Geçmişten Bugüne Ford Fiesta'nın Değişimi

Geçmişten Bugüne Ford Fiesta'nın Değişimi

Kaynak

ABD’li otomotiv devi Ford’un ilk kez 1976 yılında çıkardığı Fiesta, günün koşullarına uyum sağlayarak gelişen bir model. Bugüne kadar 10 farklı ülkede üretilen aracın diğer ülkelerde olduğu kadar Türkiye’de de bir hayli alıcısı bulunuyor.
Günümüze dek 6 nesil çıkarmış, 2012 yılında her iki dakikada bir satış istatistiğine ulaşarak sınıfında büyük başarı elde etmiş Fiesta’yı sizin için inceledik.
Geçmişi neredeyse yarım asrı bulan, pek çok kez satış rekoru kıran Ford Fiesta nesli ile tanışın.

Süpermini Fiesta: Mark I


ford-fiesta-mark-i-1976
Kaynak

Ford Motor Company’nin 1976 yılında çıkardığı ilk Fiesta’dan bu yana büyük değişim geçiren aracın ilk modeli, üretimine 1983’e kadar devam edilen Mark I. Ford Europe tarafından üretilen Mark I, 3 kapılı hatchback ve panelvan gövde tipi seçenekleri bulunan bir model.

İlk nesil Ford Fiesta; yakıt tipi benzin olan bir süpermini, diğer bir deyişle B sınıfı bir otomobil. Aracın motor tipi ise sıralı 4 silindirli Ford Kent/Valencia OHV.

Fiesta Mark II

ford-fiesta-mark-ii-tasarimi
Kaynak

1983 yılında piyasaya sunulan Mark II’nin de tıpkı Mark I gibi 3 kapılı hatchback ve panel van gövde tipleri bulunuyor. Bununla beraber Mark II’nin dizel motor seçeneği de mevcut.

Dış tasarımında bir önceki nesline göre birtakım değişikliklere gidilen Fiesta Mark II’nin genişliği, uzunluğu ve yüksekliği Mark I ile aynı kalmış. Öte yandan önü ve içi Mark I’e kıyasla yenilenmiş. Örneğin sinyal lambalar farların yanına taşınmış, ön kaportası daha yumuşak hatlarla dizayn edilmiş.

Kod adı BE-13


ford-fiesta-be-13-mark-iii
Kaynak

Ford Fiesta’nın üçüncü nesil aracı BE-13 fabrika kodlu Mark III; Şubat 1989’da piyasaya sunulmuş. Temelde Mark II’nin üstünden geliştirilen bu modelde, yine de bir önceki nesle göre değişikliklere gidilmiş. Ön tasarımı Mark II’ye göre farklı olan Fiesta Mark III, satışta olduğu süre boyunca da pek çok değişiklik göstermiş.

Mark III’ün önceki iki Fiesta’dan en büyük farkı ise kuşkusuz 5 kapılı hatchback seçeneğinin bulunması. Fiesta; 5 kapılı seçeneğiyle Fiat Uno, Peugeot 205 ile Opel Corsa/Vauxhall Nova gibi rakipleri karşısındaki eksikliğini nihayet gidermiş.

 

Knapper’ın Dokunuşu

ford-fiesta-mark-iv-tasarim

Kaynak

Ford Fiesta'nın dördüncü nesil aracı Fiesta Mark IV, henüz Mark III’ün üretimi sürerken piyasaya sunulmuş bir otomobil. 1995-2002 yılları arasında üretilen Mark IV’ün tasarımı David Knapper’a ait. Bir önceki nesline göre oldukça yenilenen Mark IV, Fiesta’nın en başarılı nesillerinden biri olarak gösteriliyor.

Tüm Zamanların En Çok Satanı

ford-fiesta-mark-v-tasarim

Kaynak

Üretimine 2002 yılında başlanan Mark V’in ilkleri saymakla bitmiyor. Örneğin bu nesil, ilk kez ABS yani Kilitlenme Önleyici Fren Sistemi ile yolcu hava yastığının standart olarak sunulduğu Fiesta olma özelliğine sahip. Mark V’te, Fiesta’nın önceki motorlarının birçoğu güncellenerek Duratec ve Zetec adlarıyla satışa sunulmuş.

Ford Fiesta Mark VI

 

Günümüzde Ford Fiesta’nın altıncı nesli üretiliyor. Piyasaya 2008 yılında sunulan bu nesil, Fiesta Mark VI adıyla da biliniyor.

ford-fiesta-mark-vi-modeliKaynak

Üretimine Ford’un Köln fabrikasında başlanan Mark VI; güvenlik, tasarım, donanım ve teknik özellikler bakımından birçok yenilik içeriyor.
Şimdiye dek geliştirilmiş bütün gövde tiplerinde üretilen bu nesli, gelin mercek altına alalım.
  

