Limuzin Fikri Nasıl Doğdu?

Limuzin Fikri Nasıl Doğdu?

“Aklınıza gelen lüks arabalar hangileri?” diye sorulsa hemen hemen herkesin ilk cevabı limuzin olur. Genelde iş adamlarının, devlet başkanlarının, siyasi liderlerin ve ünlülerin ışıltılı dünyalarının bir parçası olan, normal otomobillere göre daha uzun ve lüks olan limuzinler üretilirken ilham alınan şey neydi, limuzin fikri nasıl doğdu?

Çoban Pelerininden Dünyanın En Lüks Aracına

İlk limuzin, 1902 yılında Fransa’nın “Limousin” adlı kentinde üretilmiştir. Aracın kaportası, o dönemde hayvancılık yapan çobanların giydiği pelerini andırdığından zamanın şoförleri aracı kullanırken de pelerin giymişler.

İlk üretilen limuzinler bugünkülere oranla daha küçüktür. İlk uzun dingil mesafesine sahip limuzin, 1928 yılında ABD’de tasarlanmıştır. Arkansas eyaletinde Ambruster adlı otobüs şirketinde tasarımcı olarak çalışan Fort Smith, otobüsle otomobili birleştirme fikrine sahip olacak ki bu uzun ve lüks aracı tasarlamış. Bu limuzinler de ünlü müzik grubu liderleri olarak adlandırılan “Big-band leader” kişileri taşımak için kullanıldığından halk arasında “Big-band buses” olarak adlandırılmış.

Özel Günlerin VazgeçilmeziLimuzin fiyatları, diğer araçlara oranla epey yüksek olduğundan bu lüks araçlar günümüzde düğün, film festivalleri, özel davetler gibi organizasyonlarda kullanılmak üzere kiralanır. Yani çok zengin olmayan insanlar da limuzin kiralama sayesinde limuzine binebiliyor ve bu göz alıcı araçla fotoğraf çektirebiliyorlar.

Limuzinlere Dair Birkaç Bilgi

  • Limuzin bir marka değil; bir çeşit motorlu araçtır.
  • Her markanın limuzini olabilir. Genellikle sedan olarak üretilen otomobiller limuzine dönüştürülür.
  • Kullanıcılara lüks otel konforu sağlamak amacıyla üretildiklerinden, içlerinde Amerikan bardan son teknoloji ses sistemine kadar pek çok üst düzey donanımı barındırır.
  • Genellikle siyah ve beyaz olan limuzinler isteğe göre farklı renklerde de üretilebilir.

    Görsel Kaynak