Geçmişten Bugüne MINI’nin Hikayesi

Geçmişten Bugüne MINI’nin Hikayesi

Kaynak

Dünyada kendi modasını, çizgilerini ve tarzını oluşturanlar ile onları takip edenler arasında kıyasıya bir rekabet sürüyor. Sir. Alec Issigonis tarafından yaklaşık 60 yıl önce tasarlanan MINI; kraliyet ailesinden yoksul gençlere kadar herkesin gözdesi ve çizgileriyle kendi tarzını yaratan bir araba olmayı başarıyor.

gecmisten-bugune-mini-cooper-modellerinin-tarihi
Kaynak

Sir Alec Issigonis ya da Alexandros Arnoldos Konstantinos Isigonis adından da anlayabileceğiniz gibi İngiliz değil. Issigonis, 1906 yılında İzmirli Rum bir ailenin oğlu olarak dünyaya geliyor. 1920’li yıllarda İngiltere’ye yerleşen Issigonis, mühendislik eğitimi aldıktan sonra araç tasarlamaya karar veriyor. Tasarımlarında küçük bir ailenin rahatlıkla sığabileceği ve ekonomik bir araç geliştiriyor. MINI ilk olarak “Austin Seven” ve “Morris Mini-Minor” isimleriyle çıkıyor. Sonraları “Austin Mini” adıyla anılan aracın MINI adını alması 8 yılı buluyor. Tasarım çizgileri korunarak pickup, van, vagon gibi birçok modeli üretilse de; 3 ve 5 kapılı modelleri vazgeçilmez oluyor. Yaklaşık olarak 40 yıl boyunca ikonik çizgileri korunarak üretilen MINI; BMW Grubu’nun değişikliğiyle günümüzdeki halini aldı. 20. yüzyılın otomobili yarışmasında Ford’un efsanevi T modelinden sonra ikinci sırayı alma başardı.

MINI I (1959-1967)


mini-mark-i-tasarimi
Kaynak

İlk olarak 848 cc hacimli motorla piyasaya sürülen aracın; 998, 1071 ve 1275 cc hacimlere sahip motorlarla da üretildiği görülüyor. MINI çizgileri ve tasarımıyla adeta İngiltere’yi kasıp kavurmayı başarıyor. Düşünüldüğünde, MINI’nin ralliye ne kadar uygun bir araç olduğu rahatlıkla anlaşılıyor. Hafif, kısa ve kolay savrulmayan bir araç olarak ön plana çıkıyor. Ralli tasarımında Issigonis’e en büyük yardımı John Cooper sağlıyor. Cooper, ralli için MINI’ye çeşitli düzenlemeler yapıyor. Otomobil rallide de başarılı olunca durdurabilecek hiçbir güç kalmıyor. Araç toplamda 1 milyondan fazla satıyor.

MINI II (1967-1970)


mini-mark-ii-tasarimi
Kaynak

1967 yılında İngiliz Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan serinin ikinci aracı, sadece üç yıl üretiliyor. 420.000 adet üretilen aracın; Yugoslavya, Portekiz, Malezya, Belçika, Yeni Zelanda gibi dünyanın dört bir tarafında montajı yapılıyor. Aracın şu an en rahat bulunabilen antika modeli olan MINI II ile bir önceki model arasındaki en bariz fark dış görünüştedir. MINI II aynı zamanda fiberglas malzeme kullanılan ilk spor otomobillerdendir. Fiberglas malzeme özellikle 1.3 litrelik motor seçeneğiyle kullanılıyor ve yüksek hızlara ulaşılabiliyordu.

MINI III ve Sonrası (1970-2000)


mini-mark-iii-tasarimi
Kaynak

İlk jenerasyon toplam 5,5 milyon adet üretilmiştir ve 7 nesildir. MINI III’den itibaren arka tarafı daha toplu, ön tarafta ise ikonik çizgilere uygulanan küçük rötuşlarla geliştiriliyor. Zamanla sadece coupe olarak üretilen MINI için 1.3 litrelik motorlar daha fazla tercih ediliyor. MINI’nin günümüze ulaşan modelleri arasında değişikliğe uğramayanları yok denilecek kadar azdır. Modern dönemin ikonu haline gelen araç, genellikle hayranları tarafından üzerinde modifikasyon yapabilmek için satın alınıyor. MINI, 1994 yılında BMW Grubu’na katıldı. Alman otomotiv devi radikal bir karar alarak eski tasarımı değiştirmeye karar verdi ve MINI Hatch olarak adlandırılan ikinci jenerasyon tasarımıyla hayranlarının karşısına çıktı.

