Geçmişten Bugüne: Dodge Charger

Geçmişten Bugüne: Dodge Charger

 Kaynak

Macerası 1966 yılında başlayan Dodge Charger, o günden beri hayalleri süslemeyi başarıyor. Peki, yarış pistlerinde de şehrin sokaklarında da iddiasını koruyan otomobil, geçmişten günümüze nasıl bir evrim yaşadı? Amerikan rüyası Charger’in keyifli yolculuğuna yakından bakalım.

dodge-charger-efsanesi-degisimi

Dodge Charger’in İlk Nesli: 1966-1967

 

Dodge Charger efsanesi, 1966 yılında ilk kez görücüye çıktı. Mustang’a rakip olarak tanıtılan Charger’in iddiası adından bile belli oluyordu. Çünkü Charger’in adı, savaşlar için özel olarak eğitilen bir at cinsinden geliyor. Coronet şasisi üzerine inşa edilen fastback otomobilin etkileyici görünümde ilk olarak agresif ön ızgara dikkat çekiyordu. İç mekân ise dönemine göre oldukça yüksek standartlara sahipti. Asıl gücünü kaputunun altından alan Dodge Charger’in ilk neslinde birden çok motor seçeneği bulunuyordu. V8 motorlarının gücü 230 beygirden 425 beygire kadar uzanıyordu. Ruhunda yarışçılık olan bu otomobil, ilk zaferini de 1966 NASCAR sezonunda Earl Balmer ile kazandı.


İkinci Nesil: 1968-1970

1968 ile birlikte Dodge Charger’in görünümünde radikal değişikliklere gidildi ve satışlarda büyük bir artış yaşandı. Coca Cola şişesinden ilham alınarak tasarlanan 2. nesil Dodge Charger, köşeli hatları ve selefine göre büyüyen boyutlarıyla dikkat çekiyordu. Daha aerodinamik bir tasarım oluşturma amacıyla üretilen otomobilde, bunu başarmak için tavan çizgisi bagajın başladığı yere kadar uzanıyordu. Koleksiyon otomobilleri arasında kendine yer bulan yüksek performanslı otomobilin 440 Magnum motoru standart olarak, 426 Hemi motoru ise isteğe bağlı olarak sunuluyordu. İkinci neslin son yılında ise motor seçeneklerine 440 Six-Pack da eklendi. Eklemeden geçmeyelim, 1979-1985 yılları arasında yayınlanan The Dukes of Hazzard dizisi ,1969 model Charger’in popülaritesini zirveye taşıdı.

Üçüncü Nesil: 1971-1974

 

1971, Dodge Charger’in tamamen yenilendiği yıl oldu. Yuvarlak hatları ve yeni bölünmüş ızgarası, Charger’in görünümünü tazeledi. Aynı yıl, 426 Hemi ve 440 Six-Pack motorların da son yılıydı. 1973 model Charger’de 318 motor standart olarak sunuluyordu. 340, 400 ve 440 motorlar ise seçenek olarak yer alıyordu. Bu yıl, üçüncü nesil otomobilin en yüksek satış yaptığı yıl oldu.

100 kilometre hıza yaklaşık 6.5 saniyede ulaşan Charger, yavaş değildi elbette; ama güçlü yarış otomobili imajını da yavaş yavaş kaybediyor ve lüks bir otomobile dönüşüyordu. Tabii bu Dodge Charger yalnız değildi. O dönemki yeni emisyon kuralları “muscle car” diye tabir edilen yüksek performanslı Amerikan otomobillerinin gücünü oldukça zayıflatmıştı.

Dördüncü Nesil: 1975-1978

1976 yılında model yelpazesine Charger Sport, Charger SE ve Charger Daytona katıldı. Dördüncü nesil, B platformunu kullanan son Charger’lerin yılı oldu. Agresif görünüm yerine daha zarif bir tasarım çizgisine sahip olan yeni nesil, aerodinamik açıdan başarısını koruyamadı. İlk üç nesli ile koleksiyonerlerin en değerli otomobillerinden biri olan Charger, dördüncü nesli ile büyüyen lüks araç segmentinde yer almayı denese de Amerika’nın sokaklarında kaybolmaktan kurtulamadı.

1977 yılı Dodge Charger’in son NASCAR zaferini kazandığı yıl oldu. Kaliforniya’da düzenlenen yarışta sürücü koltuğunda Neil Bonnett oturuyordu. Charger’in tarihindeki 124 NASCAR galibiyeti, otomobilin pistlere attığı imza niteliğindeydi.

Beşinci Nesil: 1981-1987


Beşinci nesli ile Dodge Charger, atalarından oldukça farklı görünüyordu. Otomobil, 1981 yılında yola önden çekişli ve hatchback bir otomobil olarak çıktı. Şanzıman seçenekleri arasında 5 ileri manuel ve 3 ileri otomatik yer alıyordu. Charger’in Shelby versiyonu, 148 beygir güç, 220 Nm tork üretimine sahipti.

Altıncı Nesil: 2006-2010

 

2006 yılı Dodge Charger için bir geri dönüşü ifade ediyordu. Araçta yaşanan en büyük yenilik kasa tipinde oldu. LX platformunu kullanmaya başlayan otomobil, artık etkileyici bir sedan görünümüne sahipti. Sedan Dodge Charger, otomobilseverlerin bir kısmı tarafından övülürken diğer grubun yoğun eleştirilerinden de kaçamadı. 2006-2010 yılları arasında üretilen Charger modelleri; SRT-8, Daytona R/T, Super Bee ve Dub Edition isimlerini aldı.

