Geçmişten Bugüne FIAT Egea'nın Hikayesi

Geçmişten Bugüne FIAT Egea'nın Hikayesi

http://

FIAT’ın aileler için geliştirdiği ve çok sevilen aracı Egea ile ilgili bilgilerinizi güncellemek ister misiniz? Egea özellikle düşük yakıt tüketimi ve yüksek konforu ile çok seviliyor. Egea’dan önce de C sınıfında çeşitli modeller üreten FIAT, bu sedan ve hatchback modellerden edindiği tecrübe ile C sınıfı aracına son halini verdi. FIAT Egea’nın farklı adlar ve tasarımlarla ilerleyen serüvenine yakından bakalım.

FIAT Tipo


fiat-tipo-ilk-versiyon-dis-gorunumu
Kaynak

FIAT Egea’nın atası, FIAT’ın bir dönemler ülkemizde de çok sevilen modeli Tipo. Aslında günümüzde Avrupa’da FIAT Egea, hala Tipo adıyla satılıyor. Türkiye’de ise pazara ve markaya bir hareketlilik getirmek için isim değişikliğine gidildi. 1988 yılında görücüye çıkan C sınıfı hatchback model FIAT Tipo, küçük ailelerin ihtiyaçlarını karşılamayı başardı. 1988 yılından itibaren başta Bursa’da yer alan TOFAŞ fabrikası olmak üzere farklı ülkelerde çeşitli varyasyonlarla 2000 yılına kadar üretildi. 2 litreye varan motor seçenekleri ile her tip kullanıcının ihtiyacını karşılayabilen FIAT Tipo’nun, güvenlik teknolojisinin eskimesi gibi nedenlerle 1995 yılında Avrupa’da üretimine son verildi. Ancak Bursa’daki TOFAŞ fabrikasında yapılan iyileştirmeler ile araç 2000 yılına kadar üretime devam etti. FIAT’ın efsanevi aracının bazı teknik özellikleri ise şöyle:

 • 1.1 litre FIRE benzinli motor ile Tipo, 55 beygir güç ve 89 Nm tork üretiyor.
 • 1.4 litre DGT benzinli motor ile Tipo, 70 beygir güç ve 105 Nm tork üretiyor.
 • 2.0 i.e. benzinli motor ile Tipo, 113 beygir güç ve 159 Nm tork üretiyor.

FIAT Bravo (Type 1) / Brava


fiat-bravo-type-1-dis-tasarim
Kaynak

FIAT Tipo’nun geliştirilmesi ile üretilen C sınıfı hatchback 1. nesil Bravo, bazı ülkelerde Brava adını kullanıyor. Bir bakıma FIAT Egea ve Tipo isim karışıklığına benzeyen durum nedeniyle ülkemizde de daha çok Brava ismiyle biliniyor. Aslına bakılacak olursa Brava, Bravo’nun biraz daha güçlendirilmiş modeli. Avrupa pazarı için ilk olarak 1995 yılında üretilmeye başlanan FIAT Bravo, 2001 itibariyle üretimden kaldırıldı. Türkiye’de ise araç, 1999 ile 2004 yılları arasında üretildi. İlk üretildiği dönem itibariyle zamanın ötesinde teknolojilere sahipti. Araç içerisinde bugün bile birçok araçta bulunmayan yükseklik ayarlı ve bel destekli koltuk ile ayarlanabilen direksiyon gibi donanımlara sahip olan FIAT Bravo, 1996 yılında “Avrupa’da Yılın Otomobili” ödülünü kazandı. Aracın bazı motor tipleri ve teknik özellikleri şöyle:

 • 1.4 L S/SX motor ile araç, 79 beygir güç ve 112 Nm tork üretiyor.
 • 1.9 L 155 HGT motor ile araç, 153 beygir güç ve 186 Nm tork üretiyor.