MINI Hatch (2000-2006)


mini-hatch-i-tasarimi
Kaynak

BMW Grubu’nun ilk MINI tasarımı 2000’de görücüye çıktı. Yeni MINI; Ferrari ve McLaren gibi ünlü spor otomobillerde imzası bulunan, Frank Stephenson tarafından tasarlandı. Yeni MINI geçmişle bağını koparmayan ancak güne uygun çizgileri de kaçırmayan tasarımıyla oldukça beğeniliyor. Araç 2003 yılında vizyona giren “İtalyan İşi” adlı filimdeki sahnelerle gözleri üzerinde topladı.

One, Cooper ve Cooper S isimli modeller şeklinde üretilen MINI de; 1.4 ve 1.6 litrelik motorlar kullanılıyor. CVT adı verilen ve Japonyalı üreticilerin daha çok tercih ettiği 6 ileri otomatik şanzıman oldukça beğeniliyor. Ayrıca otomobilde 5 ileri ve 6 ileri manuel vites seçenekleri bulunuyor. BMW Grubu tarafından satın alındıktan sonra güvenlik önlemleri üst düzeye çıkartılan otomobilde; kilitlenme karşıtı frenleme sistemi (ABS) ve elektronik fren kuvveti dağıtım sistemi (EBD) gibi sistemler görülüyor.

MINI Hatch Mark II (2006-2014)


mini-hatch-ii-tasarimi
Kaynak

Euro NCAP testlerinde yolcu güvenliği konusunda 5 yıldız alan ilk MINI modeli oldu. Zıt renklerin tercih edildiği tasarımda büyük farlar ve değişen ızgaralar bulunuyor. İlk modele göre görünümdeki en büyük farkı kaput üzerinden kaldırılan hava girişleri ve çizgiler oluşturuyor. Arka kısımdaysa cam çizgisi ve bagaj kapağı daha belirgin bir görünümle öne çıkıyor. One, Cooper ve Cooper S isimleriyle satışa sürülen otomobilin tüm modellerinde benzinli ve dizel seçenekleri bulunuyor. Otomatik ve manuel 6 ileri vites seçenekleriyle üretilen otomobilin; 1.4, 1.6 ve 2.0 litrelik motorları bulunuyor.

MINI Hatch Mark III (2014-Günümüz)


mini-hatch-iii-nasil-bir-araba
Kaynak

BMW 2 serisi ile aynı platform kullanılarak üretilmeye başlanan model; tasarımdan çok modellerdeki güvenlik önlemleriyle ön plana çıkıyor. Şehir içerisinde rahat hareket edebilmesi ve gücünün arttırılabilmesi için boyutlarda ufak değişikliklere uğrasa bile MINI tarzından hiçbir şey kaybetmiyor.

Tasarım


mini-hatch-iii-tasarimi
Kaynak

Neredeyse bir önceki modelin aynısı olan tasarımda sadece kaput ile tamponun birleştiği nokta biraz daha oval hale getiriliyor ve bir tane daha hava girişi ekleniyor. Dairesel hatlar aracın kabininde de kendini gösteriyor. Kabindeki detaylardan vites topuzu multimedia ekranı, kadran, fanlar ve tuş takımlarında dairesel hatlar görülüyor. Aracın tavanı, döşemeleri, çizgileri ve jantları dahil olmak üzere her yerinin rengi ve dokusu değiştirilebiliyor. MINI’yi diğer otomobillerden ayıran en önemli fark, renk kombinasyonları sayesinde kendinize özel hale getirebilmeniz.