Dodge Charger SRT-8


Dodge Charger’in SRT-8 versiyonu, 2005 New York Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Dış tasarımında ve iç mekânında güncellemeler ile gelen otomobilin 6.1 litre hacmindeki Hemi motoru, 425 hp güç ile 569 Nm tork üretiyor. O zamana kadar üretilmiş en güçlü Chrysler motoruyla Dodge Charger SRT-8, 0’dan 100 km/s hıza 4.8 saniyede ulaşıyor.

Dodge Charger Daytona R/T

Dodge Charger Daytona R/T’nin tanıtımı 2006 yılında Chicago Otomobil Fuarı’nda yapıldı. Otomobilin 5.7 litre hacmindeki V-8 Hemi motoru, 350 hp güç üretiyordu. Motorun yanı sıra yeni nesil ile birlikte lastikler ve süspansiyon sistemi de güncellendi. 2017 yılında da 372 beygir gücündeki yeni motor seçeneği sunuldu.

Dodge Charger Super Bee


2007 model Dodge Charger’in tanıtımı, 2006 yılında New York Uluslararası Otomobil Fuarı’nda yapıldı. 1000 adet ile sınırlı olan bu sürüm, Türkçesi “süper arı” olan Super Bee adını aldı. Super Bee, aracın sarı ve siyah renklerinden geliyor. Dodge Charger Super Bee, 4.1 litre hacmindeki 425 beygir gücü üreten Hemi motoruyla satışa sunuldu.

Dodge Charger Dub Edition


2008 Model Dodge Charger Dub Edition, ilk olarak sahneye Atlanta Uluslararası Otomobil Fuarı’nda çıktı ve ABD pazarı için toplam 2.180 adet üretildi. 5 vitesli otomatik şanzımana sahip Dodge Charger Dub Edition’un motoru, 250 beygir güce sahipti.

Yedinci Nesli ile Dodge Charger: 2011’den Günümüze


Dodge Charger, 2011 yılında hem iç hem de dış tasarım anlamında önemli yeniliklerle piyasaya sunuldu. 2011 model Charger’in yenilikleri arasında yan hava kanalları, daha açılı farlar, agresif ızgara ve aerodinamik dış tasarım yer alıyordu. Aracın en dikkat çekici detaylarından biri de arka tampon boyunca uzanan LED farlardı. 5 vitesli otomatik şanzıman ile sunulan sedan otomobil, 3.5 litre hacminde, 250 beygir güç üreten V6 motor ile sunuldu. 2012, 2013 ve 2014 yıllarında makyajlanarak piyasaya sunulan Charger, gücüne güç katmaya devam etti. 6.4 litrelik yeni motoru 470 beygir güç üretiyordu. Aynı zamanda 8 ileri otomatik şanzıman da otomobilde yerini aldı.

2015 yılında, Charger’in dış tasarımında önemli güncellemeler yaşandı. En önemlileri arasında yeni ön farlar ve aerodinamik burun yer alıyordu. AWD dört tekerden çekiş sistemi V6 motorlu araçlar ile sunulurken V8 motorlar da kullanılmamaya başlandı.

2018 Model Dodge Charger


Yeni nesil Dodge Charger ile “muscle car” ruhu canlanıyor. Geçmişten aldığı güç ve modern bir anlayışla yeniden tasarlanan Dodge Charger, adeta kullanıcılarını kendine aşık ediyor.

Tasarım


Kaslı yapısı, iddialı tasarımı ve LED farları ile Charger, hayranlık dolu bakışları üzerine çekmeyi başarıyor. 12 farklı renk seçeneğine sahip olan Dodge Charger; siyah, gri, beyaz gibi vazgeçilmez renklerin yanı sıra sarı turuncu, yeşil, kırmızı gibi çarpıcı renklerle satışa sunuluyor. Otomobilin 20 inçlik parlak alüminyum jantları ise göz kamaştırıyor.

Teknik Özellikler


2018 Model Dodge Charger, Supercharged 6.2 litre Hemi SRT Hellcat V8, 392 Hemi V8, 5.7 litre Hemi V8 ve 3.6 Pentastar V6 olmak üzere dört farklı motor seçeneği ile satışa sunuluyor. Motor seçeneklerinin gücü 300 beygirden 707 beygire kadar uzanıyor. Bu “canavarın” sahip olduğu en etkileyici motor olan Supercharged 6.2 litre Hemi SRT Hellcat V8, 707 beygirlik inanılmaz bir güce ve 650 Nm tork üretimine sahip. 8 vitesli otomatik şanzımanı ise yakıt verimliliğinin yanı sıra mükemmel bir hassasiyet sunuyor. Sınıfının en gelişmiş dört çeker sistemine sahip otomobil, en zorlu yol koşullarında bile hakimiyetini koruyor.

Elektrikli direksiyonu, farklı sürüş stillerine uyum sağlamak için “Normal”, “Comfort” ve “Sport” olmak üzere üç farklı mod sunuyor. Gelişmiş Fren Desteği, acil frenleme gereken anlarda maksimum güvenlik sağlıyor. Islak zemin koşullarında da otomobilin yol tutuşu güçlenmiş oluyor. Adaptive Cruise Control (Adaptif Hız Sabitleme), uzun yolculuklarda aracı belirli bir hıza sabitleyerek konforla ilerlemenizi sağlıyor. Elektronik Stabilite Programı (ESP) ise otomobilin ani direksiyon hareketlerinden ya da keskin virajlardan etkilenmemesine yardımcı oluyor.

2018 Model Dodge Charger’in Fiyatı


Ülkemizde henüz satışı bulunmayan 2018 Dodge Charger’in fiyatı, ABD’de 32.495 dolardan başlıyor.

EN ÇOK OKUNANLAR