Geçmişten Bugüne Honda'nın Hikayesi

Geçmişten Bugüne Honda'nın Hikayesi

Kaynak

Uzak Doğu ve otomobil denildiğinde akla ilk gelen markalardan biri, Japonya’dan çıkıp dünyaya yayılan Honda’dır. Kendi teknolojilerini geliştirme konusunda oldukça başarılı olan marka, yüksek üretim kapasitesi ile Uzak Doğu dışında Avrupa ve Kuzey Amerika pazarlarında da oldukça başarılı. 1950’li yıllardan bugüne uzanan Honda’nın tarihini sizin için ele aldık. Karşınızda, geçmişten bugüne Honda’nın hikayesi.

Uzun Süre Sadece Motosiklet Üretildi

Honda’ya ismini veren kişi, kurucu Soichiro Honda’dır. Marka, Soichiro Honda tarafından 1948 yılında Japonya’da küçük bir atölye olarak kuruldu. İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılmak üzere geliştirilen jeneratörlerin motorlarını kullanan Soichiro Honda ilk motosiklet tasarımını hayata geçirdi. Motosiklet çok beğenildiği için marka kendi motorunu da geliştirdi ve Japonya’nın en büyük motosiklet üreticilerinden biri olmayı başardı.

Honda S500: Spor Otomobil ile Başlangıç Yapıldı

Kaynak

Honda’ya otomobil yapması yönünde baskılar yapılmaya başlandı. Bunun üzerine marka, ilk otomobil modeli olan S500’ü geliştirmeye odaklandı. Model, 1963-64 yıllarında üretildi. İki kapılı spor bir otomobil olmasına rağmen ciddi bir satış başarısı gösterdi. 4 ileri düz vitese sahip olan model, 44 beygir güç üretebiliyordu.

Honda Amerika’da: Los Angeles Satış Merkezi

Honda’nın ürettiği araçlar sadece Japonya’da ses getirmedi. Amerika Birleşik Devletleri, Honda’nın yeni kıta Amerika’da ilk durağı oldu. 1959 yılında Los Angeles’a ilk merkezini açan marka, zamanla ABD başta olmak üzere Kuzey ve Güney Amerika’da hızla büyüdü.

Honda Avrupa’ya da Taşındı

Kuzey Amerika’nın Japonya’ya oldukça yakın olması nedeniyle ilk etapta bu bölgeye sadece ürünler ihraç ediliyordu. Ancak Avrupa, Kuzey Amerika’ya göre oldukça uzak bir lokasyondu ve bu nedenle ihracat süreçleri oldukça maliyetli hale gelebiliyordu. Bu nedenle Honda, Avrupa’da ilk fabrikasını 1962 yılında Belçika’da açtı.

Bilindik Modeller Sahneye Çıktı

Kaynak

Türkiye’de Honda denildiğinde akla ilk gelen modellerden biri kuşkusuz Civic’tir. Türkiye’de sedan versiyonu üretilen otomobil, 1972 yılından bu yana aralıksız olarak otomobilseverler tarafından kullanılıyor. Honda’nın ürettiği ilk Civic modeli; 2 ya da 4 kapılı sedan, 3 ya da 5 kapılı hatchback ve 5 kapılı station wagon şeklindeydi. Zamanla Civic’in kasa tipleri adeta farklı modeller halini aldı ve bugünlere geldi. Türkiye’de en çok satan C sınıfı otomobiller
değerlendirildiğinde listeye girmeyi başaran modellerden biri olan Honda Civic, Eco adı verilen LPG’li moduyla da çok beğeniliyor.

Fabrika çıkışlı LPG’li olan Civic Sedan Eco, herhangi bir ek tadilat gerektirmediği ve herhangi bir şekilde delme ya da birleştirme işlemi yapılmadığı için uzun yıllar sorun yaratmadan çalışması ile biliniyor.

Honda’nın 1970’li yıllarda üretmeye başladığı bir diğer model olan Accord, tıpkı Civic gibi aralıksız olarak üretilmeye devam ediyor. 1976 yılından bu yana üretilen D sınıfının ünlü aracının ilk modelinde 3 kapı hatchback ve 4 kapı sedan versiyonları bulunuyordu. 1993 yılında çıkan 5. jenerasyon ile hatchback versiyonun üretimi durduruldu ve sadece sedan versiyona önem verilmeye başlandı.

Honda NSX: En Hızlı Honda

Honda Ar-Ge ekibi, 1980’li yıllarda özel bir çalışma içerisinde olduğunu açıkladı. New Sportscar-eXperimental yani NSX olarak ortaya çıkan araç, Honda’nın F1 takımında pilotluk yapan efsanevi isim Ayrton Senna’nın önerileriyle son halini aldı. O ana kadar üretilmiş en hızlı Honda araba unvanını ele geçiren otomobilin seneler içerisinde farklı modelleri üretildi.

Honda VTEC: Turbo Motorun Gücü

Honda’nın medarıiftiharı olan VTEC turbo motor, 1980’li yıllarda geliştirilmeye başlandı. Yüksek verimliliği ile benzin kullanımını önemli ölçüde azaltmayı başaran motor, seneler içerisinde çeşitli değişiklikler göstererek bugünkü haline geldi. VTEC ile Honda otomobilleri, uzun kilometreler boyunca hem düşük yakıt tüketimi sağlıyor hem de yüksek performans istendiğinde kolayca süratlenebiliyor.

Honda Clarity: Elektrikli Arabalara Farklı Bir Dokunuş

Kaynak

Honda’nın Clarity modeli, aslında uzun yıllardır üretiliyordu. Fakat 2016 yılında çıkan modelin içerisinde yer alan hidrojen yakıt pili teknolojisi, aracın bir anda milyonlarca kişinin ilgi odağı haline gelmesini sağladı. Tıpkı benzinli ya da dizel otomobiller gibi bir istasyona gidip yakıt deposuna hidrojen doldurulan araç, yüksek verimliliği ile adından söz ettirmeyi başardı.

Honda e: Şehir İçin Elektrikli Otomobil

Honda’nın şehir içerisinde elektrikli ulaşım için çözüm olarak sunduğu e modeli, özellikle Avrupa’da adından sıkça söz ettirdi. Küçük boyutları ve 200 kilometrelik menzili ile şehir içerisinde adeta yepyeni bir çözüm olacağı düşünülen araç, 35.5 kWh’lik lityum iyon pile sahip.

1950’lili yıllarda başlayan ve bugüne kadar uzanan serüvende Honda, kullanıcılara başarılı araçların yanı sıra yepyeni teknolojiler ve farklı yakıt tipleri gibi diğer markalarda sık rastlanmayan özellikler sunmayı başardı. Uzak Doğu’nun farklı düşünüp yaşayan ve bunu modellerine yansıtmayı başaran markası Honda’nın ikinci el modellerinden birine sahip olmak istiyorsanız ikinciyeni.com’daki ikinci el arabaları tercih edebilirsiniz.

EN ÇOK OKUNANLAR