Geçmişten Bugüne Chevrolet Camaro

Geçmişten Bugüne Chevrolet Camaro

 Kaynak

Bir Amerikan klasiği olarak çok uzun zaman önce hayatımıza giren Chevrolet Camaro, otomobil dünyasının “muscle car“ yani kaslı otomobiller olarak nitelendirdiği iki dev isminden biri. Adını, kurucusu Louis Chevrolet’in soyadından alan Chevrolet, Camaro modelini 1966 yılında, diğer kaslı otomobil Ford Mustang’e rakip olarak piyasaya sürdü. O günden sonra gerek tasarımı gerekse de gücü itibariyle diğer otomobil firmalarının ilham kaynağı olmayı da başardı.

Otomobil firmalarının kendi içlerinde bile daha farklı bir yere sahip otomobil modelleri oluyor. Camaro da Chevrolet için en özel modellerden biri. İlk olarak Panther ismi ile piyasaya sürülmesi planlanan otomobilin, 1966 yılında dikkat çekici bir telekonferansla “samimiyet” anlamına gelen Camaro adını aldığı duyuruldu. Bir diğer rivayet de Camaro’nun anlamının, “Mustang’leri yiyen hayvan“ olduğu yönünde.

Piyasaya çıktığı günden itibaren dikkatleri üzerine çeken Camaro, geçmişten bugüne birçok sahip değiştirdi. Son olarak otomobil üretiminde dünya devlerinden biri olan General Motors’un çatısı altında yolculuğuna devam ediyor.

1. Nesil Camaro (1967-1970): İlham Kaynağı

birinci-nesil-camaro-chevrolet

Kaynak


Chevrolet Camaro, ilk defa “özel amaçlı otomobil“ olarak üretilmişti. Yani standart bir binek otomobil şasisine sahip bir spor araba olarak ortaya çıkan birinci nesil Camaro, Amerikan otomobil piyasasında rekabeti hızlandırdı. Birinci nesil Camaro, arkadan itişli ve önden motorlu yapısı ile dikkat çekerken ekonomik motor seçeneğinin yanı sıra güçlü ve yüksek performanslı motor seçenekleri sayesinde de geniş bir müşteri kitlesine hitap etmeyi hedefliyordu.

Birinci nesil Camaro, başta kendi beşinci nesli olmak üzere dönemindeki ve sonrasındaki birçok otomobile ilham kaynağı olmayı başardı.

2. Nesil Camaro (1970-1981): Yüksek Konfor

1972-chevrolet-camaro-ikinci-nesil

Kaynak

Camaro’nun ikinci nesli, 1970 yılında piyasaya sürüldü. Yüksek performans ile eş anlamlı hale gelen ikinci nesil Camaro, tam 7 farklı motor seçeneği ile yola çıktı. 1974 yılında uzunluk ve ağırlık olarak büyüyen otomobil, ikinci neslinde aynı süspansiyon yapısına sahipti. Standart Camaro, 155 beygir; yüksek performanslı Z-28 modeli ise 360 beygir güç üretebiliyordu.

Piyasaya çıktıktan kısa süre sonra SSCA Trans-Am yarışlarında birçok başarı kazanan Camaro, ileriki zamanlarda da birçok profesyonel yarışçı tarafından tercih edildi. Chevrolet Camaro’nun gücü ve tasarımıyla hayranlık uyandıran ikinci nesil, 1981 yılına kadar üretildi.

3. Nesil Camaro (1982-1992): Yeniliklerin Adresi

ucuncu-nesil-camaro-chevrolet

Kaynak

80’li yıllara gelindiğinde yarışların favori otomobili haline gelen Camaro, üçüncü nesli ile hem tasarımında hem de teknolojisinde köklü bir değişim yaşayarak gücünü göstermeye devam etti. Chevrolet 1982 yılında Sport Coupe, Z28 ve Berlinetta modellerini satışa sundu. Üçüncü neslin en ünlü modeli ise 1985 yılında tanıtılan ve Internatiol Race of Champians (Uluslararası Yarış Şampiyonu Modeli) adıyla Kuzey Amerika’daki otomobil yarışının ismini simgeleyen IROC-Z oldu. Bu model, Camaro’nun 20. yılına özel rozet ve şeritlerle üretilmişti.

