Kışın Arabanızla Abant'a Gitmeniz İçin Çok Neden Var

Kışın Arabanızla Abant'a Gitmeniz İçin Çok Neden Var

Manzarası güzel yollarda araba kullanmak, başlı başına bir keyiftir. Abant da gezilecek yerler arasında muhteşem manzarası ve doğası ile ülkemizin en özel noktalarından biridir. Bu yazımızla Abant’ın huzur veren havasına uzaktan tanık olun, daha sonra da en kısa zamanda arabanıza atlayıp Abant’ın yolunu tutun.

Abant Nerede?

Abant, Bolu’nun 34 km güneybatısında yer alıyor.

İstanbul-Abant Arası Kaç Km?

İstanbul-Abant arası 277 km. İstanbul’dan E-80 yolunu kullanarak Abant’a yaklaşık 4,5 saatte gidebiliyorsunuz. İstanbul’dan Abant’a arabanızla gitmek için;

  • Anadolu Otoyolu üzerindeki Kaynaşlı ayrımından çıkın,
  • Bolu Dağı çıkışında Abant yoluna sapın,
  • Tabelaları izleyerek büyüleyici manzaraya sahip Abant Gölü Milli Parkı’na ulaşabilirsiniz. 

Ankara-Abant Arası Kaç Km?

Ankara-Abant arası 228 km. Yaklaşık 2,5 saatte Ankara’dan Abant’a arabanız ile gidebilirsiniz. Ankara-Abant arası en kısa yol için İstanbul Otoyolu’nu takip edin, Bolu Dağı geçişine kadar gelin, tabelalar sizi Abant Gölü Milli Parkı’na ulaştıracak.Kartpostaldan Fırlamış Gibi: Abant Gölü

Yaklaşık 1.350 metre yükseklikte bir heyelan set gölü olan Abant Gölü’nün kapladığı alan yaklaşık 125 hektar. Abant Gölü’nü özel kılan başlıca özelliklerinden biri de kuzeybatısında bulunan sarı ve beyaz renkli nilüferlerdir. Abant, özel bitki örtüsü nedeniyle “milli park” olarak koruma altına.

Göz alıcı göl manzarasının yanında etrafını çevreleyen köknar, meşe, çam, gürgen, kayın, kestane, yabani meyve ağaçlarının zenginliği, 7,5 km’lik yürüyüş yolu, çevrede yaşayan tavşan, keklik, yaban güvercini gibi hayvanlar, Abant gezisinde fotoğrafını çekmeye doyamayacağınız güzellikler. Böylesi bir doğal ortamın kışın karlar altındaki hali ise elbette ayrı güzel.Stresten, Gürültüden ve Kalabalıktan Beyaza Kaçış

Yaz mevsiminde nilüferlerin açtığı Abant Gölü ile eş güzellikte başka bir göl varsa o da kışın üzeri buzla, etrafı bembeyaz karlarla kaplı Abant Gölü’dür. Her yerin pamuk gibi karlarla kaplandığı Abant Gölü’nde temiz hava ve beyaz rengin huzuru içinize dolacak. Muhteşem manzara eşliğinde gölün üzerindeki tahta köprüden yürümenin de keyfi bambaşka.

Kışın Bolu Abant’ta yapılacak şeylerden biri de gölün etrafındaki lokantalarda Mengeneli aşçıların hazırladığı nefis yemeklerle kendinize ziyafet çekmek. Mangalda sucuğun tadı ise manzaranın etkisiyle çok daha enfes olacak.

Müdavimlerin “Abant’ta ne yapılır?” sorusuna verdiği ilk cevap ise karda fayton gezisi yapmak.

Kışın Yayla Keyfi

Abant Gölü havzasında Sinekli, Sakarca, Eğreltilik, Eskioba, Kütüklü, Örencik, Sarıyer, Güney, Bulanık, Koyak, Delice, Çepni, Samat, Ferizli ve Mangırlar gibi pek çok yayla bulunuyor. Yaylara kışın araba ile gidilmiyor. Fakat Abant Gölü’nün girişinden Örencik Yaylası’na 20-25 dakikalık kar manzaralı keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Bir bölümü karlar altında kalan yayla evlerinin fotoğraflarını çekmeyi de unutmayın.