Donanım ve Güvenlik


mini-hatch-iii-donanimlari
Kaynak

MINI, 3 farklı donanım seviyesiyle karşımıza çıkıyor. Bunlar; “Türkiye Paketi”, “Pepper” ve “Chili” olarak adlandırılıyor. Türkiye Paketi’nde; yol bilgisayarı, velur paspaslar gibi konfor özellikleri bulunuyor. Pepper paketinde ise ek olarak; otomatik far kontrolü, otomatik klima, spor deri direksiyon bulunuyor. Chili paketi ise donanım olarak en güçlü seçenek. MINI’nin en dolu halinde içerisinde cruise control, kumaş ve deri karşımı döşemeler, spor koltuklar gibi birçok ek özellik bulunuyor. MINI’deki diğer donanım ve güvenlik özellikleri şunlar:

 • Elektrikli ayarlanabilir sürücü koltuğu,
 • Geri görüş kamerası,
 • Dinamik denge kontrolü (DSC),
 • Head-up Display,
 • Park asistanı,
 • ISOFIX.

Teknik Özellikler

 
İlk üretim amacı, küçük hacimli motorlarla yakıt tasarrufu sağlamak olsa bile MINI artık bir ikona halini aldı. MINI adına t-shirtler basılıyor, şarkılar yazılıyor, kullanıcı kulüpleri açılıyor. Artık MINI özgürlük gibi soyut kavramlarla ifade ediliyor. Bu nedenle insanların satın alma amacı değişiyor. Uzun yollara rahatlıkla gidebilecek, spor otomobiller haline geliyor. 2017 model MINI Cooper 1.5 ve 2.0 litrelik motorlarla karşımıza çıkıyor. Benzin ve dizel yakıt seçeneklerinin bulunduğu otomobilin 1255 kilometreye varan menzili bulunuyor.

MINI Cooper 2017’de birçok seçenek bulunuyor. Şöyle:

 • MINI Cooper 2017, 1.4 litre 136 BG, 6 ileri otomatik vites, 1499cc benzin,
 • MINI Cooper 2017, 1.4 litre 116 BG, 6 ileri otomatik vites, 1496cc dizel,
 • MINI Cooper 5 Kapı 2017, 1.4 litre 136 BG, 6 ileri otomatik vites, 1499cc benzin,
 • MINI Cooper 5 Kapı 2017, 1.4 litre 116 BG, 6 ileri otomatik vites, 1496cc dizel,
 • MINI Jhon Cooper Works 2017, 2.0 litre 231 BG, 6 ileri otomatik vites, 1998cc benzin.

MINI Clubman


mini-clubman-2017-nasil-bir-araba
Kaynak

MINI’nin çizgileri korunarak daha geniş bir araç elde edebilmek amacıyla Clubman modeli üretiliyor. MINI’nin en ferah seçeneklerinden biri olan Clubman’ın arka bagajı, iki yana doğru açılan çift kapıya sahip. Artık marka ile özdeşleşen altıgen ızgaralar ve diğer hava kanalları aynı kalıyor. Ancak otomobilin arka farları dalgalı bir ışık yayıyor ve içe doğru yaklaşıyor. 2017 model MINI Clubman’de sadece 1.5 litrelik benzinli motor seçeneği bulunuyor. 136 beygirlik güç üretebilen motor ile otomatik şanzımanın uyumlu ve hızlı bir şekilde hareket ettiğini söylemekte fayda var.

MINI Countryman


mini-countryman-2017-nasil-bir-araba
Kaynak

MINI’nin iç ve dış tasarımındaki kalite ile dört çekerin gücü, engelleri aşan yapısının birleştirilmesi sonucunda Countryman modeli ile karşılaşıyoruz. Büyütülmüş bir MINI Cooper havasındaki Countryman; çabuk hızlanıyor ve kontrollü bir sürüş keyfi yaşatıyor. Yükseltilen koltuklar sayesinde yolu ve trafiği rahatlıkla takip edebiliyorsunuz. 2017 model MINI Countryman’de 2.0 litrelik benzinli bir motor kullanılıyor.

MINI Cooper 2017 fiyatları 106.734 liradan başlayıp 263.213 liraya kadar uzanıyor. Çeşitli opsiyon paketlerini eklendiğinde fiyatlar 10 bin lira daha artabiliyor. Sizin için en uygun ikinci el MINI Cooper, Clubman ya da Countryman modellerini ikinciyeni.com’daki açık arttırmalarla bulabilirsiniz.