Geçmişten Bugüne: Honda Civic'in Tarihçesi

Geçmişten Bugüne: Honda Civic'in Tarihçesi

Kaynak

Türkiye’de Honda marka araç satışlarının önemlice bir kısmı Honda Civic’ten oluşuyor. Bunda Türk sürücülerin C sınıfı sevgilerinin yanı sıra Honda Civic’in neredeyse her zaman yüksek performans ve gelişmiş teknolojiyi bir arada sunabilmesi etkili oluyor. Bu nedenle sizin için Türkiye’de en çok satan C sınıfı araçlardan biri olan Honda Civic’in tarihini yazdık.

Honda’nın tarihine bakıldığında kurucu Soichiro Honda’nın yarışlara ve yarışmaya ne kadar meraklı olduğunun yanı sıra Honda’nın, gücünü rekabetten aldığı görülecektir. Kurucusunun geliştirdiği felsefe ile 1950’li yıllardan bugüne ulaşmayı başaran markanın, rakipleri ile daima mücadele içerisinde olan araçlarından biri ise kuşkusuz Civic. Hem hatchback hem de sedan kasa tiplerine sahip olan Civic, Eco adı verilen fabrika çıkışlı LPG’li otomobilleri ile de çok beğeniliyor.

Birinci Jenerasyon Honda Civic (1972-1979)

Kaynak

C sınıfının yıldızlarından Civic, 1972 yılında ilk kez üretildiğinde 1.169 cc hacme sahip bir motorla sunuluyordu. Motor, 4 silindire ve su soğutmasına sahipti. Buna ek olarak 12 inçlik jantları, kliması, iki ileri vitesli otomatik şanzımanı ve arka cam sileceği gibi döneminde birçok araçta bulunmayan donanımları ile Civic çok beğenildi. Aracın 1.169 cc’ye ek olarak 1.237, 1.335 ve 1.488 cc hacme sahip versiyonları da üretildi. Son olarak 5 ve 4 ileri manuel vites seçenekleri ile aracın hemen her kullanıcıya hitap etmesi sağlandı.

İkinci Jenerasyon Honda Civic (1979-1983)


Kaynak

Japonya’da Suzuka, Güney Afrika’da East London, Yeni Zelanda’da Nelson, Endonezya’da Kuzey Jakarta ve Malezya’da Johor Bahru gibi farklı merkezlerde üretilen ikinci jenerasyon Honda Civic, 1975 yılında geliştirilen birinci jenerasyon Civic’te de kullanılan CVCC motor ile tanıtıldı. Temel olarak CVCC’de, motorda yer alan giriş valfine ek olarak ufak bir giriş valfi daha bulunur. Böylece CVCC, ideal yakıt-hava karışımını her an sunabilir. İkinci jenerasyonda Honda Civic, 1.335 ve 1.488 cc hacimli CVCC motorlar ile satışa çıkarıldı. Motorlara ek olarak 4 ve 5 ileri manuel ile 2 ve 3 ileri otomatik vites seçenekleri kullanıcıların istediği şekilde araçlarını kullanabilmesine olanak tanıdı.

Üçüncü Jenerasyon Honda Civic (1983-1987)

Kaynak

Honda Civic’in dünya çapında popüler bir araç olmasında en önemli eşik, 3. jenerasyon ile aşıldı. Marka 2. jenerasyonda kullandığı üretim tesislerine, Kanada’da Alliston’u ekledi. Böylece dünyanın en büyük otomobil pazarlarından biri olan Kuzey Amerika’da da Civic üretimi başlamış oldu. Ayrıca Honda, oldukça başarılı olan CVCC motorları ile yola devam etti. 1.187, 1.342, 1.488 ve 1.590 cc hacme sahip olan motorları ile Honda Civic, dünyanın dört bir yanında C sınıfında birinci olmayı başardı.

Dördüncü Jenerasyon Honda Civic (1987-1991)


Kaynak

Dördüncü jenerasyon çok sayıda yeniliğe ev sahipliği yapması ile tanınıyor. Bu nedenle de Civic ailesinin en çok satan üyelerinden biri olduğu düşünülüyor. Dördüncü jenerasyon Civic’te yapılan yeniliklerin başında motor değişikliği geliyor. Honda mühendisliği ile geliştirilen VTEC motor, elektrik enjeksiyonu sayesinde yakıt ve havanın muntazam olarak aktarımını sağlayabiliyor. Böylece araç hem çok yüksek performansa ulaşabiliyor hem de çok daha düşük bir yakıt tüketimine sahip oluyor.

