Otomobil Tasarımcısı Hasip Girgin'in Hayatı

Otomobil Tasarımcısı Hasip Girgin'in Hayatı

Kaynak


Sanat, sinema, spor ve daha birçok alanda çok sayıda dünyaca ünlü isme sahip olan Türkiye, Türklerin en büyük tutkularından olan araç tasarımı konusunda uzun yıllar süren sessizliğini de kırmayı başardı. Öyle ki Türkiye’nin 2000’li yıllardan bu yana çıkardığı çok sayıda tasarımcı bulunuyor. Ancak bunlar arasında öne çıkan bazı isimler bulunuyor. İlk sıralarda yer alan isimlerden biri ise kuşkusuz Hasip Girgin.

Hasip Girgin’in Hayatı: Hasip Girgin Kimdir?

1971 yılında henüz 4 yaşındayken ailesiyle birlikte Almanya’ya yerleşen Türk otomobil tasarımcısı Hasip Girgin, eğitim hayatının tamamını bu ülkede geçirmiş ve 1994 yılında Pforzheim Üniversitesi’nde otomobil dizaynı konusunda eğitim almaya başlamış. Uzun yıllar boyunca Ford ve Mazda’da otomobil tasarımları üreten Girgin, ayrıca 1997 yılında mezun olduğu okulda öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamış.

Hasip Girgin’in Tasarladığı Otomobiller: Türk İmzası

Ford ve Mazda’da çalışıp çok sayıda araç tasarlayan Hasip Girgin’in imzasını attığı en önemli araçları ve detayları sizin için derledik.

Hasip Girgin İmzalı Mazda MX-5 Superlight

 

Kaynak

Frankfurt Otomobil Fuarı’nda 2009 yılında sergilenen Mazda MX-5 Superlight, o güne kadar görülmüş roadster türündeki araçlar arasında en beğenilenlerden biri olmayı başardı. Bunda Mazda’nın klasik Japon çizgileri ile Frankfurt merkezli Mazda Tasarım Grubu’nun özel geliştirdiği tasarım dili oldukça etkili oldu. Hasip Girgin’in çizgileri ile hayat verdiği araç, Mazda MX-5’in 20. yılı nedeniyle sunulmuştu.

Kaputun aracın genel renginden farklı olması, MX-5 Superlight’a dışarıdan bakıldığında ilk olarak fark edilen nokta. Koltukların genel renkten farklı olması ve kaputu takip eden çizgiler ise araca oldukça sportif bir görünüm katıyor. Logonun yumuşak hatlı köşelerinin adeta devamı gibi olan ön farlar ve logonun hemen altında yer alan ızgara da aracın güçlü yapısını adeta perçinliyor.

Çamurluk çıkıntıları sayesinde önden bakıldığında olduğundan çok daha iri bir görünüme sahip olan MX-5 Superlight, ufak geçişler dışında yan tarafta keskin bir hatta sahip değil. Aks aralığı oldukça geniş olan otomobilin ön tekerlekleri neredeyse önden dışarıya çıkacakmış gibi duruyor.

1.8 litrelik benzinli motorun kullanıldığı araç, 126 beygir güç üretebiliyor. 167 Nm tork üretebilen 5 ileri manuel vitesli MX-5 Superlight, 995 kilogramlık ağırlığı ile 0’dan 100 km/s hıza 8.9 saniyede ulaşıyor.

Hasip Girgin’in Tüm Dünyanın Tanımasını Sağlayan Otomobil: Mazda 3


Kaynak

Japonya’da Mazda Axela adıyla satılan Mazda 3, günümüzde çok sevilen C sınıfı otomobiller arasında yer alıyor. İlk olarak 2004 yılında Hasip Girgin imzasıyla piyasaya sürülen otomobil çok beğenilmişti. 4 kişilik bir ailenin rahatça seyahat edebileceği şekilde tasarlanan ve hem hatchback hem de sedan versiyona sahip olan Mazda 3, birçok ülkede uzun süre en çok satan araç olmayı başarmıştı. Ford’un geliştirdiği global C1 platformu üzerine inşa edilen Mazda 3, oldukça sert ve sportif hatlara sahip bir araç olarak C sınıfında yer alan rakiplerden farkını hissettirmeyi başardı.

O günlerde eşdeğer otomobillerde çok sık karşılaşılmayan yüksek bel çizgisine sahip olan Mazda 3, ön farları destekleyip tüm kaputu aştıktan sonra A sütununa uzanan hatları ile olduğundan çok daha yüksek bir görünüme sahip.

Ön tampona göre çok daha yüksek olan arka tamponuyla rakiplerinden farklı bir tasarıma sahip olan Mazda 3’ün bagaj kapağı ile entegre arka stop grubu, aracın sportif yapısını perçinliyor. Arka kısımda yer alan spoiler ise rüzgar sürtünmesi değerini düşürüyor ve aracın hem yakıt tüketimini düşürüyor hem de hızlanmasını kolaylaştırıyor.

Aracı rakiplerine göre öne çıkaran bir diğer nokta ise motor çeşitleri oldu. Japonya, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa için farklı farklı tipte motorlar sunan Mazda, farklı kültürlerden milyonlarca kullanıcının aracı satın alabilmesini sağladı. Avrupa pazarındaki birinci jenerasyon Mazda 3 için sunulan motorlar şöyle:

  • Mazda 3 1.4 L benzinli motoruyla 84 beygir güç ve 122 Nm tork üretebiliyor.
  • Mazda 3 1.6 L benzinli motoruyla 105 beygir güç ve 145 Nm tork üretebiliyor.
  • Mazda 3 2.0 L benzinli motoruyla 150 beygir güç ve 187 Nm tork üretebiliyor.
  • Mazda 3 1.6 L dizel motoruyla 109 beygir güç ve 240 Nm tork üretebiliyor.
  • Mazda 3 2.0 L dizel motoruyla 143 beygir güç ve 240 Nm tork üretebiliyor.
  • Mazda 3 2.2 L dizel motoruyla 185 beygir güç ve 400 Nm tork üretebiliyor.

Türk otomobil tasarımcıları arasında öne çıkan isimlerden olan Hasip Girgin’in imzasını taşıyan Mazda 3’e sahip olmak için ikinciyeni.com’un ikinci el açık artırmalarını takip etmeniz yeterli. Üstelik Mazda 3 dışında her gün yüzlerce farklı modelde aracın satıldığı ikinciyeni.com, satılan tüm araçlar için iade garantisi de sunuyor.