Aracın bazı opsiyonel donanımları ise şöyle:

 • Sis farları,
 • Elektrikli olarak ayarlanabilir ve ısıtmalı aynalar,
 • Hava yastıkları,
 • CD çalar,
 • Otomatik klima.

FIAT Stilo


fiat-stilo-sari-dis-tasarim
Kaynak

FIAT’ın en beğenilen C sınıfı hatchback araçlarından biri olan Stilo, 2001 ile 2007 arasında üretildi. Araç; anahtarsız çalıştırma, otomatik klima, hız sabitleme, soğutmalı torpido ve EPS gibi teknolojilerle sunuldu. Sürüş dinamikleri bakımından FIAT Egea’ya belki de en çok benzeyen model olan Stilo, 1.6 litrelik motoru ve 5 ileri manuel vites ile 102 beygir güç üretebiliyordu.

FIAT Bravo (Type 2)


fiat-bravo-type-2-dis-tasarim
Kaynak

Üretildiği yıllar boyunca çok sevilen FIAT Bravo, Türkiye’de bir alt segmentte yer alan Punto kadar başarılı olamadı. FIAT Bravo, şu anda da kullanılan ve düşük yakıt tüketimi değerleri ile öne çıkan Multijet ve Multiair motorların bulunduğu ilk araçlar arasında yer alıyor. Stilo ya da ilk nesil Bravo kadar donanım konusunda başarılı olamayan FIAT Bravo Type 2, 1.6 litrelik Multijet motoru ile dikkat çekiyordu. 1.6 litrelik dizel motor ile araç, 105 beygir güç ve 290 Nm tork üretebiliyordu. 2007 yılında üretimine başlanan araç, 2016 yılında FIAT Egea’nın üretimine başlanması ile rafa kaldırıldı.

FIAT Linea


fiat-linea-beyaz-dis-tasarim
Kaynak

FIAT Egea’nın sedan versiyonun atası olan Linea, TOFAŞ fabrikasının da aralarında bulunduğu 3 farklı noktada geliştirildi. 2006 yılında İstanbul Auto Show’da tanıtılan araç, 2008 yılında üretilmeye başladı. Avrupa, Güney Amerika ve Asya gibi farklı kıtalarda satılan FIAT Linea; USB portları, Microsoft’un geliştirdiği telefon sistemi, otomatik klima ve hava yastıkları gibi farklı donanımlarla sunuldu. Aracın 1.3 litrelik Multijet motoru, 90 beygir güç ve 200 Nm tork üretebilmesi nedeniyle çok seviliyor.

FIAT Egea Hatchback ve Sedan


fiat-egea-onden-gorunum
Kaynak

2015 yılında “Ezber Bozan Sedan” sloganı ile tanıtılan Egea, İtalyan üreticinin Türkiye’de en başarılı olduğu araçlar arasında gösteriliyor. Dinamik çizgilere sahip olan araç, 4.53 metre uzunluğu ile gerçekten çok büyük. 5” büyüklüğe sahip olan multimedya ekranı, AUX ve USB portları ile yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon ise öne çıkan konfor detayları arasında yer alıyor. Aracın bazı motor seçenekleri ve teknik özellikleri ise şöyle:

 • 1.4 litre Fire benzinli motor ile FIAT Egea, 95 beygir güç ve 127 Nm tork üretiyor.
 • 1.6 litre E-TORQ benzinli motor ile FIAT Egea, 110 beygir güç ve 152 Nm tork üretiyor.
 • 1.3 litre Multijet dizel motor ile FIAT Egea, 95 beygir güç ve 200 Nm tork üretiyor.
 • 1.6 litre Multijet dizel motor ile FIAT Egea, 120 beygir güç ve 320 Nm tork üretiyor.

Daha önce hazırladığımız FIAT Egea incelemesine bakarak son yılların ses getiren aracını daha yakından tanıyabilirsiniz. İkinci el FIAT Egea modellerine sahip olmak için ise ikinciyeni.com’un hemen al ya da açık artırma seçeneklerini tercih edebilirsiniz.