Hangi Araba Hangi Memleketten?

Hangi Araba Hangi Memleketten?

“Hangi otomobil markası hangi ülkenin?” sorusu, otomobilseverler için olduğu kadar sıfır ve ikinci el araba alacaklar için de merak konusudur. Çünkü ülkeler, ürettikleri arabalarda performans, tasarım, dayanıklılık, fiyat gibi alanların birinde ya da birkaçında daha ayrıcalıklı bir yerde duruyorlar.

Hangi araba markası hangi ülkeye ait, ülkelere göre arabaların özellikleri neler? İşte, ikinciyeni.com’da satışa sunulan ikinci el otomobil markaları ve ülkeleri:

Almanya

2. Dünya Savaşı’ndan sonra otomotiv sektörünün belkemiği haline gelen Almanya, yüksek performansı maksimum konforla buluşturan arabaları tasarlayan ülke konumunda. Lüks ve kullanışlılık için ileri teknolojiyi en iyi şekilde kullanmaktan da çekinmiyor.

 • Mercedes-Benz: Daimler AG’ye bağlı olan şirket, 1926 yılında Karl Benz ve Goolieb Daimler’in şirketlerinin birleştirilmesi ile kuruldu. Merkezi Almanya’nın Stuttgart şehri olan şirket, pickup’tan elektrikli otomobile kadar geniş bir yelpazede araç üretiyor.
 • BMW: Bayerische Motoren Werke sözcüklerinin kısaltması olan BMW, 1913 yılında kuruldu. Türkçesi Bavyera Motor Fabrikası olan şirket, kendine ait filmleri ve böbrek ızgara tasarımı ile öne çıkıyor.
 • Volkswagen: Volkswagen AG bünyesinde yer alan şirketin ismi, “halkın otomobili” anlamına geliyor. 1937 yılında kurulan şirket, Türkçesi “otomobil” olan “Das Auto” ile tanınıyor.
 • Audi: Volkswagen AG bünyesinde yer alan şirketin tarihi 1910 yılına kadar uzanıyor. Çok sayıda ülkede üretim yapan marka, özellikle sedan ve SUV araçlarıyla öne çıkıyor.
 • Opel: Adam Opel tarafından kurulan ve önce ABD’li General Motors’a, daha sonra da Peugeot Citroen Grubu’na satılan marka, Almanya’nın en büyük üreticileri arasında yer alıyor.
 • Amerika Birleşik Devletleri


  Tüm dünyada birçok alanda söz sahibi olan ülkelerden biri olan Amerika Birleşik Devletleri’nin arabaları yola hakim, güçlü ve rahat. Performansları iyi olsa da masraflarının biraz fazla olduğu da bir gerçek.

  • Jeep: İlk olarak askeri amaçla üretilen Jeep, daha sonra askerden dönenlerin sivil hayatta da bu araca binmeyi istemesiyle markalaşıp bugünlere geldi. Günümüzde FIAT Chrysler Grubu’nun üyesidir.
  • Chrysler: 1925’te kurulan marka, 1998 yılında Mercedes-Benz’in de sahibi olan Daimler ile birleşti. 2014 tarihinde ise İtalyan otomotiv devi FIAT ile birleşip FIAT Chrysler Grubu’nu kurdu.
  • Ford: Henry Ford tarafından 1903 yılında kurulan ve tarihteki ilk seri üretim otomobili de üreten marka; pick-up, SUV, MPV, sedan ve hatchback gibi çeşitli otomobil kasalarına sahip.
  • Dodge: Dodge Kardeşler tarafından 1914 yılında kurulan Amerikalı üretici, güçlü araçları ile tanınıyor. 1928’de Chrysler tarafından satın alınan marka, 2014’ten bu yana FCA FIAT Chrysler Grubu’nda yer alıyor.
  • RAM: Kamyonetleri ile ünlü olan RAM, Dodge’dan ayrılan bir marka. 2014’ten bu yana FIAT Chrysler Grubu’nun bünyesinde.
  • Buick: 1899 yılından bu yana faaliyet gösteren marka, günümüzde General Motors bünyesinde. Özellikle sedan ve MPV araçlarıyla tanınan Buick, ülkemizde satılmıyor.
  • Cadillac: General Motors’a ait olan başka bir marka olan Cadillac, 1902’den bu yana üretim yapıyor.
  • Chevrolet: Ülkemizde de bir dönem satışı yapılan Chevrolet, General Motors’un en büyük markaları arasında yer alıyor. Chevy olarak anılan marka; sedan, hatchback ve MPV gibi farklı alanlarda otomobil üretiyor.
  • General Motors Company (GMC): ABD’nin en büyük pick-up üreticilerinden olan GMC, adından da anlaşılabileceği General Motors bünyesinde yer alıyor. Özellikle Kuzey Amerika büyük bir pazar payına sahip olan marka, 1911 yılından bu yana otomobil üretiyor.
  • Tesla Motors: Elon Musk ile tanınır hale gelen ve Türkiye’ye de fabrika açacağı söylenen Tesla, 2003 yılından beri faaliyette.

  Japonya


  Uzak Doğu’nun büyük üreticilerinin birçoğu, ada ülkesi olan Japonya’dan çıkıyor. Daha çok kendilerine has bir tasarım tarzına sahip olan Japon markaları, kullandıkları dayanıklı materyaller ve boksör motor gibi özel yapıları ile çok beğeniliyor.