Tasarım

 
Mark VI, 1976 model Fiesta’ya nazaran bambaşka bir otomobil. Öyle ki Fiesta; geçen süre zarfında gelişen teknoloji ile gelişmiş, değişen estetik anlayışıyla şekillenmiş bir otomobil.

Piyasaya 2008 yılında sürülen Mark VI, geçen yıllar içerisinde ince dokunuşların dışında tasarım bakımından hemen hemen aynı kalmış. Örneğin LED farlara sahip Ford Fiesta 2017’nin ön ızgarası yenilerek, araca göz alıcı bir görünüm kazandırılmış.

ford-fiesta-mark-vi-tasarimi
Kaynak

Fiesta, üretildiği ilk günden bu yana kullanıcı merkezli olmayı başarmış bir araç. Haliyle aynı felsefe Mark VI için de geçerli. Bunu 2017 model Fiesta’da da görmek mümkün. Fiesta 2017 de tıpkı Fiesta 2016 gibi ergonomik yapısıyla ve kişiselleştirilebilir donanımıyla göz dolduruyor. Bütün bunların yanı sıra Fiesta 2017, Fiesta’nın hayatınızı kolaylaştırmayı ilke edindiğini kanıtlar yenilikler taşıyor. Öyle ki 2017 model Fiesta’da, orta konsoldaki düğmeler hemen hemen yarıya iniyor.
Kolay kullanım düsturuyla tasarlanan Fiesta Mark VI, konforlu bir sürüş vaat ediyor.

Donanım ve Güvenlik

ford-fiesta-donanim-ve-guvenlik-sistemleri

Kaynak

Fiesta, her zaman çağının teknolojisiyle donanmış iddialı bir model. Mark VI’dan beri sürücü ve yolcu hava yastıkları bulunan Fiesta’da EBD (Fren Güç Dağılım Sistemi)’nin yanı sıra ABS (Antiblokaj Fren Sistemi) teknolojisi de yeralıyor. 2014 yılında edindiği ESP (Elektronik Denge Sistemi) teknolojisi ile güvenliğini artıran Fiesta’nın 2017 modelinde bulunan güvenlik sistemi şöyle:

 • Kaza anında kaymayı önleyen koltuklar,
 • Bilgisayarla optimize edilmiş güçlü araç gövdesi,
 • Kaza anında bacak ve ayaklarda oluşabilecek hasarı en aza seviyede tutmak için geliştirilmiş katlanır direksiyon kolonu,
 • ESP,
 • Sürücü ve ön yolcu ön hava yastıkları,
 • Sürücü ve ön yolcu yan hava yastıkları,
 • Ön ve arka koltuklar için perde hava yastıkları.

Mark VI’da bulunan hız sabitleme sistemi kaza ihtimalini en aza indirirken, yol bilgisayarı sayesinde rahat bir yolculuğun kapısı aralanıyor. 2011 model Fiesta’da dahi yer alan bu sistemlerin yanında Ford Focus 2017’de navigasyon, geri görüş kamerası, direksiyondan kumanda ile Yokuş Kalkış Destek Sistemi bulunuyor.

Teknik Özellikler

ford-fiesta-teknik-ozellikleri-ve-fiyati
Kaynak

Ford Fiesta teknik özellikleri bakımından gayet tatmin edici bir model. O kadar ki ikinci neslinden bu yana dizel ve benzin yakıt tipi seçenekleri olan Fiesta’nın yakıt tüketiminde tasarruf sağlamak üzerine kurulu. Bununla beraber uzun mesafeler katetmeyi planlıyorsanız, tercihinizi dizel motor seçeneğinden yana kullanmanızda fayda var. Çünkü dizel Ford Fiesta yorumlarında dizel araç sürücülerinin memnuniyetiyle karşılaşacaksınız.
2017 model Ford Fiesta’nın motor seçenekleri şöyle:

 • 1.25L 82PS, benzinli, 5 İleri Manuel, 1241,
 • 1.4L 96PS, benzinli, 5 İleri Manuel, 1387,
 • 1.6L 105PS, benzinli, 6 ileri PowerShift Otomatik, 1597,
 • 1.0L 100PS, benzinli, 6 ileri PowerShift Otomatik, 999,
 • 1.5L Duratorq TDCi 75PS, dizel, 5 İleri Manuel, 1498.

Bugün 56.185 TL’den başlayarak 83.280 TL’ye kadar uzanan benzinli Fiesta’nın dizel seçenekleri ise 71.795 TL ile 75.875 TL arasında değişiyor. Size en uygu Fiesta’yı ikinciyeni.com’da bulabilirsiniz.