Limuzin Fikri Nasıl Doğdu?

Limuzin Fikri Nasıl Doğdu?

Kaynak

“Aklınıza gelen lüks arabalar hangileri?” diye sorulsa hemen hemen herkesin ilk cevabı limuzin olur. Genelde iş adamlarının, devlet başkanlarının, siyasi liderlerin ve ünlülerin ışıltılı dünyalarının bir parçası olan, normal otomobillere göre daha uzun ve lüks olan limuzinler üretilirken ilham alınan şey neydi, limuzin fikri nasıl doğdu?

Çoban Pelerininden Dünyanın En Lüks Aracına: Limuzinin Tarihi

limuzinin-tarihi-oykusu

Kaynak

İlk olarak “Limuzin ne demek?” sorusunun cevabını bularak başlayalım. İlk limuzin, 1902 yılında Fransa’nın “Limousin” adlı kentinde üretilmiş ve ismini buradan almış. Aracın kaportası, o dönemde hayvancılık yapan çobanların giydiği pelerini andırdığından zamanın şoförleri, aracı kullanırken de pelerin giymiş. Yani aslında limuzin sözcüğünün özel bir anlamı yok da denilebilir.

İlk üretilen limuzinler bugünkülere oranla daha küçüktü. İlk uzun dingil mesafesine sahip limuzin, 1928 yılında ABD’de tasarlandı. Arkansas eyaletinde Ambruster adlı otobüs şirketinde tasarımcı olarak çalışan Fort Smith, otobüsle otomobili birleştirme fikriyle bu uzun ve lüks aracı tasarlamış. Bu limuzinler de “Big-band leader” olarak adlandırılan ünlü müzik grubu liderlerini taşımak için kullanıldığından halk arasında “Big-band buses” olarak adlandırılmış.

Özel Günlerin Vazgeçilmezi

ozel-gunler-icin-limuzin-kullanimi

Kaynak

Limuzin fiyatları, diğer araçlara oranla epey yüksek olduğundan bu lüks araçlar günümüzde düğün, film festivalleri, özel davetler gibi organizasyonlarda kullanılmak üzere kiralanıyor. Yani çok zengin olmayan insanlar da limuzin kiralama sayesinde limuzine binebiliyor ve bu göz alıcı araçla fotoğraf çektirip seyahate çıkabiliyor.

Limuzin Nasıl Yapılır?

Her aracın limuzin versiyonu yapılabiliyor ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde bu konu üzerine uzmanlaşmış atölyeler bulunuyor. Ancak çoğunlukla sedan araçların limuzine dönüştürüldüğü görülüyor. Bir aracı limuzin haline getirebilmek için öncelikle tam ortadan ikiye ayrılması gerekiyor. Araç iki parçaya ayrıldıktan sonra uzun çelik parçalar ile orta kısma yeni bir parça ekleniyor. Daha sonra da elektrik aksamı ve motor ile yürür aksam, yeni dizayna uygun hale getiriliyor. Limuzin logosu ise genellikle markanın orijinal logosu halinde kalıyor. Yani Mercedes aracı dönüştürürseniz limuzininizin logosu Mercedes’in yuvarlak içerisine 3 kenarlı yıldızı oluyor. Ancak bazı kullanıcılar, aracın tamamen değiştiğini düşündükleri için kendi logolarını üretiyor ya da logo kullanmıyor.

İlginç Limuzinler

Her araçtan limuzin yapılabilir fikrinin kanıtı olacak bazı araçlar şöyle:

 

En Uzun Limuzin

dunyanin-en-uzun-limuzini-hangisi

Kaynak

İnsanların her zaman merak ettiği konuların başında “Limuzin boyu kaç metredir?” ya da “En uzun limuzin ölçüsü nedir?” gibi soruların cevapları geliyor. Limuzinler için standart bir boy yok; ama en uzun limuzin, “Amerikan Rüyası” adını taşıyor ve 30 metre uzunluğa sahip. Bu limuzinin iki adet V8 motoru ve arkasında küçük bir helikopter pisti bulunuyor.

 Hummer Limuzin

hummer-limuzin-nedir-uzunlugu-kac

Kaynak

Dünyaca ünlü Hummer jipler, ABD ordusu için üretiliyor. Ancak jiplerin beğenilmesi nedeniyle tüketici versiyonları da bulunuyor. Hummer aşıkları ise otomobillerini modifiye ettiriyor ve limuzin haline getiriyor.

 Elektrikli Limuzin

elektrikli-limuzin-nedir

Kaynak

KAZ adlı şirketin geliştirdiği ve elektrik enerjisiyle çalışan limuzin, 6 adet elektrikli motora ve ağırlığından beklenmeyecek bir performansa sahip. Tıpkı Rolls Royce modellerinde olduğu gibi kapılar ters açı ile açılıyor.

H3 MINI Limuzin

mini-lumizin-nedir-model

Kaynak

Küçük yapısı ve güçlü motorları ile filmlere konu olan MINI markasının efsanevi otomobili Cooper’dan limuzin yapmak herhalde en ilginç fikirler arasında yer alıyor. Özellikle aracın anavatanı Birleşik Krallık’ta çeşitli düzenlemeler ile MINI marka otomobiller, limuzin haline getiriliyor ve pembe gibi ilginç renklerle kaplanıyor.

Limuzinlere Dair Birkaç Bilgi

 

  • Limuzin bir marka değil, bir çeşit motorlu araçtır.
  • Her markanın limuzini olabilir. Genellikle sedan olarak üretilen otomobiller limuzine dönüştürülür.
  • Kullanıcılara lüks otel konforu sağlamak amacıyla üretildiklerinden, içlerinde buzdolabından son teknoloji ses sistemine kadar pek çok üst düzey donanımı barındırır.
  • Genellikle siyah ve beyaz olan limuzinler isteğe göre farklı renklerde de üretilebilir.