rekor kalmadı. 2002’de tüm yarışlarda podyumda yer aldı. Yapılan kural değişiklikleriyle 2005’te diğer takımlarda bu yarışa ortak olabildi. Schumacher 2006 yılında emeklilik kararı aldı ve yarışmayı bıraktı.

İlk Büyük Kazası


Hep arabalarla görüldüğü için diğer ilgi alanları pek bilinmeyen Schumacher, 2006 yılında motosiklet ile geçirdiği kaza ile gündeme oturdu. İspanya’da geçirdiği kaza sonrasında omuriliğinde ciddi bir hasar tespit edildi ve özel bir dizi tedavi uygulandı. Tedavilerin ardından 2010 yılının başlarında sağlığına kavuştu.

Geri Dönüş Dönemi


2010 yılında Michael Schumacher içindeki Formula1 aşkına engel olamadı ve Mercedes takımıyla Formula1’e geri döndü. Bu geri dönüş herkesi heyecanlandırsa ve büyük beklentilere soksa da bu beklentiler gerçekleşmedi. Beklenen Schumacher geri gelmedi. Schumacher denince akla gelen başarılı sezonlar yaşanmadı. 3 sezon yarışan Schumacher, bir yarış kazandı ve 2012’de tekrar emekliliğine geri döndü.


Michael Schumacher’in Yaşadığı Kötü KazaKaynak 

Michael Schumacher, bir otomobil yarışında değil, 2013 yılında kayak yaparken yaşadığı kaza sonucu komaya girdi. Fransız Alplerindeki Meribel Kayak Merkezi’nde iddialara göre kayak yapılması yasak olan bir bölgede aşırı hızlıyken kaza geçiren Schumacher, hastaneye kaldırıldı.

Uzun bir tedavi süreci yaşayan ve komada kalan Schumacher hakkında birçok kez hayatını kaybettiğine dair söylentiler çıktı. Grenoble’de beynindeki kan pıhtılarının alınması için özel işlemler uygulandı. Çok sayıda ünlü doktor tarafından kontrol edilen Alman pilot, komadan çıkabilecek noktaya geldiğinde bile beyin hasarını engellemek için uyutulmaya devam edildi.

Son olarak 2014 yılında uyandırılan Schumacher’in felç kaldığı ve rehabilitasyon sürecinin yıllar süreceği dile getirildi. Her ne kadar henüz ayağa kalkabilmiş değilse de hayranlarının desteği ve savaşçı kişiliğiyle bu süreci başarıyla atlatması mümkün görünüyor.