Beşinci Jenerasyon Honda Civic (1991-1995)

Kaynak

Kohichi Hirata tarafından 1988 yılında tasarlanan beşinci jenerasyon Honda Civic, üretim tesisleri açısından oldukça geniş bir alana yayıldı. Kanada’ya ek olarak ABD’nin Ohio eyaletinde de bir fabrika açıldı ve burada da üretime geçildi. Buna ek olarak Filipinler, Tayvan ve Pakistan gibi merkezlerde de Civic üretimi gerçekleşti. Sedan, coupe ve hatchback karoser tiplerinde üretilen araç; kol dayama, hidrolik direksiyon, cruise control ve premium ses sistemi gibi rakiplerinde sık rastlanmayan donanımlarla satışa sunuldu.

Altıncı Jenerasyon Honda Civic (1995 - 2000)

Kaynak

Altıncı jenerasyon ile beraber üretim hattına Şekerpınar Fabrikası da dahil edildi. Böylece Honda Civic, yerli üretim otomobil modelleri arasına girmeye hak kazandı. Altıncı jenerasyonda yer alan ABS, hava yastıkları ve diğer güvenlik önlemleri, aracın öne çıkmasında büyük bir etken oldu. Buna ek olarak markanın CD player gibi çözümleri ve CVT şanzıman gibi sürüş konforuna yönelik sunduğu imkanlar, çok sayıda insanın C sınıfında Honda Civic’i tercih etmesini sağladı.

Yedinci Jenerasyon Honda Civic (2000-2005)


Kaynak

Shuji Koman ve Satoshi Kazama tarafından tasarlanan yedinci jenerasyon, 2000 yılında Japonya’da yılın otomobil olmaya hak kazandı. 1.4 litreden 2.0 litreye kadar hacme sahip olan 10 farklı motor seçeneği ile sunulan Honda Civic; 15” jantları, bardaklıkları ve en önemlisi MacPherson süspansiyonları ile çok beğenildi.

Sekizinci Jenerasyon Honda Civic (2005-2011)

Kaynak


Motoaki Minowa ve Manabu Konaka tarafından tasarlanan sekizinci nesil Honda Civic, Honda Şekerpınar Fabrikası dahil olmak üzere 15 farklı tesiste üretildi. 2 kapı coupe, 3 kapı hatchback, 4 kapı sedan ve 5 kapı hatchback kasa tiplerinde versiyonlara sahip olan araç, ultra düşük emisyonlu araçlardan biri olmayı başardı. Bu sayede de özellikle Avrupa pazarında kendine büyük bir yer açtı. 2007 yılında İrlanda’da yılın otomobili olmayı başaran Honda Civic, Fiji inci mavisi gibi özel renkleri ile çok beğenildi.

Dokuzuncu Jenerasyon Honda Civic (2011-2016)


Kaynak

Sadece dört yıl üretilmesine rağmen birçok ülkede en çok satan C sınıfı otomobillerden biri olmayı başaran dokuzuncu jenerasyon Honda Civic, fütüristik tasarımı ile 2020’lerin otomobil dizaynını 2011’de yakalamayı başardı. Eylül 2015’e gelindiğinde Türkiye’ye özel LPG’li Eco modeli de üretilen araç; özel ses sistemleri, yol bilgisayarı ve otomatik klima gibi özellikleriyle ön plana çıktı.

Onuncu Jenerasyon Honda Civic (2016-2021)

Kaynak

Jarad Hall, Guy Melville-Brown ve Daisuke Tsutamori tarafından tasarlanan 10. nesil Honda Civic, geniş bagajı sayesinde çok beğenildi. 9. jenerasyonda olduğu gibi Türkiye’ye özel LPG’li versiyonu da sunulan araç, Türkiye’de gerçekten çok beğenildi ve C sınıfında en çok satan otomobillerden biri olmayı başardı. Araçta yer alan adaptive cruise control, Şerit Koruma Sistemi, 5” multimedya ekranı ve elektronik park freni gibi donanımlar ise rakiplerinin önüne geçmesinde etkili oldu.

On Birinci Jenerasyon Honda Civic (2021)

Kaynak

2021 model yılında sunulacak olan on birinci jenerasyon Honda Civic, birçok açıdan eski tasarımdan oldukça farklı. Çok daha düz çizgilerin tercih edilmesi nedeniyle hem kullanıcıları şaşırtan hem de büyük bir ilgi görmesini sağlayan modelin Türkiye’ye 2022 yılına kadar gelmesi bekleniyor.

Yarım asırlık tarihi ile birçok ilke imza atmayı başaran Honda Civic’e uygun fiyatla sahip olmak için ikinciyeni.com’un ikinci el otomobillerini ziyaret edebilirsiniz. Göreceğiniz tüm Civic modelleri, tıpkı diğer otomobiller gibi TSE onaylı eksperler tarafından kontrol edilir. Ayrıca eksperlerin belirtmediği herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda ikinciyeni.com, iade garantisi sunar.