  • Toyota: 1937 yılından beri üretim yapan marka, Japonya’nın ve dünyanın en başarılı otomobil modellerinden bazılarını üretiyor. Dünyanın en çok satan araba modeli Corolla ve dünyanın en sevilen pickup’larından Hilux, Toyota tarafından üretiliyor.
  • Honda: Ülkemizde de fabrikası bulunan ve Civic modeliyle çok sevilen marka, 1946 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.
  • Nissan: Renault Nissan İttifakı ile son yıllarda giderek büyüyen Japon üretici, özellikle Leaf adındaki elektrikli modeliyle çok seviliyor. 1933 yılında kurulan marka, dünyanın en büyük üreticileri arasında yer alıyor.
  • Lexus: Toyota’nın alt markası olan ve Kuzey Amerika pazarına hitap eden araçları ile tanınan Lexus, 1989 yılında kuruldu.
  • Subaru: 1953 yılında kurulan ve en büyük hissedarı Toyota olan marka, boksör motorları ile tanınıyor.
  • Mazda: Dünyanın en büyük 20 otomotiv şirketinden biri olan ve 1920 yılından bu yana üretim yapan Mazda, egzotik renkleri ve güçlü motorları ile çok beğeniliyor.
  • Suzuki: En az arıza yapan otomobil markaları listelerinde her zaman üst sıralarda yer almayı başaran Suzuki, dayanıklılık konusunda tüm otomobil markalarının imrenerek baktığı bir örnek.

  Güney Kore

  Kore Savaşı ile adeta yıkıma uğrayan Güney Kore, yıllar içerisinde Uzak Doğu’nun teknoloji ve sanayi konusunda öncü ülkelerinden biri olmayı başardı. Güney Kore’nin şu an için dünyaya ürünlerini satan 3 büyük markası bulunuyor.

  • Hyundai: Markadan adını alan Hyundai Grubu’nun en büyük üyesi. Özellikle Uzak Doğu dışında Avrupa ve Kuzey Amerika’da uyguladığı garanti politikasıyla çok beğeniliyor.
  • KIA: Hyundai Grubu’nun üyesi olan marka özellikle SUV sınıfında yer alan araçları ile dünya genelinde başarı yakalıyor. Yüksek satış adetlerinin yanı sıra dayanıklı olmaları nedeniyle de KIA marka araçlar çok fazla tercih ediliyor. Çünkü KIA, en az arıza yapan araba markaları listesinde 3. sırada yer alıyor.
  • Ssangyong: 1954 yılında faaliyete başlayan marka, zaman zaman mali zorluklar yaşadı. 2009’da iflasın eşiğinden dönen Ssangyong, 2011 yılında Mahindra Grubu tarafından satın alındı.

  İtalya


  İkinci Dünya Savaşı ile adeta yerle bir olan ve ekonomik olarak büyük sıkıntılar yaşayan İtalya, sanayisini toparlayıp refahını yükseltmeye başladı. 1950’li yıllardan itibaren Torino ve Milano gibi Kuzey İtalya kentleri hızla gelişip sanayisini eskisinden daha ileri bir noktaya getirmeyi başardı. İtalya’nın önde gelen sektörlerinin başında ise otomotiv geliyor.

  • FIAT: Fabbrica Italiana Automobili Torino ya da Türkçesi ile Torino İtalyan Otomobil Fabrikası, 1899’dan bu yana faaliyette. Ayrıca markadan ismini alan FIAT Grubu, birçok İtalyan otomotiv markasının da sahibi konumunda. FIAT Grubu, Chrysler Grubu ile birleşip FCA yani FIAT Chrysler Grubu ismini aldı.
  • Abarth: FIAT’ın ürettiği araçları özelleştiren Abarth, 1949 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Akrep ve sarı-kırmızı logoya sahip olan marka, FIAT 500 gibi araçların kendine özgü versiyonları ile çok seviliyor.
  • Alfa Romeo: Milano merkezli Alfa Romeo, 1910’dan bu yana faaliyet gösteriyor. FCA üyesi olan marka, sportif tasarıma sahip araçları ile çok seviliyor. Hatta markanın sevenleri kendilerine “Alfisti” diyor.
  • Lancia: FCA FIAT Chrysler Grubu’nun başka bir üyesi olan marka, 1906 yılından bu yana araç üretiyor. Eskiden Avrupa pazarına da araç satışı yapan marka, günümüzde neredeyse sadece İtalya pazarı için araç üretiyor.
  • Ferrari: Lüks araç sahipleri arasında en bilinenlerden olan Ferrari, kendisiyle özdeşleşen özel kırmızı renkle çok seviliyor.
  • Maserati: FIAT Chrysler Grubu’nun başka bir üyesi olan marka, 1914 yılından beri faaliyette. Lüks araçlar üreten marka, başta Avrupa ve Orta Doğu olmak üzere birçok pazarda özel bir kitleye sahip.

  Fransa


  Fransız otomobilleri ekonomik olmaları bakımından özellikle orta sınıf tarafından tercih ediliyor. Motor ve sürüş kalitesi bakımından Alman otomobilleri kadar iddialı olmasalar da orijinal tasarımları ile bu açığı kapattıkları kesin.

  • Citroen: 1919 yılından bu yana üretim yapan Citroen, dünyanın en büyük markaları arasında yer alıyor. Özellikle 2000 sonrasında geliştirdiği hatchback modellerle pazar payını artıran marka, PSA Grubu’nun üyeleri arasında yer alıyor.
  • Renault: Nissan ile giriştiği ittifak ile Avrupa’daki başarısını daha da büyüten marka, özellikle düşük hacimli ve yüksek verimliliğe sahip dizel motorları ile beğeniliyor.
  • Peugeot: PSA Grubu’nun Citroen ile beraber en büyük markası olan Peugeot, özellikle 2010’lu yıllarda geliştirmeye başladığı SUV’ler ile Avrupa pazarında kendine yer bulmuş durumda.

  Evet, ikinciyeni.com’dan sıkça karşılaştığınız otomobil markaları ve ülkeleri bu şekilde. Peki, sizin hayalinizdeki ikinci el araba hangisi?