Gelmiş Geçmiş En Efsane Otomobil Oyunları

Gelmiş Geçmiş En Efsane Otomobil Oyunları

Şüphesiz ki araba tutkusunun oluşmasında araba oyunlarının payı büyük. Küçük yaşlarda oynanmaya başlanan bu oyunlar, yaş ilerledikçe de bırakılamaz ki bugün birçok yetişkinin en büyük eğlencesinin araba yarışı oyunlarını oynamak olduğunu biliyoruz.

Oyun sektörü teknoloji ile birlikte inanılmaz bir şekilde büyüyor. Peki, efsane olmuş araba oyunları hangileri? İşte unutulmayan, gelmiş geçmiş en efsane otomobil oyunları:

1- Need for Speed: Porsche Unleashed


Kaynak

2000 yılında piyasaya çıkan Need for Speed, adından da anlaşılacağı gibi sadece Porsche arabalarından oluşuyordu. Öyle ki 1950-2000 yılları arasındaki tüm Porsche modelleri oyunda mevcuttu. Dönemine göre grafikleri de oldukça gelişmiş olan oyun, IP bağlantısı ile farklı bilgisayarlardaki kişiler arasında da oynanabiliyordu.

2- Gran Turismo 5


Kaynak

Oyun, PlayStation 3 için 24 Kasım 2010’da piyasaya sürüldü ve 2013 yılında 10 milyon kopya ile en çok satılan PS3 oyunlarından biri oldu. 71 pist, 26 yer, 1.088 araç, gece sürüşleri, karting yarışları ve pist düzenlemeleri yapabilme gibi özellikleriyle en sevilen araba yarışı oyunlarından biri.

3- Colin McRae Rally


Kaynak

En genç WRC şampiyonu olan ve rekoru hala kırılamamış efsane ralli pilotu Colin McRae’nin adını taşıyan oyun, kaliteli grafikleri ve oyuncuları zorlayan seviyesi ile unutulmayanlar arasında yer alıyor.

4- Burnout Paradise


Kaynak

İlk zamanlar “Burnuout 5” olarak bilinen, “Paradise City” adlı kurgusal bir şehirde geçen oyun, Ocak 2008’de PS3 ve Xbox360, Şubat 2009’da ise Microsoft Windows için satışa sunuldu. “Paradise City” efsane grup Guns N’Roses’un bir şarkısı. Elbette oyun müziği olarak da seçilen şarkı buydu.

5- Blur


Kaynak

Pek çok markanın otomobillerinin yer aldığı oyun, multiplayer yarış oyunlarında heyecanın üst düzeyde yaşanmasını mümkün kılması sayesinde çok sevildi.

6- Crash Team Racing


Kaynak

Kimilerine göre gelmiş geçmiş en iyi bilgisayar oyunu. Araba yarışı eğlencesine, kullanılan silahlar ve ilginç parkurlarıyla daha fazla keyif katan, kendi kurallarını kendi belirlemiş bir oyun. Piyasaya çıkış tarihi ise 1999.

7- Driver: San Francisco


Kaynak

Driver serisinin 5. oyununda geçen olaylar, serinin 3. oyunu olan Driv3r’da yaşananlardan birkaç ay sonrasında gerçekleşiyor. Açık dünya oyunlarını sevenlerin gözdelerinden.

8- Super Mario Kart


Kaynak

90’lı yıllarda çocuk olanların vazgeçilmez oyunu, hatta kahramanı olan Super Mario, bu go kart temalı yarış oyunuyla da gönüllere taht kurmuştu. Muz kabuğu kullanma, oyuncuların birbirlerine fırlattıkları kaplumbağa kabukları ve toplanan yıldızlarla birlikte belki de en kendine özgü araba oyunlarından biri.