Süspansiyon performansının iyice yükseltilmesi ile otomobil yarışlarına damgasını vuran üçüncü nesil Camaro, 1992 yılına kadar üretim bandında kalmaya devam etti. 1992 yılı, aynı zamanda Camaro’nun 25. yılıydı. Yeni bir egzoz tasarımına ve 6 ileri manuel vitese sahip olan özel serinin 1992 yılında üretilmesi planlanmasına rağmen bu hiçbir zaman gerçekleşmedi. Bunun yerine içinde 25. yıla özel rozet ve şerit bulunan bir paket tasarlanıp opsiyonel olarak satışa sunuldu.

4. Nesil Camaro (1993-2002): Gelişmiş Donanım

2002-camaro-donanim-chevrolet

Kaynak

İlk nesli ile bağlarını korumaya devam eden dördüncü nesil Camaro, 1993 yılında V6 ve V8 motor seçeneklerine ek olarak yeni şanzımanıyla piyasada yerini aldı. Bu model, “geliştirilmiş“ F-gövde platformu üzerinde yer alıyordu. Ayrıca daha büyük tekerlekler, geliştirilmiş süspansiyon özellikleri ve egzoz sistemi ile de yüksek performans sunuyordu.

35 yıl aralıksız olarak üretimi yapılan dördüncü nesil Camaro, hedeflenen satışlara ulaşılamaması ve spor araba piyasasının eskisi kadar ilgi görmemesi gerekçesi ile 2002 yılında üretimden çekildi.

5. Nesil Camaro ( 2010-2015): Dikkat Çeken Tasarım

besinci-nesil-camaro-chevrolet

Kaynak

Üretimi durdurulan dördüncü nesil Chevrolet Camaro’dan sonra General Motors, konsept otomobil olarak piyasaya sürülmesi planlanan beşinci nesil Camaro’nun üretimini 2006 yılında onayladı.

2006 ve 2007 yıllarında tanıtılan konsept Camaro’lardan sonra 2010 yılında yeni Camaro piyasaya çıkarıldı ve üretildiği beş yıl boyunca segmentinde en çok satan otomobil olmayı başardı. 2012 yılında ise Camaro’nun 45. yılına özel yeni bir model üretildi. Bu aracın tasarımında ise dikkat çekici şeritler ve renkler yer alıyordu.

Teknolojisi, tasarımı ve performans gücü ile Chevrolet Camaro, ABD’nin en çok satan performans araba modeli olmayı başardı.

6. Nesil Camaro (2016-): Sportif Ruh

 

chevrolet-camaro-bumblebe-altinci-nesil

Kaynak

Popülerliğinden hiçbir şey kaybetmeden yoluna devam eden Camaro, altıncı nesli ve yeni kasası ile otomobilseverleri büyülemeye devam ediyor. Yeni kasası ve performansı ile tüm ilgiyi üzerine çekiyor. Beşinci nesille bağlarını koruyan sportif ve keskin hatların yanında yüksek beygirli motoru ile gücüne güç katıyor.

Donanım seçeneğine göre 18 ile 20 inç çapında değişen jantların kullanıldığı otomobilde farklı motor seçenekleri de bulunuyor. Altıncı nesline donanımsal olarak 8 inçlik dijital gösterge paneli ve vites kolunun önünde bulunan havalandırma çıkışları gibi birçok yeni özellik ekleyen Chevrolet Camaro, ferah iç mekanı ve 24 farklı renk seçeneğine sahip iç aydınlatması ile kullanıcısına bambaşka bir ambiyans sunuyor. Kırmızı ve siyah renklerden oluşan koltuk tasarımları ile iç mekanda da sportif ve yenilikçi ruhunu yansıtıyor. 90 kg kadar hafifletilen ve 6 cm kısaltılan yeni nesil Camaro daha modern bir görünümlü yolların en güçlü otomobillerinden biri olmayı sürdürüyor.